Odabir sjemena, pravilna priprema tla i prihrana te tradicionalna prerada, garancija su uspjeha poznatog proizvođača mljevene baranjske začinske paprike, Jožefa Kelemena koji je partnera našao u tvrtki Timac Agro.
Lug ili mađarski Laskó, selo je u Baranji, neposredno uz Kopački rit. Ako i niste čuli za njega, zasigurno ste čuli za papriku koju u pravilu po tradiciji rade baranjski Mađari. Jer, ovo i sela u okolici navodno proizvode najbolju mljevenu upravo za svinjokolje i kuhanje fiš paprikaša, perkelta, čobanca.
Kažu, naime, da ako imate papriku iz Luga kobasice, kulen i kulenova seka imaju daleko kvalitetniju dimenziju. Posjetili smo Jožefa Kelemena u ulici Šandora Petefija kojega znamo s mnogih natjecanja na kojima redovito osvaja neka od vodećih mjesta za kvalitetu. Tako je i ove godine na Paprikafestu, uz OPG Slađane Ferenc, osvojio titulu "Najbolje paprike na kugli zemaljskoj" što je bio slogan te smotre proizvođa.
Kći Noemi, sin Noel, supruga Emeše, tata Jožef i mama Katica su ti koji svojim znanjem proizvode jedno od najboljih "crvenih zlata", kako ju često nazivaju.
"Osim obitelji, u pomoć nam priskaču i poznanici, a tu su i nadničari za određene poslove", kaže poznati proizvođač koji nam je otkrio i tajne proizvodnje ovog začina. U proljeće ili krajem ožujka sjeme stavljaju u posude.
"Ide u foliju da proklija, a i ove smo godine morali uključiti grijanje kako bismo dobili sadnice jer je bilo jako hladno", napominje.
Kad je sadnica spremna za sadnju, sade je strojno s tim da se prije sadnje nanosi malč folija. Ugradili su i navodnjavanje kap po kap, a vodu dovode iz obližnjeg kanala koji se nalazi odmah ispod vrta. "Tako uz strojeve specijalizirane za proizvodnju paprike, imamo i stroj za postavljanje folije te sadilicu", kaže naš domaćin koji ističe i nedavnu investiciju u novi traktor.
Posredstvom mađarskog fonda kupili su traktor s 82 konjske snage, a na kupljenom stroju je i prednji utovarivač s raznim dodacima jer se Kelemenovi bave i tovom junadi.
"Dobro bi došla još jedna preša za bale i dvije prikolice", dodaje Jožef čija obitelj obrađuje 76 hektara zemlje. Kapacitet tova je 30 grla. Osim paprike za tržište, proizvode povrće za vlastite potrebe, a kada spominjemo ratarstvo u jesen siju pšenicu i ječam, ponekad zob, a u proljeće kukuruz. Za proizvodnju paprike za pripremu tla koriste predsjetvene strojeve i rotodrljaču.
"To su mađarske sorte sjemena koje nabavljam u Mađarskoj i u Belom Manastiru. Imamo četiri do pet slatkih i tri do četiri ljute", otkriva navodeći da su u jesen najviše problema imali sa smrdljivim martinom koji guši povrće i morali ga suzbijati insekticidom. Također, redovito usjeve štite od bakterijskih bolesti i bakterioza, ističe Kelemen koji kaže da u berbu kreću kada je jedna trećina crvena. Berba se obavlja ručno. Kako je objasnio, sagneš i grbiš.
"Ostavite potom da odstoji dva tjedna i sazrije. Zriju u sanducima. Zatim prebacimo u naše sušilice. Kad se izvadi iz sušilice, ponovno se prebire i vadi peteljka. Suši se na policama veličine jednog kvadratnog metra 10 do 15 dana", opisuje proces dodajući da su sušilicu sami napravili, a pogon joj je na drva. Nakon vađenja, paprika se stavlja u vreće, drobi i zatim nosi u mlin.
"Naši kupci uglavnom ju kupuju za proizvodnju suhomesnatih proizvoda, a ako ostane, onda za kuhanje", nadodaje otkrivajući da je potražnja takva da je često, traži li je netko u proljeće - više nema. Ne samo kod njih, teško ju je naći u cijelom selu.
Papriku inače sadi na istoj površini dvije godine, a onda mijenja. Gnojidba tla, naglašava, je posebna priča. Tu se oslanja na suradnju s tvrtkom Timac Agro. Predsjetveno prihranjuje s Eurofertil TOP 51 i Physiomax širom + Sulfammo N30 u redove ispod folije. Preko lista daje i biostimulatore.
Na rasadu i nakon sadnje presadnica daje Fertiactyl Starter u koncentraciji 2,5% za intenzivniji razvoj korijena i ukorjenjavanje, a Fertileader Gold pojavom prvog cvijeta za bolju cvatnju i oplodnju.
"Fertileader Gold daje se pojavom prvog cvijeta za bolju cvatnju i oplodnju, a Fertileader Elite u fazi kada plod dostigne 1/3 veličine u više tretmana u koncentraciji 1% po tretmanu", opisuje postupak kojim dobiva vrhunski proizvod. Jer odabir sjemena, pravilna priprema tla i prihrana te tradicionalna prerada garancija su uspjeha ovoga proizvođača.
Za više informacija i savjeta o navedenim preparatima obratite se tvrtki Timac Agro na +385 1 618 7862 ili office@hr.timacagro.com
Fotoprilog
Tagovi
Autor
Partner
Ul. Radoslava Cimermana 62b,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: + 385 1 618 7862,
fax: + 385 1 618 7829,
e-mail: office@hr.timacagro.com
web: https://hr.timacagro.com/
Tea Januš
prije 3 godine
Najbolja paprika :)