Pretraga tekstova
Komisija navodno razmatra odluku nakon što je došlo do niza pritužbi pojedinih zemalja članica EU
Europska komisija će vjerojatno razmotriti odluku o jednogodišnjoj suspenziji carina i kvota na ukrajinski izvoz poljoprivredno-prehrambenih proizvoda, saznaje Euractiv. Donijela ju je u svibnju kako bi podržala gospodarstvo Ukrajine na koju je Rusija izvršila invaziju prije 11 mjeseci.
Bila je to odluka bez presedana, no u mjesecima koji su uslijedili, posebno ove jeseni, stiglo je mnogo pritužbi zemalja članica da priljev poljoprivrednih dobara stavlja poljoprivrednike iz EU-a u nepovoljan položaj.
Priljev ukrajinskih žitarica je velik - EK tvrdi da radi na rješenju
Ovaj jednogodišnji, privremeni program liberalizacije trgovine bit će revidiran u lipnju 2023.
Naime, nakon što je pokrenut put solidarnosti, došlo je do stvaranja zaliha žitarica u zemljama susjednim Ukrajini, a najviše problema je zabilježeno u Rumunjskoj, Mađarskoj i Poljskoj, zbog čega je reagriao i Janusz Wojciechowski, povjerenik Europske komisije za poljoprivredu.
Istovremeno, ukrajinski predsjednik Volodomir Zelenski je putem videoporuke na međunarodnoj konferenciji ministara poljoprivrede koja je održana u sklopu berlinskog Zelenog tjedna pozvao 70 ministara država koje su jednoglasno osudile rusku invaziju, da podrže njegovu zemlju u izvozu žitarica, a što između ostalog uključuje potporu transportu kroz crnomorske luke.
There must be no famine. The right for food & clean water should be the basic human right. It must be a global goal! Anyone who tries to deprive people of food or water is an enemy to humanity. We must defeat such enemies together like ?? & our partners do.#GrainfromUkraine pic.twitter.com/c7AgdWN1qg
— Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) January 21, 2023
"Želimo da nas razvijene zemlje podrže, da kupuju žitarice i unajmljuju brodove kako bi omogućili humanitarne pošiljke hrane u zemlje koje pate od gladi ili kojima prijeti glad", naglasio je te pozvao na potporu u uspostavi centara za pretovar žitarica u afričkim regijama koje su posebno ovisne o uvozu hrane.
Nakon sastanka, Wojciechowski je na konferenciji za medije izjavio kako bi se krizna rezerva Zajedničke poljoprivredne politike mogla koristiti kao pomoć poljoprivrednicima Poljske, Rumunjske i drugih zemalja, a na koje je negativno utjecao priljev ukrajinskih žitarica.
"Uvoz iz Ukrajine nema negativan utjecaj na cijelu EU, ali dovodi do regionalnih poteškoća", rekao je navodeći kao primjer svoju domovinu Poljsku te izjavio kako pomno prate situaciju.
Krizna rezerva je fond od 450 milijuna eura uključen u shemu ZPP-a, koji se može koristiti za financiranje iznimnih mjera za suzbijanje tržišnih poremećaja koji utječu na proizvodnju ili distribuciju.
Prvi puta je pokrenut u travnju nakon ruskog napada na Ukrajinu. Za njegovo ponovno aktiviranje bila bi potrebna suglasnost svih ministara poljoprivrede EU.
Tagovi
Ukrajinske žitarice Carine Ukrajinski izvoz Put solidarnosti Priljev žitarica Zalihe Janusz Wojciechowski Volodomir Zelenski
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Za one koji žele mirisati kao prava delicija! Novi parfem s notama dima, paprike i ljubavi prema Baranji
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂 Izbaci jedan parfem miris bureka ili Kebaba 😂😂
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Vedrane pazi da te poslije ovoga kulena neka žena ne zasadi u svoju sobu kao drvo pa ima da se penje po tebi svaki dan po potrebi. A za svaku nus Više [+] pojavu neka se obrati prvom doktoru ako ih upšte više i imamo 😂😂😂😂😂😂
Željka Rački-Kristić
prije 4 tjedna
Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo! Buahaah, em dimljeno na drvetu bukve, em bez glutena. Neprocjenjivo!
SASA FRANIC
prije 2 godine
svugdje ima prirodnoh resursa koliko ima. stoka iz tih siromasnih zemalja je jednostavno poluzivotinja. oni se kote kao stakori. i sto ih se vise jrani stoka se vise razmnaza. i onda imas samo jos vece brojeve tog beskorisnog biosmeca za hraniti. nikada se te stakore ne moze nahraniti. a kako oni ne mogu jesti psenicu u zrnu a nemaju inteligencije da je melju, psenicu im moraju izmljeti u Evropi. a kako bas ni brasno ne mogu jesti samo, u Evropi im mooraju i preraditi brasno i dalje u makarone, kekse... samo kada je psenica vec u tom stadiju , vise nitko ne zna je li to Ukrainska psenica ili Evropska. nego mesetari uvaljuju gdje im se vise isplati. ili u Evropski trgovacki lanac ili hrani stoku africku