Razgovarali smo s Davorom Gajšekom, product menadžerom tvrtke Pipelife Hrvatska koji je razbio zablude i predrasude o navodnjavanju te odgovorio na pitanja koja najčešće muče naše poljoprivrednike
Pred nama je početak nove sezone radova, ali i neizvjesnost hoće li i ova godina biti ekstremno sušna s visokim vrijednostima temperatura i kako će se to odraziti na usjeve i nasade.
Razgovarali smo s Davorom Gajšekom, product menadžerom u tvrtki Pipelife Hrvatska koja nudi cjelovita rješenja za navodnjavanje - od planiranja, preko dizajna do same ugradnje i u konačnici savjetovanja.
Kada je pravo vrijeme za početak planiranja uvođenja sustava navodnjavanja na poljoprivredne površine?
Uvijek. Svako planiranje intenzivne poljoprivredne proizvodnje zahtijeva i planiranje agrotehničkih mjera, gdje je navodnjavanje neizostavni čimbenik sigurne i stabilne proizvodnje. Uvelike se misli da je navodnjavanje namijenjeno za ekstremne uvjete, kao što su suše, no ono je, prije svega, osnova za siguran prinos i stabilne urode, kako u sušnim godinama tako i u onima koje imaju umjereniju sumu temperatura i oborina.
Jer, moramo znati, biljci treba voda odnosno hrana u određenim periodima, a ne kada kiša padne. Tu već imamo jednu veliku kontrolu nad proizvodnjom.
Zašto bi danas ozbiljni poljoprivrednik trebao navodnjavati svoje usjeve/nasade?
Poljoprivrednici su oni koji planiraju, rade i, naposljetku, očekuju prinose sukladno onom potencijalu koji mogu ostvariti.
Kako je ova proizvodnja tvornica na otvorenom, teško je imati sve pod svojom kontrolom, u smislu vremenskih uvjeta. Planiranje i priprema uvelike pomaže pri ostvarivanju ciljanih rezultata (prinosa). Pa tako oranje na određenu dubinu, izbor i količine gnojiva, odabir asortimana sjemena/ sadnica i dostupnost potrebite vode i hraniva kroz sve razvoje faze biljke - fenofaze osigurava stabilnu proizvodnju, sa sigurnim prinosima. U konačnici, to je ono od čega ozbiljan poljoprivrednik i živi, od stabilnog i sigurnog prinosa.
Koje su najčešće predrasude i zablude s kojima se susreću poljoprivrednici što se tiče navodnjavanja?
Kao što sam već napomenuo, nekako se misli da je navodnjavanje rezervirano samo za sušne i ekstremne godine te se smatra opcionalnim. Znate, ako neki poljoprivrednik ima potencijal stvarati 10t/ha kukuruza, onda mu navodnjavanje uvelike pomaže da se drži blizu tog prinosa, nevezano na ekstremnu i normalnu godinu. Isto tako i u voćarstvu, povrćarstvu. Navodnjavanjem utječemo na konstantnost u poljoprivrednoj proizvodnji.
Svaki poljoprivrednik će me razumjeti kad kažem kako uopće nije dobro jedne godine imati odlične prinose, pa dvije naredne ispod svoje razine, pa sljedeće na nekih 70 posto prinosa, pa sljedeća opet sušna i loša, pa opet dobra godina. Tu se gubi ta željena stabilnost i utjecaj na prinose, a navodnjavanjem to ipak kontroliramo puno više nego bez njega.
Koja su najčešća pitanja koja poljoprivrednici postavljaju kod uvođenja sustava navodnjavanja?
To su, naravno, pitanja isplativosti, funkcionalnosti sustava za navodnjavanje, koji su benefiti, potrebne količine vode za sustave i zašto bi uopće navodnjavali kad su i do sada radili bez njega.
Kako bi dali odgovore na sva ova pitanja, jednostavno kažemo proizvođačima da je svaki živi organizam, ljudi, životinje i biljke, najvećim dijelom građen/sažet od vode. U biljnom svijetu taj postotak ide od 60, pa i do preko 90 posto sadržaja vode u organizmu. Pa iz tog konteksta, mislim da je vrlo jasno je li potrebna voda za normalan rast i razvoj biljke, a tako i poljoprivrednu proizvodnju.
Ne postoji biljka kojoj ne treba voda. Postoje one tolerantnije i manje tolerantne na sušu. Uzgajati industrijsku rajčicu s navodnjavanjem ili bez - moguća je i jedna i druga proizvodnja, samo postoji razlika u prinosu, a ta razlika je izuzetno velika, pa tako i konačni novčani benefit.
Kako poljoprivrednik može izraditi kalkulaciju isplativosti te investicije?
Kako je poljoprivredna proizvodnja vrlo ozbiljan i kompleksan proces, tako i izrada kalkulacije isplativosti mora pratiti tu proizvodnju. U Pipelifeu uvijek vodimo računa o tome, te sa svakim projektom to naznačavamo poljoprivredniku. Ovisno u kulturi uzgoja, izabire se i sustav navodnjavanja. Svaki sustav je dizajniran i sklopljen kako bi trajao godinama s mogućnošću prenašanja na druge proizvodne površine tako da nerijetko sustavi opslužuju razne kulture, kao i razna proizvodna polja.
Onda dolazimo do kalkulacije, koji su prinosi bili, koliko smo uložili u repromaterijal, obradu tla, gnojiva i ostalo, i koliko smo uložili u navodnjavanje po hektaru.
Dakako da nije ispravno kalkulirati isplativost na bazi jedne godine/sezone, jer kako znamo, sustav navodnjavanja je trajna investicija, koju možete i na takav način i računati. Zamislite kad bi traktor računali na bazi jedne godine isplativosti.
Premda, u nekim poljoprivrednim proizvodnjama, navodnjavanje isplaćujete već kroz prvu godinu.
Kako odabrati odgovarajući sustav navodnjavanja s obzirom na određenu kulturu?
Iskusni poljoprivredni proizvođači svakako znaju što im treba, iako uvijek ima prijedloga s naše strane, baš u smislu isplativosti i funkcionalnosti. Svaka kultura ima svoje zahtjeve za vodom pa tako i izabiremo određene sustave. Imamo raznih, no kao najekonomičniji i najučinkovitiji je kap po kap. Naravno, za neke velike ratarske površine je to više tehnički nemoguće izvesti pa se koriste kišna krila, lineari i sl., ali kad bi se gledala učinkovitost i ekonomičnost u svim pogledima, sustav navodnjavanja kapanjem (kap po kap) je najbolji.
Boje li se poljoprivrednici kako oko navodnjavanja ima "previše posla"? Kolika je njihova uloga u svemu tome?
Za poljoprivredu je uvijek bilo bitno jedno pravilo, a to je da nema poljoprivrede bez nazočnosti čovjeku "u polju". Pa tako gledajući, navodnjavanje olakšava proizvodnju i donosi benefite, u smislu dobrih prinosa, a sam tim i zarade. Postoje sustavi navodnjavanja koji su u potpunosti automatizirani i rade samostalno, ali to opet ne znači da poljoprivrednik može doći na početku i na kraju proizvodne godine. To svi ozbiljni poljoprivredni proizvođači znaju. Toliko je faktora koji mogu iznenaditi u proizvodnji da samo iskusni, predani i oni koji ulažu u znanje i novitete opstaju na tržištu.
Rekao bih da ulaganjem u sustav navodnjavanja, s najmanje uloženog truda i novaca, ubirete maksimalne plodove svog rada.
Ukoliko nisu dovoljno stručni u tome koliko kojoj biljci treba vode u kojoj fazi razdoblja, kako im Pipelife u tome možete pomoći?
Zato i jesmo tu, kako bi na što kvalitetniji način poljoprivrednicima odgovorili na sva pitanja, odradili sve kalkulacije i argumentacije zašto navodnjavati. Projektiramo sustave za navodnjavanja prema potrebama svakog posebnog poljoprivrednika jer svaki mora biti prilagođen potrebama određene poljoprivredne proizvodnje.
Dakako, tu smo i za stručno potpomaganje njihove proizvodnje savjetima, kao što su - kako navodnjavati koje kulture, koji su obroci navodnjavanja, kritični periodi potrebe biljke za vodom, izbjegavanja stresa biljaka, što utječe na sigurnu oplodnju, kako filtrirati vodu i dozirati hraniva, i sva ostala suradnja u svrhu sigurne i stabilne poljoprivredne proizvodnje.
Ako ste primijetili, stabilnu i sigurnu proizvodnju sam spomenuo više puta. Tu je ključ uspješne poljoprivredne proizvodnje, a navodnjavanje je siguran korak koji to osigurava.
Želite li informativnu ponudu za navodnjavanje, ispunite upitnik:
Tagovi
Autorica
Partner
Prosinačka 7,
10431 Kerestinec, Sveta Nedelja,
Hrvatska
tel: +385 99 543 6468,
e-mail: davor.gajsek@pipelife.com
web: https://www.pipelife.hr/