Nije li licemjerno jedno pisati u projektu "Zelene javne nabave eko hrane u osnovnim školama“, a s druge strane ugrožavati ne samo egzistenciju proizvođača upravo te ekološke hrane, već i devastirati okoliš?, pitaju iz Udruge povrćara Grada Zagreba.
"Ne ugrožavajte domaće proizvođače hrane", apel je kojim je Udruga povrćara grada Zagreba zatražila od gradske uprave da odustane od izgradnje centra za gospodarenje otpadom u Resniku, u čijoj neposrednoj blizini je 40 OPG-ova koji strahuju da će morati zatvoriti svoja gospodarstva.
"S povrćarima Zagrebačke županije proizvodimo četvrtinu ukupnog povrća Hrvatske. Samo na području gradskog zelenog prstena ima 40 OPG-ova svih veličina koji desetljećima uzgajaju voće, povrće, ljekovito bilje i drugo", stoji između ostalog u apelu kojeg potpisuje Marina Galović, predsjednica UPGZ-a.
Dodaju kako na tom području, u vrlo uskom krugu stanuje više od 10.000 Zagrepčana, imaju školu i tri vrtića na samo 200 metara od lokacije budućeg Centra, a prve su kuće na samo 50 metara.
Stoga pitaju, nije li licemjerno jedno pisati u projektu "Zelene javne nabave eko hrane u osnovnim školama“, a s druge strane ugrožavati ne samo egzistenciju proizvođača upravo te ekološke hrane, njihovih obitelji i djece već i devastirati okoliš te ugroziti mikro-klimu koja je na području zelenog pojasa grada od pamtivijeka?
Grad Zagreb pozvao ekološke poljoprivrednike - stvaramo tržište za vas
"Ako su glavni ciljevi projekta osiguranje učenicima kvalitetne i zdrave, ekološki i lokalno proizvedene hrane, zatim osiguranje poljoprivrednicima tržište za ekološke i njihove lokalne proizvode te doprinos ublažavanju klimatskih promjena te zaštiti prirode i okoliša - kako onda možemo mirno gledati ugrozu života i rada naših OPG-ova?", pitaju.
Mole zato "uvažene zastupnike i gradonačelnika da prije nego budu podigli ruke za Centar u Resniku pročitaju vapaj povrćara iz tog dijela grada Zagreba".
Predsjednica Udruge, Marina Galović, za HRT je istaknula da takvi projekti ne bi trebali biti u naselju, kao ni gdje je proizvodnja te moli gradonačelnika Tomislava Tomaševića da dobro razmisli o promjeni lokacije. Proizvođači su pod stigmom jer kupci to ne smatraju centrom za gospodarenje već smetlištem.
Gordan Bosanac iz političke platforme Možemo!, gostujući na istoj televiziji, naglasio je da se neće graditi nikakav novi Jakuševec nego da se radi o postrojenju zatvorenog tipa,
"U kojem će se otpad grada Zagreba, a moguće i Zagrebačke županije, obrađivati, prerađivati tako da će se sortirati, odvajati plastika koja će onda odlaziti dalje u prodaju. Odvajat će se papir koji će odlaziti tamo dalje u prodaju i napravit će se bioplinsko postrojenje", rekao je.
No, iz udruge su jasni, ne odustane li se od ideje izgradnje, zajedno sa stanovnicima tog područja kreću u prosvjed.
Tagovi
Autorica