Pretraga tekstova
Proglašena je elementarna nepogoda za područje Virovitičko-podravske županije
U samo dva dana 3. i 4. svibnja 2014. na području Virovitičko-podravske županije obilne su kiše praktički potopile pojedina područja. U nepunih 40 sati neprekidnih oborina palo je u prosjeku između 110- 120 mm/m2. Nakon pregleda terena, župan Tomislav Tolušić proglasio je elementarnu nepogodu za cijelo područje županije, osim za gradove Orahovica i Virovitica.
Proglašena elementarna nepogoda za područje Virovitičko-podravske županije, osim za gradove Orahovica i Virovitica, uzrokovana je prevelikom količinom oborina (naplavine) iznad višegodišnjeg prosjeka početkom mjeseca svibnja, uslijed čega je došlo do izlijevanja voda iz kanalske mreže na poljoprivredne površine, prometnice i naselja, što je uzrokovalo štete na svim poljoprivrednim kulturama (žitaricama, industrijskom bilju, povrću, krmnom bilju, livadama i pašnjacima), stoci, trajnim nasadima, građevinskim objektima (stambeni objekti, gospodarski objekti te oprema) i na prometnoj infrastrukturi.
Promatrajući ove površine, sjećanja odlaze u 2010. godinu, kada je samo u jednom danu na istim prostorima Virovitičko-podravske županije (točnije 16. svibnja) za samo 24 sata palo čak 82 mm/m2. Te 2010. godine tijekom svibnja izmjereno je ukupno 216 mm/m2 s 12 kišnih dana, dok je u lipnju iste godine palo 220 mm/m2 s 10 kišnih dana. Štete su i tada bile iznimno velike, a ukupne godišnje oborine u toj godini za ovo područje premašile su preko 1300 mm/m2.
Autor: Ljubomir Duvnjak, dipl. ing. agr., viši stručni savjetnik
Izvori
Uprava za stručnu podršku razvoju poljoprivrede
Tagovi
Elementarna nepogoda Virovitičko-podravska županija Tomislav Tolušić Orahovica
Partner
Hrvatska poljoprivredno-šumarska savjetodavna služba
Zagreb,
Hrvatska
tel: (0)1 4882 700,
e-mail: savjetodavna@savjetodavna.hr
web: http://www.savjetodavna.hr
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 dan
Divota za gledat samo slabe koristi više od toga. Što više radiš to manje imaš po ovim apprrr pravilnicima. Pravilnici i onaj ko ih pisao nije čak ni Više [+] ovakvu sliku vidio.