Pretraga tekstova
Usuglašavanjem standarda u industriji proizvodnje hrane sa SAD-om, europskom sustavu prijeti drastična promjena.
Usuglašavanjem standarda u industriji proizvodnje hrane sa SAD-om, europskom sustavu prijeti drastična promjena, zaključak je novog istraživanja o mogućem utjecaju Transatlantskog investicijskog i trgovinskog partnerstva TTIP-a na europsku poljoprivrednu praksu i politiku.
Te promjene bi mogle uključivati širu upotrebu genetičkog inženjeringa na lokalnim razinama, veća područja proizvodnje te slabije standarde zaštite potrošača, ističe se u istraživanju koje je provela njemačka organizacija koja se bavi promicanjem zelene ekonomije UnternehmensGrün, a čije je rezultate preliminarno objavio EurActiv.
"Nitko ne može proizvesti žitarice jeftino kao SAD. Dijelovima europske poljoprivrede prijeti brzi pad. U ovoj formi u kojoj je TTIP trenutno, s ukidanjem carina i netarifnih barijera, jača se pozicija velikih poljoprivrednih korporacija, dok interese malih i srednjih proizvođača hrane Europska komisija ignorira", ističe se u studiji.
Velike farme iz SAD-a nisu u prednosti samo zbog svoje veličine, već i zbog slabijih standarda u proizvodnji i zaštiti proizvođača. Jedan od primjera koji se ističe u studiji je upotreba genetički modificiranog sjemena. Dok u EU svi prehrambeni proizvodi koji sadrže više od 0,9% GM proizvedenog sadržaja moraju biti označeni, u SAD-u i Kanadi takva obaveza ne postoji. S obzirom na nižu proizvodnu cijenu ovakvih proizvoda, konvencionalni farmeri u ne-GMO proizvodnji mogli bi biti istisnuti sa tržišta.
Europske građane užasavaju i druge raširene prakse u proizvodnji hrane u SAD-u, za koje studija predviđa da bi mogle biti uvezene u Europu. U industriji mesa u SAD-u rašireno je korištenje hormona rasta, a u Europi je zabranjeno. Uklanjanje ove zabrane uvoza za takvo meso je jedan od zahtjeva američke industrije u sklopu pregovora u TTIP-u. Slično je i s upotrebom klor dioksida u proizvodnji piletine u SAD-u.
Osim hormona i klor dioksida, ogromne su razlike i u količini pesticida koje se koriste u SAD-u i EU. U studiji se navodi kako su ostaci pesticida čak 5.000% viši u hrani proizvedenoj u SAD-u nego u EU.
Europska je javnost izrazito negativno raspoložena prema spomenutim praksama. Standardi u sigurnosti hrane su i bili jedan od mobilizacijskih elemenata za kampanju niza organizacija civilnog društva kojom je prikupljeno rekordnih više od tri milijuna potpisa građana EU protiv TTIP-a.
Osim sigurnosnih i etičkih pitanja, studija jasno ističe i moguće financijske gubitke. Odnos trgovinske razmjene koji sada ide u korist EU, mogao bi se vrlo brzo promijeniti. Uvoz prehrambenih proizvoda iz SAD-a u EU trenutno je na razini 8 milijardi eura, a izvoz je 15 milijardi. Do sličnih je zaključaka došla i studija iz 2014. koju je naručio Europski parlament, a koja predviđa pad ukupne vrijednosti poljoprivredne djelatnosti u EU za 0,5, a rast iste preko oceana za 0,4%.
Foto: depositphotos.com
Tagovi
TTIP GMO SAD Poljoprivredne korporacije Hormonski tretman mesa Standardi UnternehmensGrün Industrija mesa Pesticidi Klor dioksid
Autorica
Više [+]
Diplomirala na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu, danas svestrani istraživački novinar s naglaskom na eko poljoprivredu i zaštitu okoliša.
Šetnja Gorskim kotarom - izvor Čabranke, energetska točka u Brodu na Kupi, Kupica i malo slapića :)
Blanka Kufner
prije 4 dana
Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :) Hvala Vedrane! Vuku te u Gorski kotar? :)
pege25
prije 9 godina
Evo neka sad ovo pročitaju ovi koji viču kako mi nismo konkurentni i kako su nam prinosi mali eto vam prinosi i konkurentnost kad proizvode ne zdravu hranu pa na kraju i bolje bar su naši urodi 5000 puta zdraviji od ovih konkurentnih ;)