Poljoprivrednici iz Petrinje, ali i okolnih gradova i općina okupili su se danas te pozvali nadležne da preispitaju svoju odluku o područjima s prirodnim ograničenjima
"Izađite na teren, utvrdite stvarno stanje, popričajte s ljudima te preispitajte tu svoju studiju", poručilo je danas resornom ministarstvu 50-ak poljoprivrednika okupljenih na mirnom skupu u Petrinji koja je uz još 57 gradova i općina brisana s popisa područja s prirodnim ograničenjima, što za proizvođače znači da ostaju bez dodatne potpore po hektaru.
Kako je podsjetio Željko Horvat, općina Petrinja pretrpjela je teška stradanja u Domovinskom ratu te je i danas dosta poljoprivrednog zemljišta u minski sumnjivom području. Nakon što su se dijelom oporavili od ratnih stradanja, pogodio ih je strašan potres, koji je doveo do likvefakcija (ukapljivanja tla što se događa kada tlo izgubi snagu i krutost i ponaša se kao tekućina, op.a.), rasjeda, otvorenih rupa i odrona.
Poljoprivrednici iz 58 općina i gradova ostat će bez dodatne potpore po hektaru
Ujedno, dosta zemljišta ovih proizvođača nalazi se uz Kupu, Petrinjčicu i ostale pritoke tih rijeka te imaju velikih problema s izlijevanjem istih koje stvaraju kiselost u tlu i uništavaju usjeve.
"Uz sve navedeno, imamo veliki problem s divljači koja nam uništavaju usjeve koje moramo ograđivati s električnom ogradom koja i dalje nije dovoljno učinkovita. Divljač ju probija, stvara nam dodatnu štetu i materijalne troškove", upozorio je na skupu na kojeg su stigli i poljoprivrednici iz susjednog Dvora i Hrvatske Kostajnice, također mjesta skinutih s popisa.
"Podršku su nam došli dati i proizvođači iz Gline koja je i dalje na listi", zahvaljuje im pritom navodeći da su poljoprivrednici danas prepušteni sami sebi i svakodnevno im se smanjuju potpore iako se u javnosti objavljuju vijesti o milijunskim davanjima.
Dodaje i da na ovom području ima jako malo zemljišta u vlasništvu države te im velike napore u nabavi novog poljoprivrednog zemljišta stvaraju neriješeni imovinsko - pravni odnosi i neusklađenih podataka u gruntovnici i katastru, a parcele su većinom manje od jednog hektara. Većinom su i zapuštene, pod velikim nagibima, što predstavlja dodatni problem kao i dodatne materijalne te financijske troškove.
"Slušajući obećanja Ministarstva poljoprivrede o pomoći pri nabavci novih zemljišta, isplata štete za sušu, refundaciju troškova za kupnju umjetnog gnoja, otežane uvjete poslovanja zbog rata u Ukrajini, koja dijelom nisu isplaćena i toliko su minimalna, pokušavamo smognuti snage i dalje se nastaviti baviti poljoprivredom uz minimalne dobiti", napominje Horvat ističući da pisana studija o područjima s prirodnim ograničenjima iz koje ih izbacuju dovodi u pitanje egzistenciju poljoprivrednika na tom području.
Ostaju bez dodatne potpore: Po kojem ključu su mijenjana područja s ograničenjima?
Okupljeni su stoga još jednom uputili molbu da se izlaskom na teren utvrdi jesu li doista zaslužili biti maknuti s popisa.
Podsjeća i da se potpore za poljoprivredu isplaćuju skoro 100 posto iz Europske unije. "A vi naši stručnjaci koji ste sastavljali ovu studiju, umjesto da dopišete još 58 općina i gradova, ukidate i radite protiv ove države i seljaka i radnika", zaključuje.
Tagovi
Autorica
Marta Radić
prije 2 godine
Političari sve to ciljano rade , naime mjenja se izborni zakon i dalmacija će dobiti 4 zastupnika više ,. Slavonija 4 manje...tako da sele i novac
AKTIVA
prije 2 godine
Pregledavajući parametre iz Studije koja je bila temelj za donošenje odluka koja će JLS pripasti u koju kategoriju otežanih uvjeta gospodarenja, doista mi nije jasno kako općina Voćin (koja po pedološkom sastavu tla, nagibu terena na više od 60% površine, rascjepkanosti posjeda te otežanih uvjeta gospodarenja, a osobito po niskoj SO vrijednosti prihoda po jedinici površine odgovara svim kriterijima da ostane ZPO području) nije ostala u ZPO području, već je sa popisa izbačena. Držim da je uz današnju tehnologiju moguće biti precizniji u određivanju područja koja bi imala pravo na dodatne potpore zbog otežanih uvjeta, a osobito da je potrebito uvažiti i sociološke aspekte i lošu demografsku sliku na terenu. Osobno smatram da nije dobro donositi odluke iz Zagreba bez da se izađe na teren...
Marta Radić
prije 2 godine
Ode novac iz kontinenta na obalu..
Velimir Komericki
prije 2 godine
Što netko iz ureda zna kakva je situacija na terenu. Još kad bi javno napisali koji genijalci su tu studiju napravili i koliko su pobrali para i za što,možda bi bilo jasnije...