Pretraga tekstova
Indijski uzgajivač peradi potaknut neutemeljenim objavama na društvenim medijima postao je žrtva ogromne panike vezane uz koronavirus. Piletina i jaja su u toj zemlji pojeftinili za 80 posto.
Iako Indija nije zahvaćena koronavirusom u tolikoj mjeri kao što je na početku bila Kina ili kao što je to danas Europa, niti u toj, drugoj najmnogoljudnijoj zemlji svijeta do sada nije bilo smrtnih slučajeva, neodgovornost korisnika društvenih medija napravila je veliku štetu poljoprivrednicima. Konkretno, peradarskom sektoru.
Naime, uzgajivač peradi, Suresh Bhatlekar iz grada Dahanau, u državi Maharashtra, jedan je od mnogih proizvođača koji su postali žrtva panike vezane uz koronavirus. Potaknut neutemeljenim objavama na društvenim medijima, prvenstveno WhatsApp-u, koji su sugerirali da se COVID-19 prenosi putem bijelog mesa, uništio je jaja i jednodnevne piliće u vrijednosti oko 782.000 dolara, navodi rt.
Svako zlo za neko dobro: Što možemo naučiti od slučaja koronavirusa?
Zbog ovakvih neutemeljenih vijesti, mnogi su odbacili piletinu i jaja iz svoje svakodnevne prehrane, a ovi su proizvodi pojeftinili za čak 80 posto širom Indije koja je treći najveći proizvođač jaja i četvrti najveći proizvođač kokoši na svijetu.
Farmer Bhatlekar je zbog svega morao obustaviti proizvodnju, a njegovi su radnici ostali bez posla.
Indijska vlada poduzela je konkretne mjere te su najavili da će organizirati takozvane "pileće partyje", kako bi osvjestili stanovništvo da pileće meso ne prenosi ovaj virus.
"Peradarski proizvodi i jela od piletine poslužit će se ljudima po sniženim cijenama. Također, provest će se kampanja podizanja svijesti o virusu u odnosu na peradarsku industriju", rekla je ministrica stočarstva u državi Maharashtra, Sunil Kedar.
Osim toga, vlasti traže procesuiranje onih koji su širili glasine. Udruženje za peradarstvo u Puneu podnijelo je prijavu optužujući osobu iz Zapadnog Bengala kojeg smatraju izvorom glasina. On je navodno već uhićen.
Iako postoji soj ptičje gripe - općenito poznat kao "ptičja gripa" - koji može zaraziti ne samo ptice, već i ljude, nije bilo znanstvenih dokaza da koronavirus COVID-19 mogu prenijeti kokoši.
"Postoji zabluda da će se koronavirus širiti piletinom, ovčetinom i morskim plodovima. Nema toga. Znanstveno nije dokazano", rekao je G. S. G. Ayyangar, voditelj indijske Uprave za sigurnost hrane i standarde (FSSAI).
Kako smo već pisali, koronavirus je uobičajen kod stoke i peradi, a pojavaljuju se u cijelom svijetu. Najčešće se javlja kod nesilica sa simptomom smanjene nosivosti, govedima i mliječnim kravama uzrokuje zimsku dizenteriju (grižu), svinjama respiratorne probleme, a peradi i pticama bronhitis.
No, ove životinje nisu izvor zaraze za ljude.
Pored toga, prije bilo kakve drastične odluke, uzgajivači se prvenstveno trebaju posavjetovati sa stručnim službama. Svaku vijest o širenju zaraze treba uzeti s velikom dozom opreza, ne nasjedati na neprovjerene informacije i što je najvažnije - ne širiti ih dalje.
Tagovi
Suresh Bhatlekar Peradarski sektor Koronavirus Indija Panika Lažna vijest
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/