Pretraga tekstova
Ukrajinsko ministarstvo poljoprivrede objavilo je da će ovoga proljeća posijati manje kukuruza i suncokreta, a više kultura koje su važne za njihovu prehrambenu sigurnost
Vlada Ukrajine je s popisa robe koja podliježe izvoznim dozvolama, skinula kukuruz i suncokretovo ulje, navodi apk-inform.
Naime, 5. ožujka odredili su kako uz izvozne zabrane za raž, zob, proso, heljdu, sol, šećer, meso i stoku uvodi i one za svoje ključne poljoprivredne proizvode pšenicu, kukuruz i suncokretovo ulje, ali i piletinu, jaja te meslin.
No, prošlog je tjedna Mykola Gorbachov u ime Ukrajinskog udruženja proizvođača žitarica (UGA) poslao pismo permijeru Denysu Shmyhalu u kojem traži ukidanje dozvola za kukuruz i suncokretovo ulje, ali i pšenicu.
U tom je pismu ponudio i niz prijedloga kojim bi se izvozni tokovi s crnomorskih luka premjestile na kopnene rute. Tada je podsjetio da je ta zemlja preko luka izvozila oko 200 tisuća tona žitarica dnevno, a sada kopnene rute omogućuju tek oko 20 tisuća tona dnevno, što je za deset puta manje. Naglasio je da slabiji izvoz prijeti kampanji proljetne sjetve jer poljoprivrednici tim novcem pokrivaju troškove.
"Analizirali smo situaciju i zaključili da bi nam ukidanje dozvola omogućilo da ubrzamo izvoz. UGA se već obratila našim europskim kolegama i sada tražimo od vlade da podrži ovu inicijativu za pojednostavljenje trgovine između Ukrajine i EU", istaknuo je tada u pismu u kojem su tražili i poništenje svih internih dozvola (fitosanitarne i veterinarske potvrde, laboratorijske studije i sl.), osim onih koje zahtijeva kupac i koje su predviđene ugovorima.
A kada je riječ o sjetvi, Ministarstvo je objavilo predviđanja da će pod glavnim proljetnim usjevima na teritoriju koji je pod kontrolom Ukrajine biti 5,99 milijuna hektara što je za 1,689 milijuna hektara manje nego prošle godine. Sjetva je započela u 11 oblasti, a u objavi naglašavaju da prošle godine u ovo doba radovi nisu još bili započeli.
Tako su ratari jarom pšenicom posijali 22,5 tisuća ha, jarim ječmom 74,8 tis. ha, uljanom repicom 1,6 tis. ha, zobi 15,2 tis. ha, graškom 21,1 tis. ha, šećernom repom 3,3 tis. ha, suncokretom 2,2 tis.ha, sojom 2 tis. ha.
Zamjenik ministra poljoprivredne politike i prehrane Ukrajine Taras Vysotsky izjavio je da će biti posijano manje suncokreta i kukuruza nego inače, a naglasak će dati na one koje je lakše uzgajati te koje su važne za sigurnost hrane, navodi apk-inform.
Ratari će sijati više graška, ječma i zobi koji su nekada predstavljali nišu tamošnjeg agrara. Međutim, lakše ih je uzgajati i važni su za prehranu. "Dakle, prelazimo s izvoznih na prehrambene usjeve za domaću potrošnju", rekao Vysotsky naglasivši da će sjetvene površine smanjiti za 30 posto.
Na takvu se situaciju u subotu, 26. ožujka, osvrnuo i predsjednik Volodomir Zelensky u svom video obraćanju na Doha Forumu 2022, održanom u Kataru. Tada je rekao kako će migracijsku krizu uzrokovanu ruskom invazijom na Ukrajinu pratiti i globalna prehrambena kriza, jer je njegova zemlja jedna od najvećih izvoznika hrane u svijetu.
Prepolovljena proljetna sjetva u Ukrajini dovest će do neviđene migracijske krize?
Istaknuo je da su njihovi pšenica, ulje, kukuruz i drugi poljoprivredni proizvodi srž stabilnosti i sigurnosti za mnoge zemlje diljem svijeta. "Ruske snage miniraju polja u Ukrajini, uništavaju poljoprivredne strojeve i zalihe goriva koje su potrebne za sjetvenu kampanju. Blokirali su naše luke. Zašto to rade? Ukrajina će imati dovoljno hrane da prehrani svoje stanovništvo. No, gotovo nikakav izvoz iz Ukrajine naštetit će mnogim zemljama", naglasio je pozvavši na udruživanje snaga kako bi se izbjegla nestašica hrane u svijetu kroz jače sankcije Rusiji.
Tagovi
Izvoz iz Ukrajine Izvoz kukuruza Suncokretovo ulje Mykola Gorbachov Proljetna sjetva Prehrambena sigurnost
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
U dobroj vjeri, dokument povjereniku za poljoprivredu EU komisije U okviru održavanja manifestacije "Greencajt", (Zagreb, 22. svibnja 2025.) u ime neformalne stručne skupine "ŽIVO SELO" čast mi je bila uručiti knjigu (dokument); "BOJ ZA ŽIV... Više [+]
U dobroj vjeri, dokument povjereniku za poljoprivredu EU komisije
U okviru održavanja manifestacije "Greencajt", (Zagreb, 22. svibnja 2025.) u ime neformalne stručne skupine "ŽIVO SELO" čast mi je bila uručiti knjigu (dokument);
"BOJ ZA ŽIVO SELO - OBITELJSKA POLJOPRIVREDNA GOSPODARSTVA - TEMELJ HRVATSKE POLJOPRIVREDE" (2017.)
gospodinu CHRISTOPHE HANSENu
- povjereniku Europske komisije za
poljoprivredu i hranu
HVALA od srca gospodinu Hansenu na ljubaznosti i otvorenosti za prijem.
Knjiga je objedinjen dokument o intenzivnim aktivnostima članova skupine "Živo selo" i Udruge obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske - Život, ali i ostalih koji su imali volje, vremena, hrabrosti i zdrava razuma uputiti na uzroke, trenutne i nadolazeće posljedice. Skupni je prikaz autentičnih dokumenata, detaljnih analiza i razmišljanja osoba i institucija koje su u konačnici, što je vrijedno, nudili moguća rješenja izlaska iz očite i prisutne krize ukupne poljoprivrede u Hrvatskoj.
Kako je u knjizi često naglašavano, poljoprivrede i njene nezaobilazno funkcionalne uloge (snage i vrijednosti) u prostornom, ekološkom, gospodarskom, socijalnom i demografskom strukturiranju hrvatske zajednice. Prije svih, potreba za hranom.
Knjiga je svojim sadržajem i danas vrlo aktualna i uporabljiva upravo zbog analiza i iskustava upisanim u njen sadržaj na kojima se može graditi budućnost domaće ali i EU poljoprivrede. Upravo i kroz prizmu struktura koje je gosp. Hansen iznesao tijekom svog obraćanja, kao prioriteta europske poljoprivrede u budućnosti.
Zalog je bezrezervnoj i nedvojbenoj potrebi da se uvijek i svugdje ističe ključna uloga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava u uzgoju i proizvodnji hrane, očuvanju prostora i sklada u okolišu, zdravlja ljudi, blaga (životinja), biljaka, tla i voda.
Hrvatska ima ogromnih problema, a s njima i izazova, u ravnoteži i skladu zajednice upravo zbog gubitka i nestanka velikog broja obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava i njihove prirodne uloge u lancu održavanja života. Ova činjenica se ne smije zanemarivati. Ne samo zbog nas samih, već i zbog zajednice EU naroda u i s kojom dijelimo nasljeđeno.
U prošlim godinama knjiga je našla put do odgovornih osoba i institucija u Domovini. Nadalje, uvijek je, u svakom trenutku i prigodi, otvorena za sve one zainteresirane.
Vedran Stapić
prije 2 tjedna
Lijepa gesta, a ujedno i dobra promocija knjige Lijepa gesta, a ujedno i dobra promocija knjige
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
ZAŠTO IZUMIRU SELA ? , prvo iz ekonomskih razloga ! 1994 pisci po narudžbi HDZ iznijeli su podatak da je PROSJEČNA površina seljačkog imanja bila 2, Više [+] 8 ha u 5 parcela ! Ako 100 ha podijelimo sa , 2, 8 ispada da je na 100 ha ili1 km kvadratni ZASNOVANO 35 OBITELJI ! Ako računamo po 4 člana onda je to 140 stanovnika na 100 ha !Troškovi obrade zemlje u vrijeme ŽIVOTINJSKIH zaprega i MEHANIZACIJE ! Konje ili krave sa kojim su orali UZGAJALI su , od kože napravila se ORMA , kupljeno je nekoliko desetaka kg željeza za plug , zubače , VLASTITO sjeme ! U vrijeme MEHANIZACIJE , umjetnih gnojiva , zaštitnih sredstava , sjemena , SVE to MORA se PLATITI od proizvodnje , poticaja , plaće izvan poljoprivrede , mirovine ! PROBLEM je Hrvatske PREVELIK broj VLASNIKA , MALE POVRŠINE na kojima su VEĆINOM niskodohodovne kulture , ili ovce na kamenjaru , USITNJENOST ! Radi ZEMLJIŠNOG maksimuma donesenog u BEOGRADU nije se do 91 moglo ići u formiranje POVRŠINSKI većih OPG ! Od 1991 REŽIM u Zagrebu SPRIJEČIO je i površinsko povećanje i sa zemljom koju zovu državna ! NISU zaustavili USITNJAVANJE , POKRETANJE Ostavinskih postupaka NIJE OBVEZUJUĆE pa puno zemlje i RUŠEVNIH kuća - gospodarskih zgrada imamo na UMRLIM ! NASTAVK IZUMIRANJA SLIJEDI , kao i UVOZ hrane , a i POVEĆANJE NE OBRAĐENE ZEMLJE !
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
G . Miroslave , od doseljavanja Hrvata u Dalmaciju u stoljeću sedmom poznate su sve odluke ! Mali sluganski narod kao što su Hrvati , nisu NIKADA Više [+] samostalno odlučivali ! Današnja UŠORENA , IZUMIRUĆA sela u Baranji i nizinskoj SLAVONIJI , posljedica su PROMAŠENE Naredbe carice Terezije da se u TURSKOM Carstvu , raspršene kuće sa gospodarskim zgradama poredaju uz PUTEVE i ceste . Od te NAREDBE Kmetovi su izgradili UŠORENA sela . Povećanjem KMETOVA , smanjivale su se i OKUĆNICE pa u većini dana se ne može ni auto okrenuti ! ¸1919 Hrvati sa SLUGANSKIM statusom u SAVEZU sa SRBIJOM , rade PROMAŠENU agrarnu reformu ! Drugu PROMAŠENU reformu rade BALKANSKI narodi pod vodstvom Tita i SKH ! 1991 PRIJE rata i međunarodnog priznanja RH kao državice , BROZOVI komunisti nazvani HDZ , NAMEĆU prvi Zakon o poljoprivrednom zemljištu kojim počinje PODRŽAVLJENJE , a da 2025 NE ZNAMO ni koliko lokalnih vlasti od megalomanskih 556 IMA državnu zemlju ni prema stanju u AUSTRIJSKOM katastru ! Pod vodstvom Brozovog đenerala Tuđmana , donosi se i LOPOVSKI Zakon o privatizaciji predmet koje su i poljoprivredna poduzeća , osnovana nakon SRPSKO - hrvatske agrarne reforme ¸1919 ! 2003 za vrijeme Račana NAMEĆU nam PLAGIRANI BEOGRADSKI Zakon o nasljeđivanju donesen u Beogradu 1965 , a koji govori i o zemljišnom maksimumu koji je ukinuo Tuđman i ekipa 91 , ali KASNO jer su SELA u SLAVONIJI počela IZUMIRATI 1945 i RADI zemljišnog maksimuma NIJE se išlo da se formiraju dohodovniji OPG , pa je BILANS 2021 BIO ; 195 IZUMRLIH SELA , preko 80 sa SAMO jednim stanovnikom ! Ova KVAZI državica NEMA STRATEGIJU razvoja poljoprivrede , jer su DILETANTI iz HDZ , angažirali strane > umove > da im NAPIŠU svoje viđenje , a jednom je ministar Tarnaj 1995 dao naslov Pregled stanja i strategija razvoja poljoprivrede RH , a o čemu su mlatili praznu slamu o tom tekstu u Zagrebu u takozvanom saboru ! Postoji i tekst u NACIONALNOJ razvojnoj strategiji do 2030 pisanoj po NARUDŽBI NE SPOSOBNE vlade na čelu sa NE sposobnim Plenkovićem u poglavlju u kojem pišu e nekakvoj > samodostatnosti > ! IZLAZ iz svega je HRVATSKA AGRARNA REFORMA , ali za REFORMU nisu hrvatski političari , njihova HPK , a ni SLUGANSKI Hrvati ! NASTAVAK IZUMIRANJA SELA SLIJEDI I OVISNOST O UVOZU HRANE !