Pretraga tekstova
Indija, Kina i Rusija su jedne od najvećih emitera ovoga plina. Oglasio se tek ruski izaslanik za klimu, Ruslan Edelgeriev koji je rekao da zemlja prati i podržava inicijativu. Za sada samo deklarativno.
Dvadesetak novih zemalja pridružilo se Globalnom dogovoru o smanjenju emisije metana do 2030. godine iza kojeg stoje Sjedinjenje Države i Europska unija. Ova će inicijativa biti pokrenuta na UN-ovoj konferenciji o klimatskim promjenama (COP26) koje će se održati od 31. listopada do 12. studenog ove godine u Škotskoj.
Novih zemalja potpisnica je 24, a to su: Nigerija, Pakistan, Kanada, Srednjoafrička Republika, Kongo, Kostarika, Obala Bjelokosti, Demokratska Republika Kongo, Mikronezija, Francuska, Njemačka, Gvatemala, Gvineja, Izrael, Japan, Jordan, Kirgistan, Liberija, Malta, Maroko, Filipini, Ruanda, Švedska i Togo.
Cilj je još privući Indiju i Kinu, ali i Rusiju koje su zapravo jedne od najvećih emitera ovoga plina. No, ruski izaslanik za klimu, Ruslan Edelgeriev kazao je tek da zemlja prati inicijativu te da podržavaju zajedničke napore u rješenju ovoga problema, navodi scientificamerican.
Metan je staklenički plin i najveći uzrok klimatskih promjena nakon ugljičnog dioksida (CO2) oko kojeg se godina lome koplja. Znanost upozorava da su potrebne politike za borbu s ovim plinom kako bi se globalno zagrijavanje ograničilo na 1,5°C. Glavni izvori emisija uključuju naftu i plin, ugljen, odlagališta otpada, ali i poljoprivredu.
Američki izaslanik za klimatske promjene John Kerry izrazio je nadu da će se više od 100 zemalja priključiti prije konferencije o klimatskim promjenama te je pozdravio nastojanja onih koje su to učinile.
Osim toga, više od 20 filantropskih organizacija, uključujući one koje vode Michael Bloomberg i Bill Gates, u ponedjeljak su se obvezale da će osigurati više od 223 milijuna dolara za podršku naporima zemalja u smanjenju emisija metana.
Zemlje uključene u ovaj dogovor imaju niz različitih profila ispuštanja ovog štetnog plina u atmosferu. Primjerice, u Pakistanu je glavni izvor poljoprivreda, a u Indoneziji otpad. U SAD i Nigeriji su to sektori nafte i plina.
Nadalje, Pakistan doprinosi manje od jedan posto svjetskih emisija, ali otprilike četvrtinu proizvodnje stakleničkih plinova u zemlji čini upravo metan.
Nije samo poljoprivreda kriva za emisije metana, tu su i fosilna goriva
"Svi imamo različita polazišta i različite lokalne situacije. Ali također imamo mogućnost značajno smanjiti emisije", upozorio je izvršni potpredsjednik Europske komisije, Frans Timmermans.
Sjedinjene Države trebaju u idućim tjednima objaviti propise o metanu za naftu i plin, a Europska unija će kasnije ove godine predstaviti detaljno zakonodavstvo o ovom plinu. Kanada će također donijeti propise za smanjenje njegovih emisija iz naftnog i plinskog sektora za najmanje 75 posto do 2030. u odnosu na razinu iz 2012. godine, izjavio je u ponedjeljak tamošnji ministar za klimu Jonathan Wilkinson.
Tagovi
Emisije metana Globalni dogovor Zagađenje Poljoprivreda Kina Indija Rusija COP26
Autorica
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
SASA FRANIC
prije 3 godine
najogra svjetska olos se brine za klimu??? pa tko u to moze povjerovati??? nikakav CO2 ili metan ne mjenja klimu, to su sve lazi najgorih kriminalaca i lazova. ova olos Bill Gates je svugdje. taj kriminalac se razumije i u viruse i u metan i u klimu. ovaj svjet je cirkus