Pretraga tekstova
Prosječan hrvatski poljoprivrednik je muškarac starije dobi, ima završenu srednju školu i radi na gospodarstvu koje doprinose uplaćuje samo za svojega nositelja. Samo trećinu gospodarstava vode žene.
Kraj jedne i početak druge godine, nekako je uvijek najbolje razdoblje da se stanje u nekoj djelatnosti opiše brojkama. U ovome slučaju zanima nas, naravno, poljoprivreda.
Često nas pitate koliko u Hrvatskoj ima poljoprivrednika i gdje se oni nalaze, koliko je obiteljskih gospodarstava i članova njihovih obitelji, koliko imaju godina i koje su škole završili, koliko obrađuju zemlje i što uzgajaju. Kao doprinos pravu na pristup informacijama, Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju objavila je nedavno podatke o svim poljoprivrednim gospodarstvima registriranima u upisnik poljoprivrednika.
Prema podacima APPRRR, u našoj zemlji trenutno djeluje 178.747 poljoprivrednih gospodarstava, od čega 173.253 OPG-ova, 2.374 obrta, 2.495 tvrtki, 425 zadruga te 200 drugih vrsta gospodarstava. Većinu, i to 120.230 OPG-ova vode muškarci, dok nositeljice vode samo 53.023 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava.
I kod poljoprivrednih obrta, žene su u velikoj manjini, odnosno samo njih 450 ima status vlasnica, za razliku od muških vlasnika kojih je 1.924. Kada su žene u pitanju, malo je bolja situacija u tvrtkama, odnosno trgovačkim društvima koja se bave poljoprivrednim djelatnostima, jer postoji 591 vlasnica i 1.904 vlasnika.
Poljoprivredne zadruge vode 362 muškarca i samo 63 žene. Ti podaci potkrepljuju rezultate jednog istraživanja otprije nekoliko godina, koje je pokazalo da žene na selu u većini slučajeva samostalno odlučuju o tome što će članovi obitelji jesti, dok primjerice, o kupnji strojeva i poljoprivrednog zemljišta te odabiru usjeva odlučuju isključivo muškarci.
Itekako su zabrinjavajući i podaci o godinama života hrvatskih poljoprivrednika. Naime, čak 64.716 nositelja poljoprivrednih gospodarstava je starije od 65 godina, dok je onih mlađih od 40 godina tek 18.875. Najstariji poljoprivrednici žive u Splitsko-dalmatinskoj, a najmlađi u Osječko-baranjskoj županiji.
Kad je stručna sprema poljoprivrednika u pitanju, stanje je sljedeće. Čak 43.603 nositelja OPG-a nema završenu niti osnovnu školu, dok fakultetsko obrazovanje ima njih 4.328. Najviše ih je sa srednjom školom, 52.096. Također za više od 50 tisuća njih, agencija nema informacije o vrsti obrazovanja. I za kraj izdvajamo podatke o broju članova obiteljskih gospodarstava iz kojih je lako zaključiti kako su davanja za, primjerice, mirovinsko osiguranje velika te se za većinu članova ne uplaćuju.
Kod 67.346 OPG-ova, prijavljen je samo nositelj iako, naravno on nije jedini član obitelji. Nositelj i samo jedan član prijavljeni su kod 62.764 OPG-a, dok postoji samo jedno gospodarstvo u zemlji koje ima prijavljeno devet članova.
Drugim riječima, prosječan hrvatski poljoprivrednik je muškarac starije dobi, ima završenu srednju školu i radi na gospodarstvu koje doprinose uplaćuje samo za svojega nositelja.
Foto: pixabay.com
Tagovi
Hrvatski poljoprivrednik Poljoprivredna gospodarstva Nositelj Poljoprivredne zadruge Životna dob Osnovna škola Mirovinsko osiguranje
Autorica
Više [+]
Autorica i upravna pravnica Sandra Špoljar dolazi iz Koprivnice, gdje je na razne načine, tradicijom i obiteljski, vezana uz poljoprivredu. Godinama je radila kao novinarka u informativnom programu HTV-a te za Plodove zemlje i Agroglas.
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 4 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !
cdomagoj
prije 9 godina
zaboravio si na sigurno 60% laznih branitelja koji su dobili paklene penzije, sve povlastice, zemlju i jos tko zna sto, otvorili OPGe na zene i sad imaju i ovce i novce.
Vitek
prije 9 godina
Ja samo znam da kod mene svi muskarci rade a OPG im je registriran na zenu,nitko nije u sustavu pdv-a i nitko nista ne proizvodi za trziste,vec za vlastite potrebe.I naravno uredno primaju poticaje,sto je u biti i jedni razlog zasto imaju registriran OPG.
pege25
prije 9 godina
ili su mlađe od 40 g :)