Pretraga tekstova
Pesticidi se smiju koristiti samo uz položen ispit za sigurno rukovanje, no postoje i amaterski pripravci koje se može nabavljati i koristiti bez položenog ispita, kaže Marijana Lemić iz Savjetodavne službe.
Zabrana prodaje sredstava za suzbijanje štetnika koji nemaju položen ispit za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu sredstava za zaštitu bilja, dovela je u problem male proizvođače. Naime, prema upitima koje smo dobili, nitko od malih proizvođača nema položen ispit, a k tome i način kako se boriti protiv najezdbe krumpirove zlatice koja, uz krumpir, oštećuje i ostalo povrće.
Kako objašnjava Marijana Lemić iz Savjetodavne službe, prema propisima koji reguliraju primjenu sredstava za zaštitu bilja - Zakonu o održivoj uporabi pesticida (Narodne novine, broj 14/2014) i Pravilniku o uspostavi akcijskog okvira za postizanje održive uporabe pesticida (Narodne novine, broj 142/2012), sredstva za zaštitu bilja namijenjena profesionalnim korisnicima se od 26. studenoga 2015. godine mogu nabavljati i koristiti samo uz položen ispit.
Međutim, osim takvih sredstava za zaštitu bilja, postoje i amaterski pripravci (za poljoprivrednike hobiste). Njih se može nabavljati i koristiti bez položenog ispita i iskaznice. Jedini nedostatak je što je takvih pripravaka za sada još uvijek malo (uzak izbor).
"Konkretno, za krumpirovu zlaticu na tržištu postoje 3 amaterska sredstva koja se mogu kupiti bez predočenja iskaznice, a to su Mospilan 20 SG, Mospilan 20 SP, Neemazal-T/S s tim da Neemazal-T/S osim na krumpirovu zlaticu, djeluje štetno i na lisne uši, krumpirovog moljca, tripse, štitaste moljce i sovice", pojasnila nam je M. Lemić.
Sva registrirana sredstva za zaštitu bilja, pa tako i sredstva namijenjena neprofesionalnim korisnicima, odobrena za promet i primjenu u Republici Hrvatskoj mogu se pronaći u tražilici sredstava za zaštitu bilja, koja je dostupna ovdje.
Ako se u tražilici, polju "uporaba" odabere "amaterska", kao rezultat pretrage prikazat će se popis sredstava za zaštitu bilja koja su trenutno u Republici Hrvatskoj odobrena za amatersku uporabu i samo ta sredstva mogu se kupovati bez potvrde o položenom ispitu za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu pesticida, odnosno bez važeće iskaznice.
Za kupovinu i primjenu svih ostalih sredstava za zaštitu bilja osoba treba pohađati izobrazbu i položiti ispit za sigurno rukovanje i pravilnu primjenu sredstava za zaštitu bilja. Izobrazba se pohađa i ispit polaže u nekoj od ovlaštenih institucija za provedbu izobrazbe, a jedna od njih je i Savjetodavna služba.
Foto: hemeroskopion/Bigstockphoto
Tagovi
Savjetodavna služba Sredstva za zaštitu bilja Mali proizvođači Zabrana prodaje Amaterska sredstva
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Suncokret je krajem tjedna posijan, krećemo na kukuruz!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Ispravak krivoga navoda. Zbog i dalje nastavka obilnih kiša, moj suncokret i kuruza će istrunuti ne na polju nego u zapakiranim vrečama. Nema kraja Više [+] kiši niti poslije Uskrsa do daljnjega ili do iduče godine. A potrošena hrpetna ovih euriča koje po nikavim cijenama teško i prikupiti. Koliko gledao satelitske snimke jedino za optimalnu sadnju šanse ima Slavonija, ostatak Hrvatske ko u Veneciji i dalje u čamce.
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Moj je suncokret još u vrečama zapakiran. Kod mene u Bilogorskome kraju optimalni dio za sadnju je od 20.4 kada smo več sigorni 90% da neče po novom Više [+] pasti i snijeg. Ako udari koja kišurina tada sjeme sakupljamo po kanalima.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom Dobro će bu doći ova kiša, nek je sa srećom