Pretraga tekstova
Žena iz zabačenog indijskog selu Koraput, u Odishi, uspjela je sačuvati rijetke sorte i obučiti stotine žena da uzgajaju ovu hranjivu žitaricu.
Indijka Raimati Ghiuria, koju nazivaju "kraljicom prosa", jedinstvena je ličnost. Ova žena iz zabačenog selu Koraput, u Odishi, uspjela je sačuvati rijetke sorte i obučiti stotine žena da uzgajaju ovu hranjivu žitaricu, piše Better India.
Rođena je i odrasla u poljoprivrednoj obitelji, školu je rano prestala pohađati, a odmalena je bila zainteresirana za podizanje usjeva. Pored 30 sorti navedene kulture, odgovorna je i za očuvanje 72 tradicionalne sorte riže. Danas uzgaja proso na četiri hektara. Tijekom godina, usvojila je bolju tehnologiju i znanstvene metode kako bi poboljšala prinos i kvalitetu.
Navode da je uzgoj za Raminati izuzetno iskustvo koje je dovelo do toga da predvodi grupu za pomoć ženama poljoprivrednicama i prerađivačima. One proso prerađuju u proizvode s većom vrijednošću, kao što su pakore i ladus, koje prodaju na lokalnom tržištu.
Udružila se s neprofitnom organizacijom sa sjedištem u Chennaiju, MS Swaminathan Research Foundation (MSSRF), koja ima za cilj promovirati strategije za ekonomski rast i povećati zapošljavanje siromašnih žena u ruralnim područjima. Sada obučava još 2.500 poljoprivrednica u svom selu.
Odigrala je ključnu ulogu u osnivanju škole na farmi u svom selu donirajući zemlju svojih predaka. Od 2012. godine aktivno obučava ljude da se bave uzgojem na stručni način i ostvaruju bolji prihod uz dodatnu vrijednost. Za svoj rad, Raimati je na državnoj razini dobila naziv "kraljica prosa". Nagrađena je nagradama za najboljeg farmera od strane ICAR – IISWC, Sunabeda 2016. godine, i potom na Festivalu tradicionalne hrane koju je dodijelio TATA Steel, Nuamundi 2018. godine.
Ujedno, pozvana je na obilježavanje Međunarodne godine prosa na nedavno održanom summitu G20.
Prednost ove žitarice je što može uspijevati na siromašnom tlu, otporan je na klimatske promjene i sušu, a velo tolerantan prema bolestima i štetnicima.
Manje od tri posto globalne trgovine žitaricama otpada na ovu kulturu, što znači da može povećati udio i poboljšati raznolikost globalnog prehrambenog sustava. Njegova proizvodnja je održiva i igra značajnu ulogu u borbi protiv gladi. Za žene u Indiji, koje imaju male površine, može biti dodatni izvor prihoda.
Naslovna fotografija: Screenshot/Facebook/Department of Agriculture & Farmers' Empowerment
Tagovi
Indija Kraljica prosa Očuvanje sorti Raimati Ghiuria Sorte prosa
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/