U suradnji s Državnim zavodom za statistiku, donosimo odgovore na brojna pitanja o predstojećem popisivanju OPG-ova u sklopu Popisa poljoprivrede 2020. Treba li što pripremiti, koliko traje, tko može dati podatke, što ako se odbiju dati...
Popisivanje OPG-ova počinje u ponedjeljak, 14. rujna. Na teren izlazi gotovo 1.700 stručno osposobljenih popisivača koji će do 14. listopada obići i metodom osobnog intervjua, uz pomoć prijenosnog računala, prikupiti podatke o oko 174.000 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.
S obzirom na brojne upite, od Državnog zavoda za statistiku, zatražili smo i dobili dodatne odgovore o samom Popisu poljoprivrede 2020.
Naime, za potrebe popisa nije potrebno pripremiti nikakve dokumente. Oni se, pojašnjavaju nam, ne trebaju dati na uvid. Eventualno si ih član kućanstva može pripremiti radi davanja točne površine zemlje koja se obrađuje, ako mu ista nije poznata.
Također, podatke ne treba davati isključivo nositelj OPG-a. Može ih dati bilo koja osoba u kućanstvu koja ima uvid u njih, a starija je od 15 godina.
Samo popisivanje neće utjecati na svakodnevne poslove.
"Poslovi se ne moraju odgađati jer je prema Zakonu o popisu poljoprivrede 2020. popisivač dužan do 5 puta doći na jedno gospodarstvo. Mi predlažemo da prije posjeta zovu gospodarstvo kako bi se najavili, odnosno saznali postoji li u kućanstvu osoba koja pripada ugroženoj skupini (zbog koronavirusa), u kojem slučaju će se popisivanje obaviti putem telefona. Prikupljanje podataka može trajati 10-tak minuta ako npr. netko ima samo pčele, a ako ima i oranice i stoku, trajat će dulje", pojašnjavaju nam dalje.
Zanimalo nas je i što će se dogoditi u slučaju da netko odbije primiti popisivača? "Podaci bi se trebali dati, ali ako netko i odbije dati podatke, postoje modaliteti unutar aplikacije na koji će se način razdužiti takvo gospodarstvo", odgovaraju iz DZS-a.
Također, svaki popisivač je dobio određeni broj gospodarstava koja mora obići, tako da se ne može dogoditi da više njih dođe na isto gospodarstvo.
Prikupljanje podataka može trajati 10-tak minuta ako npr. netko ima samo pčele, a ako ima i oranice i stoku, trajat će dulje.
Podsjećamo, ovo predstojeće opsežno istraživanje pružit će potrebnu statističku bazu i dati precizne podatke o poljoprivredi, a posebno je važno radi usporedbe na razini Europske unije. Dobiveni podaci omogućit će planiranje mjera ruralnog razvoja, korištenja zemljišta i okolišnih politika te politika za prilagodbu klimatskim promjenama.
Popisom su obuhvaćeni oni s poljoprivrednim gospodarstvom koje ima više od 0,4 hektara korištene površine i/ili 0,5 stočnih jedinica ili manje od 0,4 hektara korištene poljoprivredne površine, ali s najmanje 0,1 hektarom voćnjaka, vinograda i/ili maslinika, s bilo kojom površinom rasadnika, površinom pod povrćem, sjemenskim usjevima, presadnicama cvijećem i ukrasnim biljem ili gljivama namijenjenima za tržište te sve pčelinje zajednice.
Individualni podaci prikupljeni ovim Popisom službena su tajna, koristit će se isključivo za statističke svrhe i neće se objavljivati kao pojedinačni.
Popis ne obuhvaća gospodarstva koja se bave preradom poljoprivrednih proizvoda, šumarstvom i ribarstvom kao ni površine pod povrtnjacima za vlastite potrebe s manje od 100 m2.
Poput svih istraživanja službene statistike, provodi se u skladu s odredbama Zakona o službenoj statistici koje se odnose na povjerljivost podataka, što znači da su individualni podaci prikupljeni ovim Popisom službena tajna. Koristit će se isključivo za statističke svrhe i neće se objavljivati kao pojedinačni.
"Surađujući u ovom istraživanju, pomoći ćete da Državni zavod za statistiku dobije što kvalitetnije podatke Popisa poljoprivrede 2020", naglašavaju iz DZS-a koji će privremene rezultate objaviti 30. studenoga, dok će konačni rezultati biti objavljeni najkasnije do 31. prosinca 2021. godine.
Inače, ovogodišnji popis poljoprivrede provodi se u dvije faze - od 1. do 30. lipnja prikupljeni su podaci o približno 4.000 poslovnih subjekata.
Dodatne informacije o samom Popisu poljoprivrede možete pronaći u brošuri ispod teksta.
Dokumenti
Tagovi
Autorica
Sasa Vrkljan
prije 3 godine
Bili popisivači u ulici a na naš Opg nitko nije dolazio ili nazvao sramota je što se radi i bacaju na kraju novci opet nemaju pojma koliko ima u državi Opg-a a vode sve i imaju upisano
Branko Margeta
prije 3 godine
…“Dobiveni podaci omogućit će planiranje mjera ruralnog razvoja, korištenja zemljišta i okolišnih politika te politika za prilagodbu klimatskim promjenama…“ Opće je poznato da smo stručnjaci za planiranje i pripreme...Eklatantan primjer kako se pripremamo za uspješnu poljoprivredu je činjenica da smo u posljednjih tridesetak godina donijeli 18 promjena Zakona o poljoprivrednom zemljištu…
Đuro Japaric
prije 3 godine
1536 TURCI su oslobodili SLAVONIJU i Slavonce od tiranije hrvatskih i mađarskih feudalaca među kojima je bio i Franjo Tahi , koji je utekao u Zagorje gdje su kmetovi protiv njega digli neuspješnu bunu ! Od Turskog Carstva , vršeni su POPISI Slavonije iz kojih se puno toga vidi ! Zadnji POPIS 1702 , objavljen je za Požeško područje i moje rodno selo ; kuća 28 kmetova ili gostiju ; Dmitar Japarić itd , smještaj sela ! Naseljenih sesija 6 , braće 17 , doseljenik 1 , konja 29 , volova 59 , krva 65 , teladi 73 , ovaca i koza 86 , svinja 137 , pčelaca 6 , vinograda za kopšača 30 , zasijanih jugera pšenicom , ječmom i raži 87 kukuruznog brašna 7 , sve zemlje jugera 139 , pašnjaka za kosaca 69 , mlinova čitavog sela 4 ! Turskom caru 3 forinte po kući ,Turskome zemaljskom gospodaru 10 % žitarica itd ! Bili su kršćanske vjere pa nisu protjerani sa 250 000 Slavonaca od strane OKUPATORSKE CARSKE AUSTRIJE ! Povećanjem stanovnika u brdskoj Slavoniji povećavaju se i poljoprivredne površine krčenjem ŠUMA do kraja 19 stoljeća ! IZUMIRANJE počinje 1945 ! Sada u brdskoj Slavoniji ima na TISUĆE jugera zarslih u šikare i korov , imamo izumrle Borevce , sela bez djece ! Pozdravljam režim u Zagrebu kojega čine ; od birača neizabrani zastupnici , od neizabranih zastupnika > izabranu Vladu > , i od birača izabranog besposličara Zorana Milanovića , koji je kao predsjednik Vlade napravio puno štete seljačkoj poljoprivredi !
Đuro Japaric
prije 3 godine
Od ovoga nema nikakve koristi , osim ekonomske štete ! POPIS HRVATSKE 2011 , 119 IZUMRLIH sela počevši od Slavonije , SELA BEZ DJECE ! Što je režimski trojac ( vlada , sabor , predsjednik ) poduzeo za promjene u poljoprivredi ! NIŠTA ! Od 1991 prave cirkus sa podržavljenom zemljom , cirkus imamo i sa privatnom ! Trgovačkih centara ima više nego tvornica ! 2020 - 2030 prodaju demagogiju o nekakvoj strategiji ! U tom vremenu većina nas starijih nositelja OPG postati ćemo radno nesposobni , a mnogi će umrijeti , za 10 g ova kvazi državica imati će 500 000 manje stanovnika !