U Ministarstvu poljoprivrede predstavljen je novi sustav monitoringa poljoprivrednih površina koji je izradila APPRRR, a aktivan je i funkcionalan od ove godine za područje cijele Hrvatske.
Ministarstvo poljoprivrede putem Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, uspostavlja novi sustav cjelogodišnjeg praćenja osnovnih aktivnosti na poljoprivrednim površinama u cijeloj zemlji, rečeno je danas na predstavljanju Sustava za nadzor površina - Monitoring u Zagrebu.
"Riječ je o sustavu ranog upozorenja poljoprivrednika putem satelitskog nadzora uporabe zemljišta, odnosno obradivih površina, koje zahvaljujući modernih tehnologijama sada možemo nadzirati 100 posto u cijeloj zemlji, a koji je razvijen u Agenciji za plaćanje", kazala je uvodno ministrica poljoprivrede Marija Vučković, te dodala da se rezultati automatske procjene poljoprivredne aktivnosti prikazuju u sustavu u obliku "semafora".
Tako zelena boja znači da se zemljšte koristi sukladno prijavi za potpore, žuta boja znači da je potrebna dodatna suradnja, a crvena da nije sukladno sustavu uporabe.
Prema njezinim riječima, podaci monitoringa će, između ostalog, omogućavati rana upozorenja u svrhu poticanja pravovremenog poštivanja uvjeta za korištenje sredstava iz EU fondova te ne primjenu administrativnih kazni. Na ovaj način korisnik i Agencija pratit će poljoprivredne aktivnosti tijekom cijele proizvodne godine. Korisnik biti upozoren o postojanju pogreške i bit će mu dana mogućnost da je, uz poštivanje vremenskih ograničenja, ispravi bez sankcija te će imati bolji uvid u svoj zahtjev prije samog plaćanja, kazala je ministrica.
Kako se čulo, Monitoring će obuhvaćati redovito i sustavno opažanje, praćenje i procjenu poljoprivrednih djelatnosti i praksi na površinama na temelju podataka satelita, a rezultati će služiti za praćenje rezultata pojedinih intervencija propisanih u sklopu Strateškog plana ZPP-a 2023.-2027., te su pokazatelji postizanja ciljeva poljoprivredne politike.
Ravnatelj Agencije za plaćenje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Antun Vujić kazao je da je danas započela 13 kampanja zaprimanja zahtjeva prava na potpore, te da uvođenje ovoga sustava znači učinkovitije trajno praćenje svih poljoprivrednih površina u Hrvatskoj, što je bio obiman i zahtjevan posao, a koji je nerijetko znao završiti i na sudu u slučaju zloporabe prava na potpore.
Direktorica Sektora za izravna plaćanja i voditeljica tima za Monitorig Sanja Krivanek Mahmuljin kazala je da je novina besplatno korištenje satelitskih podataka što mijenja filozofiju dodjele potpora u novom programskom razdoblju, jer se više neće kontrolirati pet do deset posto poljoprivrednih aktivnosti na terenu već 100 posto obradivih površina u cijeloj zemlji.
Započelo je podnošenje Jedinstvenog zahtjeva za izravne potpore poljoprivredi i IAKS mjere
Ona je istaknula da je Agencija dosad radila putem ARKOD sustava snimala obradive površine u pola Hrvatske, te koristila Agronet sustav za popunu baze podataka. Ubuduće će, kaže, nove satelitske snimke stizati svakih pet dana, bilo da se radi o sjetvi, odnosno žetvi, te zriobi usjeva, kao i rokovima za košnju o čemu su lani proveli uspješan pilot projekt putem SMS poruka.
Osim toga, postoji mogućnost korištenja snimaka veće rezolucije. Inače, samostalno su u Agenciji razvili dvije aplikacije, koje su ponudili i drugim zemljama, a jedna je za poljoprivrednike putem koje mogu pratiti stanje na parceli od sjetve do kraja vegetacijskog razdoblja. No, napasivanje stoke na pašnjacima i dalje ostaje putem kontrole na terenu, istaknula je Krivanek Mahmuljin.
Odgovarajući na upite, Vujić je kazao da oko 10 posto poljoprivrednika samostalno podnosi zahtjev za dodjelu potpore, a da većina na terenu koristi usluge i pomoć više od 300 stručnjaka bivše Savjetodavne službe. On je kazao da postoje ovlaštena kontrolna tijela za ekološke nasade, bilo da se radi o nasadima lješnjaka ili oraha, otklanjajući mogućnost 'lova u mutnom' u ekološkoj poljoprivedi, a negirao je i postojanje crnih ili bijelih lista korisnika potpora.
On je naveo da već sada imaju uvid u stanje pšenice posijane jesenas, koja je u fazi busanja, odnosno sigurni su radi li se o pšenici ili ječmu.
Inače, dosada je bio obvezan nadzor minimalno pet posto obradivih površina u sustavu potpora, a radilo se o 57 različitih vrsta potpora što je, između ostalog, bilo i preskupo, zaključuje Vujić.
Tagovi
Autor
yvonne
prije 2 godine
Da li je i ova glupost financirana iz ruralnog razvoja? Uz sve gluposti sada moram pratiti i kakve je boje monitoring da bi u propisanom roku od objave krive boje se stigla poslati zalba jer ako je oblacno ili se radi po mraku ode poticaj....a sigurno ce trebati i jos uhljeba zaposliti koji ce to sve gledati....hrvatski proizvod koji nitko drugi nema jer ovi u agenciji ne kuze za koga rade i tko im daje placu. Nego kada ce avans za 2022?
Đuro Japaric
prije 2 godine
SASA , kupi crveno i plavo platno , na jednom napiši SDP , a na dugom HDZ , prekrij njive i traži im poticaj za REKLAMU !
SASA FRANIC
prije 2 godine
meni svi pasnjaci stalno plavi. a neke oranice zute i stalno pise da se ne moze procjeniti da li je bila aktivnost. znaci niakakvo zaoravanje nije hvatalo.
Marko Perković
prije 2 godine
Pa to govore već 5 godina
Đuro Japaric
prije 2 godine
abra , a naši crveni zovu se SDP , a plavi HDZ , mislim na raspad SKH i odlazak komunista u SDP sa zastavom crvene boje , a HDZ plave boje ! A mene kao organizatora PROSVJEDA osudiše novčanom kaznom i oduzimanjem predmeta ; jedna zastava crvene boje sa srpom i čekićem , tekstom ; Proleteri svijeta ujedinite se , sa dodatnim napisom ; ZA UDRUGU I LASLA , koja se po pravomoćnosti rješenja ima uništiti ! MA I EU treba UNIŠTITI , koja ne predstavlja ni 5 % stanovništva PLANETA zemlja , a >mjerama > maltretira i ponižava OPG u EU !
Marta Radić
prije 2 godine
Da , dobra zapažanja...nekog se prati , a nekog ne...tako je bilo , tako će i biti
Đuro Japaric
prije 2 godine
Tv praćenje možemo djelomično pratiti u takozvanom > hrvatskom saboru > čija se pamet imeđu ostalog sastoji da na pitanje ; Tko je za izmjene Zakona o poljoprivrednom zemljištu , pisn pod vodstvo ministrice Vučković , a predložene od NESPOSOBNE Vlade na čelu sa nesposobnim Plenkovićem ! Od 151 > zastupnika > 76 ih mora biti za i tako imamo NAJGORI Zakon o poljoprivrednom zemljištu od 1991 ! Neka gospođa ministrica pogleda koliko ima stotina tisuća hektara zašikarenog državnog i privatnom vlasništvu !