Pretraga tekstova
Gotovo tri od četiri stanovnika EU svjesno je važnosti Zajedničke poljoprivredne politike i smatraju da svi građani od nje imaju koristi, pokazalo je najnovije istraživanje javnog mnijenja o poljoprivredi.
Najnovije istraživanje javnog mijenja o Zajedničkoj poljoprivrednoj politici (ZPP) provedeno je u kolovozu i rujnu ove godine. Uključivalo je više od 27.200 ispitanika iz 27 država članica.
Gotovo svi ispitanici, njih čak 95% smatra da su poljoprivreda i ruralna područja važna za budućnost u Europskoj uniji. Štoviše, istraživanje pokazuje da je više građana EU, odnosno njih 73% svjesno važnosti ZPP-a i vjeruje da će pridonijeti svima, a ne samo poljoprivrednicima.
Nadalje, stavovi građana o tome koji bi trebali biti glavni ciljevi, slični su nalazima ispitivanja iz 2017. godine. Većina vjeruje da bi pružanje sigurne, zdrave hrane visoke kvalitete trebao biti glavni cilj, zastupajući stav 62% ispitanika, isto kao i 2017. Ovogodišnje je istraživanje također pokazalo da 52% njih smatra da bi jedan od glavnih ciljeva trebao biti zaštita okoliša i borba protiv klimatskih promjena, kao i osiguravanje poštenog životnog standarda farmera.
Više Europljana misli da EU ispunjava svoju ulogu u pogledu ključnih ciljeva ZPP-a. U usporedbi s 2017. godinom, sva područja, uključujući sigurnost hrane, održivost i kvalitetu, porasla su za najmanje 5%. Područje u kojem građani vjeruju da Unija najviše ispunjava svoju ulogu je sigurnost hrane, s tim se složilo 80% ispitanika.
Što se tiče financijske potpore, ispitivanje je pokazalo da povećani broj sudionika, za 13% u odnosu na 2017., smatra da je potpora koja se pruža poljoprivrednicima preniska. Također, 56% građana smatra da bi se potrebe trebao povećati u sljedećih deset godina.
Geografska oznaka sve više dobiva na važnosti - EU ju promiče na svim kontinentima
Sada je više njih svjesno i ekološkog uzgoja - 56% je svjesno takve etikete, što je porast od 29% u odnosu na 2017. Svijest o drugim oznakama poput onih geografskih, ostala je stabilna.
Iako sve veći udio ispitanika vjeruje da je poljoprivreda jedan od glavnih uzroka klimatskih promjena, većina ih smatra da je već dala velik doprinos i u borbi protiv njih. Radi se o 55% takvih stajališta, u odnosu na 46% u 2010.
Što se tiče ruralnih područja, građani najviše vjeruju da okoliš i krajolik (82%), pristup kulturnim aktivnostima (56%) i obrazovnim ustanovama (54%) mogu biti kvalificirani kao dobri. Međutim, pitanje razvitka pristupa brzom internetu u posljednjih 10 godina, ističe se kao najveće poboljšanje (55% njih se slaže), dok za radne mogućnosti njih 44% smatra da su se pogoršale.
Klöckner: Šume najviše uništava pretvorba u poljoprivredno zemljište
Istovremeno, građani vjeruju da najvažnije blagodati koje pružaju šume uključuju osiguravanje životinja prirodnim staništima, očuvanje biološke raznolikosti i očuvanje prirode (69%), apsorpciju ugljičnog dioksida, kao i doprinos u borbi protiv klimatskih promjena i njihovih štetnih učinaka (65%).
Cjelovito izvješće o EU istraživanju bit će objavljeno kasnije u studenom, popraćeno informacijama o pojedinim zemljama. Sažetak je dostupan ovdje.
Tagovi
Javno mijenje Mišljenje građana Europska unija ZPP Istraživanje
Autorica
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 4 godine
ZPP je obično prodavanje magle birokracije rapadajuće EU koja nema ni 9 % stanovnika Pleneta Zemlja ! Za tupave Hrvate problem je što mi nemamo svoju HRVATSKU POLJOPRIVREDNU POLITIKU , već imamo poljoprivredu koja je u velikoj mjeri za muzej ! Kakva zdrava hrana u EU kada uvoze GMO soju iz američkih država itd ! Vezano za potpore to je u Hrvatskoj u velikoj mjeri bacanje novaca , kod malih ali i velikih OPG , jer veliki kupuju terence , apartmane , a mali potroše u preživljavanju !