Pretraga tekstova
U Slavonskom Kobašu održana je godišnja skupština Udruge OPG-a Hrvatske Život na kojoj su uz članove bili i predstavnici brojnih oporbenih stranaka.
Udruga obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava Hrvatske "Život" održala je u nedjelju u Slavonskom Kobašu godišnju skupštinu na kojoj je izvješće o radu i plan rada iznio predsjednik doc.dr.sc. Vladimir Margeta.
Predstavljajući ciljeve djelovanja u tekućoj godini, predsjednik Margeta je izdvojio aktivno sudjelovanje u formiranju Hrvatske poljoprivredne komore, sudjelovanje u izradi Strategije razvoja hrvatske poljoprivrede i osnaživanje utjecaja akademske zajednice pri donošenju poljoprivrednih smjernica. Okosnica rada Udruge, naglasio je, aktivno je sudjelovanje u predlaganju pozitivnih politika za razvoj poljoprivrede na obiteljskim poljoprivrednim gospodarstvima koje bi trebale biti temelj hrvatske proizvodnje hrane.
"Želimo hrvatsku pamet u Hrvatskoj, a ne nikakve Grke i ostale uvezene stručnjake koji ne poznaju hrvatske poljoprivrede prilike", kazao je Margeta aludirajući na angažman grčkih ekonomista na izradi Strategije razvoja hrvatske poljoprivrede.
U radu Skupštine sudjelovali su i brojni članovi (pa i čelnici) oporbenih stranaka, od HSS-a, Mosta do Živog zida. "Vladajući nastavljaju pravac zacrtan devedesetih s ciljem jačanja 200 bogatih obitelji, mi u HSS se zalažemo za 200.000 snažnih OPG-ova. Zajednički smo, u suradnji s Udrugom Život, tražili produžetak dodatne tri godine moratorija na prodaju poljoprivrednog zemljišta strancima, tražili smo osiguranje sredstava u Državnom proračunu za saniranje šteta od afričke svinjske kuge koja nam je na granicama, tražili smo pravedniji zakon za zaštitu domaćih proizvođača i potrošača hrane. Čini mi se da nas nisu niti slušali ili su ciljano radili suprotno od stvarnih potreba naših proizvođača. Zato ne šutimo više, budimo glasni", rekao je na Skupštini saborski zastupnik HSS-a Davor Vlaović, priopćeno je iz Hrvatske seljačke stranke.
Skupštinari su iz Kobaša hrvatskoj javnosti poručili da bez vlastite proizvodnje hrane Hrvatska nije neovisna, a saborski zastupnik Željko Lenart (HSS) najavio mogućnost dolaska traktorima na Markov trg. "Ostali smo bez poljoprivredno-prerađivačke industrije koju smo prodali strancima, zato nam danas o poljoprivredi odlučuju izvan Hrvatske. Takvo stanje je neodrživo i mora se mijenjati, a ako to ne učine vladajući, nećemo šutjeti i mi imamo snažan alat, doći ćemo traktorima na Markov trg. Oni se toga jako boje, a mi koji sami proizvodimo hranu nemamo se čega bojati jer nam nemaju više što uzeti", rekao je Lenart.
Tagovi
Udruga Život Skupština HSS Most Živi zid
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
Đuro Japaric
prije 6 godina
Drugovi iz HSS , Radić je osnovao tu antiseljačku partiju još u Austro - Ugarskoj ! Od tada niste ništa napravili za seljake osim velike štete od 2001 kada je Pankretić postao ministar poljoprivrede ! Od doseljavanja Hrvata na Balkan u 7 stoljeću sve su činjenice poznate ! Jedan mali izumirući narod po prvi puta u povijesti o KLJUČNIM zakonima može odlučiti putem TEFERENDUMA ! Ali u jednoumnom takozvanom hrvatskom saboru nitko NEĆE predložiti zakone u interesu SELJAČKE poljoprivrede . Da HSS nema veze o poljoprivredi dokaz je i floksula u tekstu o 200 000 snažnih OPG ! Drugovi realnost je 25 000 sa prodajom državne zemlje seljacima i FORSIRANOM kupnjom privatne ! Uz drugarski pozdrav Hrvatima , od člana udruge Život !