Za 19. veljače u Popovači je zakazana izborna Skupština udruge OPG-a Život, koja će ili nastaviti dalje s radom ili će se morati ugasiti, doznajemo od istaknutih članova
Udruga OPG-a Hrvatske Život, već je godinu dana bez vodstva, nakon što su posljednji predsjednik prof.dr.sc. Vladimir Margeta i tajnik Jurica Jašinski podnijeli ostavke. Osim toga, prošle godine u rujnu preminuo je i njezin prvi predsjednik Antun Laslo.
Članovi ove udruge zadnjih su godina bili prilično glasni kada se trebao čuti glas manjih poljoprivrednih proizvođača. Stoga smo o njezinoj vegetirajućoj sadašnjosti te neizvjesnoj budućnosti razgovarali s više istaknutih aktera poljoprivredne scene, koji su uz nju bili vezani.
"Udruga ne funkcionira već godinu dana, nakon što smo dali ostavke, a novo vodstvo nije izabrano jer novi izbori, odnosno skupština nije održana", priča nam Jašinski pojasnivši da ona nije održana jer su je bojkotirali pojedini članovi. "Isti oni koji su svojatali njezin rad, iako udruga Život nisu pojedinci već njezini članovi, OPG-ovi, čije je interese branila i zastupala", kaže njezin nekadašnji tajnik, otklanjajući mogućnost da je ona posustala zbog nedavne smrti njezinog prvog predsjednika, koji se još 2018. godine povukao iz javnosti držeći da je "vrijeme da dođu mlađi".
Prema njegovim riječima, nema više šanse da ova organizacija stane na noge, jer smatra da je prošlo previše vremena za nastavak njezinog rada. Kratko je dodao da će o detaljnijim razlozima prestanka djelovanja biti riječi "o tom potom", jer se sada nalaze u pat poziciji, te ne zna što će dalje biti.
S druge strane, agronom Miroslav Kovač, član i prvi tajnik udruge OPG Život, vrlo je emotivno doživio naš upit vezan za njezinu budućnost, jer, kaže, dobar je dio života potrošio na ove teme, te nas je uputio na bogatu vlastitu dokumentaciju vezanu za njezin nastanak na platformi neformalne grupe Živo selo. Inače, on je i suautor knjige, uz Branka Salaja, Boj za živo selo, kojom su obilježili prvih pet godina aktivnog rada, a što je rezultiralo i članstvom u najvećem svjetskom udruženju poljoprivrednika, Via campesine, koja ima 200.000 članova.
Osim toga, tu su i njegova stručna upozorenja još iz 2009. godine vezana za "sumrak stočarstva", o čemu smo tada i pisali. No, sve to skupa nije dalo očekivane rezultate, uz brojne nedaće, što je dovelo do apatije i opće letargije među poljoprivrednicima, koji se i dalje jako teško odlučuju na udruživanje.
Naime, udruga OPG Život je nastala na široko zamišljenoj platformi Živo selo kao mjesto povezivanja agronomske i akademske zajednice sa selom, odnosno njegovim žiteljima, koji se nalaze u nezavidnoj situaciji, a posebno danas pri eskalaciji rasta cijena energenata i repromaterijala. "No, mi se i dalje bavimo samo posljedicama, a ne rješavanjem problema na njihovom izvoru", ističe Kovač, koji ne želi biti "vatrogasac" već se zalaže za cjelovita i učinkovita stručna rješenja nagomilanih problema u domaćeg agrara.
Kovač drži da je najvažnije da njezini članovi, a to su OPG-ovi, shvate što ona znači za njih i da njezin rad bude dokumentiran, javan i transparentan, bez političkog opterećenja i partikularnih interesa nekolicine članova, već da do izražaja dođe volja većine. "No, za to treba znati slušati ljude, a ne da nam se dogodi da izgubimo čovjeka, odnosno kritičnu masu, jer su mandati bivšeg vodstva udruge istekli još 3. ožujka 2021. godine", upozorava Kovač i dodaje da je porazna činjenica da i nakon milijardi utrošenih EU sredstva zemlja ne može prehraniti samu sebe.
Jedan od njenih članova, voćar Robert Hadžić optužuje nekadašnje vodstvo za svojatanje udruge te ističe nužnost otvaranja njezinih horizonata kao i zadržavanje međunarodne suradnje, jer, kako napominje, razvijene zemlje EU idu drumom, a mi i dalje idemo šumom.
Kazuje Hadžić da je za 19. veljače u Popovači zakazana izborna skupština udruge OPG Život, na kojoj će se donijeti odluka hoće li nastaviti dalje s radom, kao što to žele pojedini mladi poljoprivrednici ili će biti likvidirana, jer dvije godine nije održana skupština. Dodao je da je ova organizacija dugo bez predsjednika, koji je, kaže, morao odstupiti nakon "strahovitih pritisaka".
Osim toga, zaključuje da je došlo i do komunikacijskog šuma s bivšim vodstvom, što se u ovoj pandemiji još samo pojačalo jer se prestalo s redovitim sastancima na terenu.
Tagovi
Autor
Đuro Japaric
prije 1 godinu
Neki zastupnici NE hrvatskog sabora rekli su mi da je na Margetu vršen pritisak , pa je radi zaposlenja u državnoj službi podnio ostavku . Radi korone nije održana Skupština i onda je udruga INŽINJERINGOM uništena ! Za vrijeme LAKRDIJAŠA Milanovića i njegovog nesposobnog ministra Jakovine ( Jakovini sam bi kupac ) nisu htjeli staviti nikog u Povjerenstvo za pisanje IZMJENA Zakona o poljoprivrednom zemljištu , već su uzeli MARIONETE iz HPK ! U ime Udruge u Emisiji za selo i poljoprivredu , javnosti i ravnateljici Agencije za poljoprivredno zemljište , Blaženki Mičević , javno sam rekao da Agencija NE može raditi te poslove iz Zagreba ! Sa time se javno složila i onda je OTVORENA ispostava u Sl . Brodu u kojoj je dio nas iz OPG dobilo državnu zemlju na PONIŽAVAJUĆI privremeni zakup od 5 godina ! Udruga je imala oko 400 članova d 100 TISUĆA OPG upisanih u UPISNIK i kao što sam prethodno napisao NE TREBA SAD OPG ŽALITI , VEĆ GAZITI , A ŠTO Vlada i bezvrijedan sabor rade !
Đuro Japaric
prije 1 godinu
U dane kada seljaci prosvjeduju u Njemačkoj , Francuskoj , INŽINJERINGOM je uništena Udruga OPG Hrvatske - Život , čiji sam osnivač bio i ja ! Problem je sada za OPG što vas VAŠA Vladina poljoprivredna komora ne brani od Vlade i Sabora ! Niste se htjeli DRAGOVOLJNO masovno učlaniti u UDRUGU , pa Vas ne treba ŽALITI , već GAZITI kao što to radi sadašnja Vlada i bezvrijedni sabor !
AKTIVA
prije 3 godine
Želim Vam uspješan rad na Izbornoj skupštini i pozivam vas da se u interesu OPG-a, a sukladno ovim teškim vremenima (posebice u stočarstvu, a vrlo skoro i u svim drugim granama poljoprivrede) dogovorite i preuzmite "odgovornost" te krenete sa radom i borbom da se i najmanji OPG spasi od izumiranja i propasti, jer nam je i ovako loše stanje u Hrvatskoj.