Pretraga tekstova
Šteta je ogromna, no nije to bio jedini požar. Dva su nastala zbog spaljivanja kukuruzovine i granja...
Preše za grožđe, drvene bačve i razni alat nestale su u požaru koji se, kako navodi koprivničko-križevačka policija, dogodio 24. listopada između 7 i 10 sati u vinogradarskom predjelu Veliki Kostanj kod Đurđevca. "Uslijed djelovanja ljudske radnje došlo je do požara drvene šupe vikend kuće koja je u potpunosti izgorjela sa svim inventarom (preše, drvene bačve i razni alat). Požar se proširio na krovište cijelog objekta. Nije bilo ozlijeđenih osoba, a materijalna šteta cijeni se na oko 10.000 kuna", navodi policija dodajući da su isti dan imali zabilježen i dva požara otvorenih prostora.
Oko 11 sati u Koprivnici 65 - godišnjak je spaljivao granje iza kuće u Ulici Čarda, a požar se proširio na kukuruzovinu i dva susjedna poljoprivredna zemljišta. Potom, oko podneva na polju kod Sigeca 40 - godišnjak je spaljivao kukuruzovinu a požar se uslijed vjetra počeo nekontrolirano širiti. Oba požara su ugasili vatrogasci. Nije bilo ozlijeđenih osoba i nije pričinjena materijalna šteta.
Pališ strnište? Sam si sebi najveći neprijatelj, a možeš ostati i bez poticaja!
Kako dodaju. "dolaskom povoljnijih vremenskih prilika započinju i radovi na pripremanju poljoprivrednog zemljišta, uz koje je uvijek vezano i spaljivanje biljnog otpada i trave. Nažalost, tada se počinju bilježiti i događaji gdje uslijed nepridržavanja propisa dolazi do proširenja vatre van kontrole osoba koje vrše spaljivanje. Skrećemo pozornost da je potrebno pridržavati se odredaba Zakona o zaštiti od požara, Zakona o šumama te općinskih i gradskih odluka o mjestima i mjerama spaljivanja korova, trave i drugog otpadnog materijala biljnog porijekla te ovom prilikom ponovo ističemo neke od odredaba gore navedenih zakona i odluka:
Podsjećamo da je zabranjeno spaljivanje biljnog otpada i trave noću, za vrijeme jakog vjetra te u blizini šuma i građevina podložnih zapaljenju. Zemljište na kojem se vrši spaljivanje potrebno je izolirati od ostalih površina na kojima se nalaze poljoprivredne kulture, šume i građevine podložne zapaljenju kako bi se izbjegla mogućnost nekontroliranog širenja vatre. Minimalna udaljenost mjesta spaljivanja od gospodarskih građevina mora iznositi 20 metara, a na udaljenosti ispod 200 metara od ruba šume može se ložiti otvorena vatra samo na posebno određenim mjestima i uz poduzimanje određenih mjera opreznosti što ih odredi pravna osoba koja gospodari šumom. Osoba koja obavlja spaljivanje mora biti punoljetna i ne smije napustiti mjesto spaljivanja dok vatra nije u potpunosti ugašena. U slučaju nekontroliranog širenja vatre potrebno je odmah izvijestiti vatrogasce (na tel. 193), policiju (na tel. 192) ili županijski centar 112 (na tel. 112) te započeti sa gašenjem."
Tagovi
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Krenula je berba kamilice! Svježe fotke dobili smo od Slavena Puzjaka iz Josipova :)