Pretraga tekstova
Vlada je usvojila Hrvatski model izravnih plaćanja u programsko-financijskom razdoblju 2015 .- 2020. Za provedbu novog modela izravnih plaćanja Hrvatska ima na raspolaganju u spomenutom radoblju maksimalno 2,5 milijardi eura od čega će oko 60 % biti osigurano iz EU proračuna
Vlada Republike Hrvatske na današnjoj je sjednici usvojila Reformu Zajedničke poljoprivredne politike - Hrvatski model izravnih plaćanja u programsko-financijskom razdoblju 2015.-2020. koja će se primjenjivati od 1. siječnja 2015. godine.
Za provedbu novog modela izravnih plaćanja Hrvatska ima na raspolaganju u programskom razdoblju 2015.-2020. (financijsko 2016.-2021.) maksimalno 2,5 milijardi eura, od čega će iz EU proračuna biti osigurano 1,5 milijardi eura ili oko 60 %. Osim toga, Ministarstvo poljoprivrede povećalo je omotnicu za izravna plaćanja na 423 milijuna eura u odnosu na iznos iz ugovora o pristupanju od 373 milijuna eura, što je povećanje za više od 13 % ili 50 milijuna eura.
Umjesto smanjenja potpore velikim korisnicima uvodi se preraspodjela plaćanja usmjerena na mala i srednja poljoprivredna gospodarstva veličine do 20 hektara. Naime, iznos koji bi se ostvario smanjenjem potpore velikim korisnicima prenosio bi se u Program ruralnog razvoja.
Cilj je od samog početka bio povećanje omotnice za izravna plaćanja, jer je prema odredbama ugovora o pristupanju, omjer izravnih plaćanja i ruralnog razvoja 54:46, a na razini proračuna EU više od 70 % sredstava ide u izravna plaćanja.
Uvodi se i program za mlade poljoprivrednike te "zelena plaćanja" usmjerena održivom razvoju poljoprivrede. Iako su program za male poljoprivrednike i proizvodno vezane potpora izborne mjere za države članice, Ministarstvo poljoprivrede ih uvodi sa ciljem potpore osjetljivim sektorima i pomoći malim poljoprivrednicima.
Na mrežnim stranicama Ministarstva poljoprivrede objavljena su najčešća pitanja vezana uz novi model poticaja na koje odgovara ministar Tihomir Jakovina, a cijeli dokument Hrvatskog modela izravnih plaćanja u programsko-financijskom razdoblju 2015.-2020. možete pronaći u prilogu ovog teksta.
Foto: vlada.gov.hr
Dokumenti
Tagovi
Izravna plaćanja Ministarstvo poljoprivrede Tihomir Jakovina Zajednička poljoprivredna politika Preraspodjela plaćanja Zelena plaćanja Potpore mladim poljoprivrednicima Programsko razdoblje Potpore osjetljivim sektorima
Poljima Podravine i Slavonije širi se opojni miris kamilice 🌼 Još nemamo podatak koliko je površina pod ovom kulturom zasijano jesenas, a 2023. bila je na 3.788 hektara.
DANIEL GUŠTIN
prije 10 godina
danas je usvojen zaključak da bolje sve rasprodat i izležavat se na suncu nego radit ko budala kojemu se svi smiju i na kraju godine imati minus na rač, a mladi poljoprivrednici bolje vam ja ič na socijalu barem čete dobit neš love svaki mjesec a ne čekati kad se nekom ....... ona stvar
ERNEST PAJDLIN
prije 10 godina
Opet taj pravilnik bude zakompliciran i ne pravedan,nema sreće od poticanja hektara ako se ne potiče masa onog što je na tom hektaru urodilo,normalno da treba uzeti u obzir vremenske neprilike ako se dese u tekućoj godini,problemi proizvođača povrća su još i veći sa obzirom kakvi su otkupljivaći u Hrvatskoj,njihovi rokovi plačanja i sve drugo