Jedan od presuđujućih faktora zasigurno je i činjenica da završetkom školovanja, poljoprivrednici dobivaju dodatne bodove pri natječajima za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta.
Iz straha da će, nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju, izgubiti prava na poljoprivredne poticaje, mnogi su poljoprivrednici krenuli na edukacije i ponovno se našli u školskim klupama. Za razliku od europskog, hrvatskom poljoprivredniku često nije dostupna mogućnost stalnog usavršavanja znanja i pohađanja edukacija o novoj mehanizaciji, novim sortama raznih kultura, novim, jačim i otpornijim pesticidima.
Prethodnih godina, najviše je polaznika bilo uključeno u sustav za stjecanje zvanja opći poljoprivredni tehničar, što je program koji sjedinjuje sve segmente poljoprivrede, osim šumarstva i fitofarmacije. Kada su u đakovačkom učilištu Mentor krenuli upisi, još 2012., najstariji polaznik bio je 1950. godište, odnosno 62 godine, a najmlađi 1994. godište, odnosno tada 17-godišnjak. Ipak, najveći broj polaznika u rasponu je od 1972. do 1982. godišta, navodi ravnatelj učilišta Milković za Glas Slavonije. Tada je to bila jedina ustanova u regiji s odobrenim poljoprivrednim programima, a danas, dvije godine poslije, u regiji ih ima barem desetak.
Razloga zašto se seljaci vraćaju u školske klupe ima mnogo, a jedan od glavnih faktora zasigurno je i činjenica da se završetkom školovanja dobivaju dodatni bodovi pri natječajima za zakup državnog poljoprivrednog zemljišta. Upis polaznika najnovije generacije još nije započeo pa se ne može nagađati o brojkama za jesenski upis, ali vjeruje se da će odaziv za zanimanje opći poljoprivredni tehničar biti znatno manji, dok se nade polažu u školovanje fitofarmaceutskih tehničara, ali i farmaceutskih tehničara za humane ljekarne koje su postale pravi hit u Hrvatskoj.
Osim toga, učilište Mentor ove jeseni započinje i jedan novi program, a riječ je o akcijskom planu održive uporabe pesticida, tj. o polaganju ispita za sigurno rukovanje pesticidima. Svi poljoprivredni proizvođači, ukoliko planiraju i dalje kupovati, transportirati, distribuirati ili koristiti sredstva u zaštiti bilja, zakonski su obvezni položiti ove ispite zaključno sa 25. studenim 2015. godine.
Projekt započinje u rujnu i provodit će se na najmanje 50 lokacija u Hrvatskoj. Do sada je okupljeno više od 50 predavača ovlaštenih od Ministarstva poljoprivrede i trenutačno su u postupku sklapanja ugovora. U postupku je i rješavanje zahtjeva za izdavanje odobrenja o ovlaštenju institucije za provedbu izobrazbe. Još samo treba pričekati obrazac ispitnog testa i priručnik koji će uskoro propisati nadležno ministarstvo i edukacije mogu početi, najavljuju u učilištu.
O opsežnosti projekta dovoljno govori podatak da ispite za rukovanje pesticidima mora proći oko 150.000 poljoprivrednih proizvođača, a vrijednost projekta procjenjuje se na oko 120 milijuna kuna.
Foto: depositphotos.com, DeborahKolb
Tagovi
pege25
prije 10 godina
Samo neka se školuju to je lijepo ...država nam puna neobrazovanih i polupismenih seljaka..zato i propadamo iz dana u dan...he Diploma je jedini spas za seljaka ...
Darko Labazan
prije 10 godina
nemojte opet počinjat sa tim i širit te informacije da ko nema taj tečaj koji košta poprilično i od njega samo seljak koji to plaća nema nikakve koristi dok svi ostali lešinari jedva čekaju da uzmu i to malo novca sto seljak uglavnom ni nema, da ti seljaci neće imat pravo na poticaje, pa već je bilo price o tome i ljude su prevarili i sad bi opet, ja imam srednju ekonomsku školu i 11 godina opg, i ne pada mi na pamet davat nekom novce za neki papir sa kojim samo možeš guzicu obrisat i da mi neko kaze kako to sto platis i ides par dana slušat te nebuloze da to vrijedi više od moje škole i mog iskustva@opg damir to ko ti je reko daj je glup i nemoj dozvolit da te neko prevari i uzme ti lovu