Udruga OPGH Život je jučer Ministru poljoprivrede odaslala prijedlog za poništenje natječaja iz Programa ruralnog razvoja!
Udruga OPGH Život je jučer odaslala dopis Ministru poljoprivrede, svojem članstvu i medijima, sa Prijedlogom da se poništi natječaj za Mjeru 4 iz Programa ruralnog razvoja RH. U dopisu, čije dijelove donosimo u prilogu ovog posta, dotakli su se određenih primjera, ali i snažnih argumenata za svoj prijedlog.
Od svog osnutka, Udruga OPGH Život kao temeljni cilj svog djelovanja ima stvaranje organiziranog sustava poljoprivredne proizvodnje u okviru kojega će obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo biti prepoznato kao temeljni čimbenik budućeg razvoja cjelokupne poljoprivredne proizvodnje. "Jedino kroz tako definirani i stvoreni sustav moguće je ostvariti boljitak naših poljoprivrednika, o(p)stanak ljudi na selu, očuvanje tradicijskog i kulturološkog identiteta, vraćanje dostojanstva poljoprivredniku te stvaranje prehrambene neovisnosti kao istinskog jamca budućnosti naše zajednice", ističu još od osnivanja u udruzi.
Razlog ovog obraćanja, kažu, stoji u činjenici da je u zadnjoj godini mandata prošle Vlade napravljeno niz nezakonitih, protuustavnih i protupravnih radnji te je doneseno niz odluka koje su bile na štetu obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava, a samim time i na štetu Republike Hrvatske i njene poljoprivrede u cjelini. Posebno se osvrću na natječaj o korištenju sredstava iz fondova Europske unije za ruralni razvoj, Mjera 4, koji je bio raspisan u travnju mjesecu 2015. godine.
Stav Udruge Život je da se taj natječaj treba bezuvjetno poništiti, također da se kod budućih natječaja obrati pozornost na kriterije istih. Navode i četiri konkretne činjenice koje naglašavaju opravdanost zahtjeva za poništenjem natječaja, uz mnoge druge.
Naime, Pravilnikom i Natječajnom dokumentacijom određen je kriterij da podnositelj Zahtjeva za potporu može dobiti dodatnih 20% povrata odobrenih troškova/investicije u slučaju da je podnositelj registriran u ekološkoj proizvodnji.
"Navodimo slučaj poljoprivrednika čiji je Zahtjev za potporu u listopadu 2015 prema Radnoj listi odobren. Unatoč tome što je on bio prijavljen u ekološkoj proizvodnji, Agencija mu je ukinula pravo na povrata od 20% na ime te proizvodnje. Objašnjenje koje je dobio od APPRRR je da su to ukidanje proveli na temelju Naputka iz Ministarstva kojim se određuje da oni podnositelji koji su se registrirali u eko proizvodnju nakon objave Natječaja, nemaju pravo na taj povrat od 20%.
Važno je napomenuti da tijekom 2 mjeseca, koliko je trajao Natječaj, Agencija nije mijenjala niti Pravilnik, niti Natječajnu dokumentaciju, odnosno, kroz svoja elektronska Pitanja i odgovore nijednom nije dala naznake da se kriterij za eko proizvođače promijenio i da proizvođači registrirani u ekološkoj proizvodnji, nakon objave natječaja, ne mogu računati na dodatnih 20% povrata.
U telefonskom kontaktu sa odgovornom osobom iz APPRRR potvrđeno nam je da je odluka APPRRR za gore navedenog poljoprivrednika donesena na temelju Naputka, a ne izvornog Pravilnika i Natječajne dokumentacije. Na Okruglom stolu koji je organizirao Gospodarski List (16.12.2015) postavljeno je pitanje Pomoćnici ministra poljoprivrede za ruralni razvoj i ravnatelju APPRRR, koje su to zakonske/pravne osnove (Hrvatske ili EU) prema kojima se može mijenjati kriterij Natječaja nakon njegovog zaključenja, koristeći se naknadno donesenim Naputkom.
Odgovor Pomoćnice ministra i Ravnatelja Agencije bio je da nisu upoznati sa postojanjem takvog Naputka! Od onda do danas se donose Rješenja u kojima APPRRR navodi isti razlog za umanjenje povrata podnositeljima Zahtjeva. Dokaz da se APPRR koristio postojanjem Naputk“ u donošenju svojih odluka, također se može naći i u službenim Rješenjima i Odlukama o odbijanju žalbi", iznose u Udruzi.
"Prema članku 23 iz Pravilnika, APPRRR je bila dužna tražiti razjašnjena i/ili ispravke za podnesene Zahtjeve. Tijekom Okruglog stola GL-a konzultant jedne razvojne agencije postavio je izravan upit Pomoćnici ministra - zašto se APPRRR nije pridržavala članka 23. stavke 5 iz Pravilnika za Mjeru 4? Odgovor je bio - da je točan navod konzultanta da se nisu pridržavali tog članka i stavka Pravilnika jer su bili preplavljeni brojem zaprimljenih Zahtjeva!", iznose u udruzi.
Dokaz da se APPRRR nije pridržavao Pravilnika po tom članku također se može naći i u službenim Rješenjima i Odlukama o odbijanju žalbi.
"Neobjavljivanje donosenog Naputka na službenim stranicama APPRRR i Ministarstva poljoprivrede predstavlja kršenje Zakona o pravu na pristup informacijama (članci 10 i 12). Na Okruglom stolu koji je organizirao Gospodarski List (16.12.2015) postavljeno je izravno pitanje Pomoćnici ministra poljoprivrede zaduženoj za Ruralni razvoj - zbog čega, u skladu sa Zakonom o pravu pristupa informacijama, MPŠ i APPRRR nisu Naputak (tako važan dokument kojim se mjenjaju prava korisnika) objavili na svojim službenim stranicama? Odgovor Pomoćnice ministra bio je - da je to istina, te da je to propust koji im se dogodio zbog silnog obima posla!"
U prilogu ispod teksta možete pronaći cjeloviti dopis sa svim objašnjenjima.
Foto: pixabay.com
Dokumenti
Tagovi
Autorica
pege25
prije 9 godina
Kaže vako došao deda na tržnicu da kupi jaja te pita bakicu jel babo pošto jaja ,veli baba 1kn komad veli deda jel može babo niže veli baba može ako čučneš he he
siniša novosel
prije 9 godina
Sad ćemo vidjeti ima li novi ministar muda barem odgovoriti ili će šutiti i držati se one ,ne talasaj,.
Ivan Tvrdojević
prije 9 godina
loša vijest - ružica nije ministrica dobra vijest - dobiće "neki" saborski odbor pa će onda pokrenit "lavovsku" borbu za spas OPG-a moš mislit i koji uopće OPG-a 200 300 500 itd ha na žalost ipak svi imamo cijenuĐuro o kakvoj crnoj industriji pričaš