Članak 71. će samo povećati broj čestica državne zemlje, a ne i njezine obradivosti s ciljem povećanja domaće proizvodnje hrane, čulo se na sjednici Odbora za poljoprivredu Hrvatskog sabora.
Odbor za poljoprivredu Hrvatskog sabora na 53. sjednici je razmotrio konačni Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu, na kojem su se koplja najviše lomila oko članka 36. novog načina bodovanja i 71. pravo prvokupa sve zemlje od strane države, a na kojoj su uz predstavnike strukovnih udruga sudjelovali i predstavnici jedinica lokalne samouprave (JLS).
"Zbog važnosti ove tematike brojni zainteresirani od strukovnih udruga do JLS-a uputili su zastupnicima brojne prijedloge i primjedbe na zakon, a koji bi trebao omogućiti bržu, pošteniju i transparentniju dodjelu državnog poljoprivrednog zemljišta, posebno što već nagodinu prestaje moratorij na njegovu prodaju strancima", kazala je uvodno predsjednica Odbora Marijana Petir, koja je podsjetila i na ciljeve poljoprivredne proizvodnje RH, od 140.000 ha pod ekološkom poljoprivredom, 30 posto većoj proizvodnji svinjskog mesa, 500 ha pod plasteničkom proizvodnjom, 20 distribucijskih centara za voće i povrće, a koje bi i ovaj zakon trebao omogućiti.
Nakon što je državni tajnik Tugomir Majdak predstavio niz novosti u zakonu, koji nalaže JLS da u roku od tri mjeseca moraju raspisati natječaj za državno poljoprivredno zemljište, kao i ono koje se ne koristi, te da će, ako one ne budu provodile zakon, to učiniti Ministarstvo poljoprivrede, koje i dalje daje suglasnost na programe raspolaganja istim. Uz to, uvodi se elektronička provjera zakupa i prodaje zemljišta s ciljem okupnjavanja površina, propisano je zamjensko zemljište, te kontrola tla od strane HAPIH-a.
Prema njegovim riječima, između dva čitanja zakona, koji se pripremao dvije godine, dok je posljednji zakon donesen 2018. godine, bodovanje za raspodjelu državnog zemljišta izazvalo je najviše polemike pa tako proizvođači povrća i šećerne repe dobivaju 25 bodova, a dodatnih 15 bodova će imati poljoprivrednici kojima je ona primarna djelatnost, pet bodova dobivaju eko proizvođači, kao i nositelji OPG-a, te članovi proizvođačkih organizacija... No, pet bodova izgubili su mladi poljoprivrednici, naveo je državni tajnik.
U opširnoj raspravi, predsjednik HPK-a Mladen Jakopović kazao je da su kod prava prvenstva OPG-ovi izgubili osam bodova, a oni su strateški važni za očuvanje ruralnog prostora. Od drži da će članak 71. zakomplicirati prodaju zapuštenog poljoprivrednog zemljišta, jer gruntovnica i katastar nisu usklađeni, a Ministarstvo poljoprivrede ne raspolaže s potrebnim administrativnim kapacitetom za njihovo rješavanje.
S druge strane, predsjednik Ceha poljodjelaca HOK-a Mato Brlošić, koji je bio član Povjerenstva za pripremu ovoga zakon, drži da je on dobro napisan, ali da ga je u konačnoj njegovoj verziji, iznenadio dodani članak 71. o prodaji poljoprivrednog zemljišta, na kojeg bi država imala pravo prvokupa, što će samo povećati broj čestica državne zemlje, a ne i njezine obradivost s ciljem povećanja domaće proizvodnje hrane. Na isto je upozorio i član Odbora, Vilim Matula koji je zatražio brisanje ovoga članka, te drži da će on još više potaknuti iseljavanje iz ruralnih sredina.
Petir drži da mali i srednji poljoprivrednici moraju imati prednost kod dodjele države zemljem, kao i domaća sjemenarska proizvodnja, što se mora vidjeti kod bodovanja. Što se tiče namjere države da ima pravo prvokupa i na privatno zemljište, Petir je kazala da je i dosad država imala pravo na prvokup državnog zemljišta, ali ga nije konzumirala.
Potpredsjednica Odbora Ružica Vukovac, drži da će ovaj zakon generirati nove nepravde i iseljavanja hrvatskog sela, te smanjiti samodostanost hrane iz domaće proizvodnje. Upozorila je na učestalu praksu prenamjene poljoprivrednog zemljišta u Slavoniji, iz stočarskog u ratarskog zbog potpora pa da potpore još od 2007. godine dobivaju i oni koji nemaju ni traktor, a zemlja se obrađuje u podzakupu. Uz to, ukazala je na neplaćanje zakupnine, a da nijedan ugovor nije raskinut.
Kako se čulo, u članku 36. se za domicilnost povećava broj bodova sa 12 na 15 bodova. Potom se u raspravu uključila i ministrica poljoprivrede Marija Vučković, koja je kazala da su zbog opširne i važne tematike kojom se bavi ovaj zakon, održana dva kruga javnog savjetovanja, a da se na traženje mljekara, koji se nalaze u teškoj poziciji, išlo na povećanje bodova za domicilnost, jer je puno njih registrirano kao pravna osoba.
Prema njezinim riječima, uvodi se kriterij bodovanja, umjesto prava prvenstva u natječajima za zakup, a veći broj bodova mogu ostvariti podnositelji koji na poljoprivrednom zemljištu ostvaraju dodanu vrijednost te time potiču razvoj ruralnih prostora. Ministrica je kazala da RH ima 173.000 registriranih poljoprivrednika, te drži da je ovaj zakon na dosta dobar način uravnotežio male i velike, bili oni jako veliki korisnici koji koriste po 19.000 ha poljoprivrednog zemjišta, ili srednji sa 220 do 400 ha, dok je prosjek poljoprivrednog zemljišta po gospodarstvu upisan u ARKOD 6,7 ha, a 11 ha za sve površine.
"Cilj je aktivirirati poljoprivredne površine koje se sada ne koriste i promijeniti strukturu proizvodnje, te radimo na suvlasničkim zajednicama", istaknula je ministrica, koja je dodala da na inzistiranje DORH-a nema više privremenih ugovora za korištenje državnog zemljišta, te stoga i već potpisani nisu mogli biti produženi.
U ime Inicijative "Sjeme je naše ljudsko pravo", Silvija Kolar Fodor je kazala da je članak 71. drastično promijenjen, bez javne rasprave, a da država već ima jednu trećinu poljoprivrednog zemljišta. Član Odbora, Nikša Vukas je kazao da je zemljište najvredniji poljoprivredni resurs, a da kod nas mahom stoji neobrađeno, zaraslo u šikaru. "Ono malo što se obrađuje je pogodovanje velikima na štetu malih, kojima ostaje iseljavanje, zbog krupnog kapitala", istaknuo je on.
Predsjednik Grupacije poljoprivrednih proizvođača HGK Vlado Galinčić kazao je da u ime proizvođača koji imaju više od 30 posto poljoprivredne proizvodnje, a obrađuju blizu 100.000 ha te predstavljaju 30-ak poslovnih subjekata, traži pravnu zaštitu dobrih proizvođača i njihovih ulaganja, što je ovaj zakon trebao osigurati. On drži da za povećanje vrijednosti poljoprivredne proizvodnje RH sa 20 na 30 milijardi kuna trebaju i veliki i mali proizvođači.
"Trebamo govoriti o dobrim i lošim, jer mi imamo 5.000 do 6.000 zaposlenih, kao i brojne kooperante koji su također čuvari ruralnog prostora", naglasio je. Uz to, drži da se u roku od dvije godine, a sukladno članku 57. ovoga zakona, ne može izgraditi i staviti u funkciju stočna farma.
Odgovarajući na brojne upite, ministrica je demantirala da nije bilo revizije, kojom su lani bili obuhvaćeni svi ugovori za zemljište veće od 50 ha, a kojom je bilo obuhvaćeno 90.000 ha najboljeg zemljišta. Uz to, istaknula je da će ratari moći dobiti i više od 50 ha državnog zemljišta uz propisane dodatne uvjete, odnosno da postojeći korisnici neće izgubiti zemlju, ali će se natječaji morati poštivati, odnosno da neće biti fingirani, kazala je Vučković. Dakle, oni koji nemaju gospodarske programe, neće moći na natječajima dobiti 20 bodova, a morat će ih izraditi u roku od dvije godine te će na iste Ministarstvo davati suglasnost.
Načelnik Općine Semeljci Grga Lončarić kazao je da JLS zapravo ne raspolažu državnim poljoprivrednim zemljištem, a da je u njegovoj općini u Đakovštini, od 9.000 ha oranica, 3.500 ha u državnom vlasništvu i sve je obrađeno te imaju 500 ha samo kamilice od čega živi desetak OPG-ova. "Upravo zakon svađa male i velike, jer mali ne mogu na kompliciranim natječajima, na koje se javljaju i vlasnički povezana društva, doći do zemljišta", istaknuo je Lončarić, koji se požalio da zakon, koji je dosad već 20 puta mijenjan, samo pokazuje da ne funkcionira u praksi.
Član odbora, agronom Željko Lenart je kazao da se mladi poljoprivrednici najbolje stvaraju ako im se omogući pristup poljoprivrednom zemljištu za ratarsko-povrćarsku proizvodnju. Sada, kaže, najviše mladih imamo u konjogojstvu. "Meni je trebalo 20 godina da okrupnim posjed s početnih 1,5 do sadašnjih 20 ha zemljišta, te držim da je bolje biti sluga u uređenoj državi nego gazda u neuređenoj", kaže Lenart.
Uz stavljanje u funkciju poljoprivrednih redara na terenu, zbog kontrole zapuštenog zemljišta, te jednog uvjetnog grla na dva ha što drži boljim nego sadašnjih 0,8 ha, vanjski član Odbora Mijo Latin, prisjetio se da je bilo i dobrih Zakona o poljoprivrednom zemljištu, kao onaj iz 2010. godine, koji je u prvi plan, kaže, putem zakupa i prodaje stavio OPG-ove, a tvrtkama ostavio koncesije. Međutim, ni onda državno zemljište nije stavljeno u funkciju veće proizvodnje hrane.
Zbog velikog broja pristiglih amandmana zaključeno je da će se održati nova sjednica Odbora u vezi glasovanja oko ovoga važnog zakona.
Tagovi
Autor
slobodan rajić
prije 1 godinu
Pravo prvokupa je dodano da se malo zamažu oči, da lakše ispod radara prođu izmjene koje su znatno značajnije i štetnije, na kraju dobijamo feudalce.
Đuro Japaric
prije 1 godinu
PRAVO prvokupa u PAMETNOJ SLOVENIJI ! parcela 1 Plenković , parcela 2 SLOVENAC , parcela 3 Milanović , ako SLOVENAC želi prodati svoju parcelu PRVO MORA PONUDITI SUSJEDIMA !KOMUNISTIČIKI kadar Plenković i Milanović NISU TOLIKO GLUPI da ovo ne mogu shvatiti i primjeniti u svojem SRANJU ZVANOM RH ! PREDLOŽENI članci za DRŽAVNU zemlju opet su NEOBVEZUJUĆI za lokalne vlasti , ZAKON je PRESKUP ZA PROVOĐENJE , a za OPG ŠTETAN I POVIJESNI JE PROMAŠAJ !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
1. TURSKA agrarna reforma 1536 , UKIDANJE kmetstva i podjela seljacima uz davanje , TURSKOM CARU , TURSKOM zemaljskom gospodaru ! Prelazak na ISLAM velikog broja SLAVONACA ! 2, REFORMA CARSKA Austrije , PROTEJERIVANJE m oko 250 TISUĆA Slavonaca ISLAMSKE VJERE ili pola stanovništva , Savojski organizira PLJAČKAŠKI pohod u Bosnu IZ KOJE dovodi 40 TISUĆA kršćana , kolonizacija Slavonije i Barnje sa strancima ponajviše Nijemcima ! MODE feudalaca i kmetova , 1756 Marija Terezija izdaje naredbu od koje su izgrađena današnja UŠORENA sela u Slavoniji I Baranji , GEODETSKI PREMJER I PROMAŠAJ sa 2 službe za evidenciju zemlje ! 3. 1848 Jelačić objavljuje PROGLAS o ukidanju kmetstva i crkvene desetine , time počinje propadanje VELEPOSJEDNIKA ! 4. 1918 , Hrvati stupaju u savez sa gospodarski i obrazovno zaostalijom SRBIJOM ! NACIONALIZACIJA zemlje veleposjednicima , većinom strancima , podjela SOLUNSKIM borcima i BEZEMLJAŠIMA ! Model poljoprivrednih poduzeća na šteu seljaka ! Ako se ne varam u to vrijeme bio je i ministar Radić ! 1945 . za Broza I KOMUNISTE seljaci su bili klasni neprijatelji pa idu na zemljišni maksimum od 10 ha koju većina obitelji nije imala , OTIMANJE zemlje seljacima u CILJU razvoja KOMBINATA PO UZORU NA RUSIJU ! 1945 POČETAK IZUMIRANJA SLAVONIJE ! 1991 podržavljenje ZEMLJE , LOPOVSKA PRIVATIZACIJA ! UKIDANJE maksimuma za OPG od 10 ha ! 2003 NAMETANJE PLAGIRANOG BEOGRADSKOG Zakona o nasljeđivanju ! 2022 PISNAJE NACRTA ZAKONA ZA HRVATSKU AGRARNU REFORMU - predlagatelj Đro Japarić . SLAVONAC , čiji su preci živjeli u TURSKOM CARSTVU !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Diletanstka vlada , diletanstski sabor , diletanski Hrvati , diletant Milanović ! Zato DILETANTI ne žele prihvatiti moj službeni prijedlog ; da se imenuje POVJERENSTVO i napišu NACRTI zakona za HRVATSKU agrarnu reformu - STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , koju ovo SRANJE od države NEMA ! Hrvatice i Hrvati , pznat je Tesla , ANTŠTAJN , pa shvatite da u všem SRANJU od državice ja ISKLJUČIVO želim POMOĆI !AGRARNA REFORMA ZNAČI PAKET ZAKONA ! Novi zakon za DRAŽVNU zemlju , NOVI zakoni za PRIVATNU zemlju , UKIDANJE dvostruke evidencije zemlje ITD ! Javno pozivam Hrvatske agronome , HAZU razred prirodnih znanosti , zaposlene i studente na pravnim i ekonomski fakultetima , da DIGNU glas , i da SE STANE NA KRAJ Vladi , Saboru , Milanoviću TE GOSPODARSKOJ I DEMOGRAFSKOJ šteti koja se radi u području poljoprivrede od 1991 !
Marta Radić
prije 1 godinu
Dobar komentar , njih 30 setak uzme 90% zemljišta , a svi drugi put njemačke , irske i dr. To ti je strategija HR poljoprivrede
slobodan rajić
prije 1 godinu
Zakon ništa ne valja , pisali su ga veliki mljekari , razni IPK, PPK, Grupe ... koji žele da pokupe svu državnu zemlju, prije svega u Slavoniji.Bodovanje je takvo da oni i prije izmjena Zakona već imaju dovoljno bodova da izbrišu male, mlade i lokalne. GospodinGalinčić kaže da 30 najvećih radi 100 000 hektara, zar im treba više ili sve.? Vlasnici velikih firmi su postali "svete krave" kojime treba ugađati, nažalost, a ostali poljoprivrednici koji traže10 ili 20 hektara državne zemlje , čuvaju sela, običaje i ruralni prostor su očigledno beznačajni i nepoželjni.
Marta Radić
prije 1 godinu
Puno interesnih skupina ,svaka skupina misli da je njihov program najbolji. Priča o dodanoj vrijednosti su farsa. Mi smo tržište EU , te sirovine se uvoze i izvoze....glavni faktor je cijena , dohodak , zarada. Pitanje tko ima prioritet OPG ili firma ...jer ako firma ima prednost , ruralni kraj će nestati ,ako OPG ruralni kraj će se razvijati i naseljavati . Pitanje što hočemo jedno sa drugim nejde. Mladi poljoprivrednici trebaju zemlje , svi koji imaju više od 50 hektara državne zemlje 10% uzeti i stvoriti fond za mlade. Svi dosadašnji zakupci , koji su zemljište dobili temeljem natječaja i imaju Ugovor ili su imali , a imaju proizvodnju , potrebno je samo produžiti ugovore. Sve što ostane stvar je natječaja i prioriteta Ovako puno se petlja i na kraju , sve će rezultirati nezadovoljstvom , do mjere da su i neke predhodne vlade gubile izbore zbog ovog Zakona.