Pretraga tekstova
Lisne uši se brže vraćaju nakon insekticida, ali ne i kad im se suprotstave bubamare, začini i neobična sredstva poput nekuhanog mlijeka ili Cole.
Prisutnost bubamara u plastenicima, pa i na otvorenom, znači samo jedno - uspostavljena je kontrola brojnosti lisnih ušiju i nema potrebe za tretiranjem insekticidima.
Spadaju u porodicu Coccinellidae, a kod nas je najpoznatija i najčešća, sedmerotočkasta bubamara, Coccinella septempunctata, koja ima i do deset generacija godišnje.
Jaja su joj mliječno bijele, kasnije žute boje i često se miješaju s jajima moljaca, lisnih ušiju, stjenica. Ženka može položiti i do 300 jaja. Proizvođači često ne prepoznaju ličinke bubamare, pa ih uništavaju tretmanima s insekticidima.
Većina ličinki kukaca je neugledna - evo kako raspoznati štetne od korisnih
Bubamara je najvažniji korisni kukac u proizvodnji na otvorenom i u plastenicima. Problem je u tome što voćari i povrćari, čim vide štetne insekte, naročito lisne uši, tretiraju stabla insekticidima koji će uništiti i bubamaru, a pošto štetni kukci imaju kraći period razmnožavanja i više generacija, jer bore se za opstanak, brže se oporavljaju od tretmana u odnosu na bubamaru.
Međutim, kada se uspostavi ravnoteža i na stabljikama vidite bubamare, prestaje potreba za tretiranjem insekticidima. Lisne uši, kao i npr. kruškina buha, što se više tretiraju, više će se razmnožavati.
Umjesto toga, ako se vidi poneka lisna uš, može se koristiti npr. Neem ulje koje ima slab utjecaj na pčele i bubamare, kao i nekuhano mlijeko, Cola koja lijepi ličinke lisnih ušiju, zbog čega se ne mogu kretati ili začini u vidu češnjaka, cimeta i papra, a mogu se koristiti i preparati na bazi algi.
Jedna odrasla bubamara dnevno pojede do 30 lisnih ušiju, mada postoje podaci da je taj broj i nekoliko stotina dnevno. Dvije bubamare na stabljici krastavca obavit će posao za dva do tri dana, tj. neće biti lisnih ušiju.
Sredstvo ne može lako doći do lisnih ušiju jer su listovi uvrnuti zbog sisanja sokova, a bubamarama nije problem ući u unutrašnjost umotanih listova.
Ova godina izuzetno je teška za zaštitu i u mnogim plastenicima zabilježen je jak napad lisnih ušiju. Mnogi tretmani morali su se poduzeti, sa i bez učinka jer su temperature za razvoj lisnih ušiju bile idealne.
Uglavnom, pojavom bubamara uspostavljen je balans između štetnih i korisnih insekata i u tom slučaju mora se smanjiti broj tretmana, posebno insekticidima. Biljke se trebaju prihranjivati i opskrbiti kalcijem, fosforom, kalijem, kako bi kvaliteta ploda bila što bolja.
Tagovi
Bubamare Lisne uši Neem ulje Plastenici Cola
Autor
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
#RuralFoto #proizvodnja #žito #žitnoklasje
Naš kruh.
mali poljoprivrednik
prije 4 dana
Korištenje žetvenih ostataka za energetsku biomasu neminovno vodi do smanjenja humusa.Klimatske godine koje su nastupile dovode u pitanje opstanka i Više [+] redovnih proljetnih kultura,a kamoli postrne sjetve,čak i uz navodnjavanje.Iako sam kupio soju za postrnu sjetvu neću je sijati,jer nema svrhe u ovakvu sušu.