Pretraga tekstova
Ured europskog javnog tužitelja istražuje moguću subvencijsku prijevaru u iznosu do 487.000 eura na štetu financijskih interesa EU
Ured europskog javnog tužitelja (EPPO) u Zagrebu istražuje novu moguću prijevaru s potporama u poljoprivredi.
Istragu su pokrenuli protiv vlasnika obrta zbog sumnje na subvencijsku prijevaru u iznosu do 487.000 eura na štetu Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj.
Kako opisuju, on je od ožujka 2019. do studenoga 2021. godine, podnio tri zahtjeva Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju za bespovratnom potporom u iznosu od 560.080 eura (4.217.476,90 kuna), od čega je 85 posto (487.000 eura ili 3.584.855,36 kuna) financirano iz Programa ruralnog razvoja. Preostalih 15 posto (84.000 eura ili 632.621,54 kuna) financirano je iz Državnog proračuna Republike Hrvatske.
"Osumnjičenik je, kako je utvrđeno tijekom izvida, priložio krivotvorenu ispravu Porezne uprave kojom se potvrđuje da nema duga prema državi Hrvatskoj, čime je lažno prikazao da ispunjava jedan od obveznih uvjeta prijave", stoji u objavi.
Navode i da je vlasniku obrta u jednom navratu isplaćena tražena subvencija u ukupnom iznosu od 221.835 eura (1.671.708,46 kuna), od čega je oko 190.000 eura (1.420.952,19 kuna) financirano iz europskih fondova.
Pala prva presuda za pokušaj prevare s potporama, vlasnik OPG-a priznao krivnju
Druga dva zahtjeva su odbijena i iznosi nisu isplaćeni jer je APPRRR otkrila da osumnjičenik ne ispunjava uvjete prihvatljivosti.
Tagovi
Ured europskog javnog tužitelja EPPO Prijevara Istraga Ruralni razvoj
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Ravnatelj Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Nikola Dolački u studiju Agrokluba. 🎥
Đuro Japaric
prije 2 dana
Još mi nisu odgovorili na prijedlog ? Što imamo ako na tarabe izvjesim ; molim nasljednike umrlog da pokrenete OSTAVINSKI postupak , a nakon toga da Više [+] mi date vašu zemlju u zakup jer će sa UPISOM u ARKOD za Vas imati veću vrijednost u slučaju da ju prodajete !
Đuro Japaric
prije 1 tjedan
Poslana je danas i njemu Predstavka ! Prijedlog je da Milanović sa ovlastima Predsjednika RH predloži IZVAREDNU sjednicu Hrvatskog sabora , na kojoj Više [+] bi se ZAUSTAVILO ponižavanje neupisanih , BRISANJE živih posjednika , išlo po HITNOM postupku izmjene Zakona o nasljeđivanju članka 210 ! U Gruntovnici i katastru na povijesno prenapuhanom Radiću , Nikola ju upisao u ARKOD bez Ugovora ! Pa neka Radić ili nasljednici ili lokalne vlasti POKRENU OSTAVINSKI postupak da g. Nikola može sa ŽIVIM KOMUNICIRATI ! Mora se mijenjati i Zakon o izvlaštenju , SMEĆE za raspolaganje sa državnom zemljom ? Šteta što NEMAMO HPK , ali vlasnici OPG imate Đuru , koji se NE BOJI ?
SASA FRANIC
prije 3 godine
opet je ovome bilo nastimano da prodje na natjecaju. samo eto dosli su iz EU i uhvatili. ajde neka nam odgovori ravnatelj agencije kako je moguce krivotvoriti izjavu porezne uprave??? ajde ravnatelju odgovori?? kada agencija svakako mora proveriti sve dokumente i sama?? znaci adje ako je on lazirao izjavu, ali kako agencija nije vidjela kada je provjeravala da njegova izjava ne odgovora stanju?? znaci agencija ili nije provjerila ili mu je nastimla da prodje na natjecaju??
Linus
prije 3 godine
A mene jebu jer jedna ovca nije imala bolus iako je imala markicu i uredno upisana u knjige. ( povratila ga je)