Pretraga tekstova
Dok se mnogi okupljaju oko bogatih blagdanskih stolova, Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) podsjeća da bi i u vrijeme slavlja trebalo razmišljati o održivosti, posebno kada je riječ o hrani
Ovogodišnji Dan planeta Zemlje, koji se obilježava 22. travnja, poklopio se s proslavom Uskrsa, jednog od najvažnijih blagdana u kršćanskom kalendaru.
Dok se mnogi okupljaju oko bogatih blagdanskih stolova, Svjetska organizacija za zaštitu prirode (WWF) podsjeća da bi i u vrijeme slavlja trebalo razmišljati o održivosti, posebno kada je riječ o hrani.
Prema posljednjem WWF-ovom Izvještaju o stanju planeta, trenutačni sustav proizvodnje hrane globalno koristi čak 40% nastanjive površine Zemlje, odgovoran je za više od četvrtine emisije ugljikova dioksida, troši 70% raspoložive slatke vode, te predstavlja glavni uzrok gubitka prirodnih staništa mnogih biljnih i životinjskih vrsta.
"Naš planet jednostavno ne može pratiti tempo kojim trošimo njegove resurse", upozorava Nataša Kalauz, direktorica WWF Adrije. Dodaje i kako su paradoksi današnjice bolno očiti:
"Polovica čovječanstva bori se s pretilošću, dok druga polovica gladuje. Istodobno, bacamo više od trećine proizvedene hrane, a žalimo se na njezinu cijenu. Sami stvaramo ove apsurde i sami ih moramo riješiti".
Blagdani, iako simboli zajedništva i tradicije, često znače pretjeranu potrošnju, posebice hrane. WWF apelira na građane da razmisle o količini hrane koju kupuju, pripremaju i bacaju. Svaki komad hrane koji završava u otpadu nije samo financijski, već i gubitak resursa koji su bili potrebni za njezinu proizvodnju.
"Poštujmo blagdansku tradiciju, ali imajmo na umu da se obilje često pretvori u teret za nas same, ali i za naš planet", naglašava Kalauz.
WWF ističe da je moguće proizvesti dovoljno hrane i istovremeno očuvati prirodu, ali samo uz promjenu pristupa: korištenjem održivih poljoprivrednih praksi, ravnomjernim unošenjem biljnih i životinjskih namirnica u prehranu, te odgovornim upravljanjem ribljim fondovima i akvakulturom.
Smanjenjem otpada od hrane možemo napraviti razliku jer Zemlji dajemo dodatnih 13 dana godišnje za obnovu prirodnih resursa. Ujedno bismo smanjili emisiju metana iz odlagališta otpada i doprinijeli pravednijoj raspodjeli hrane na globalnoj razini.
U trenucima kad pripremamo uskrsne obroke, svatko od nas može napraviti razliku. Promišljanje o stvarnim potrebama i odgovornosti prema prirodi trebalo bi postati svakodnevna navika, ne samo povodom Dana planeta Zemlje.
Jer očuvanje planeta ne počinje velikim kampanjama nego s tanjurom ispred nas.
Tagovi
Dan planeta Zemlje Održivost Hrana Nataša Kalauz WWF
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim tiskanim medijima, a posljednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu Agroglas.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom