Da se agronome ostavljalo po strani, vidljivo je i po proizvodnji. Primjerice, i pomor pčela jedan je od jasnih primjera nepoznavanja struke, kaže nam predsjednik Hrvatske agronomske komore, mr.sc. Romeo Jukić.
Agronomska struka godinama je bila, najblaže rečeno, zanemarivana. Njezine poslove poput procjene poljoprivrednog zemljišta, nadzora ekološke proizvodnje, odlučivanju o komasaciji i slično preuzele su druge.
Vratiti joj dignitet, a istovremeno poljoprivrednu proizvodnju Lijepe naše dići na višu razinu, cilj je osnovane Hrvatske agronomske komore koja je ovih dana započela s upisom članova. Upis se obavlja radi stjecanja strukovnog ovlaštenja, odnosno statusa ovlaštenog agronoma za obavljanje stručnih i savjetodavnih poslova privatne savjetodavne službe.
"Ovlašteni agronom je osoba koja ima radno iskustvo u struci, koja će dobiti licencu i odobrenje za savjetovanja u pojedinim sektorima te iza kojih će stajati cijela struka“, ukratko pojašnjava predsjednik Komore mr.sc. Romeo Jukić.
No prije dobivanja statusa, proći će niz testiranja, općih i specijalnih ispita kako bi doista znali da su to vrhunski stručnjaci. Testiranje će obavljati eminentni stručnjaci sa svih institucija diljem zemlje koje se bave nekim oblikom poljoprivrede, a oni koji dobiju licencu moći će otvarati svoje urede ovlaštenih agronoma ili raditi u nekoj tvrtki kao stručne osobe.
"Cilj je prije svega zaštititi struku i povući što više novca iz EU fondova“, navodi dodajući da danas u brojnim konzultantskim kućama uopće nema agronoma. Štoviše, i u Ministarstvu poljoprivrede među savjetnicima ih manjka.
Da ih se ostavljalo po strani, dodaje, vidljivo je i po proizvodnji. Primjerice, kaže, pomor pčela jedan je od jasnih primjera nepoznavanja struke – kada se mogu obavljati tretiranja, kada ne, koji su preparati zabranjeni...
Ovlašteni agronom tu je da bi ukazao na problem i da gubimo zaštitna sredstva te da neke kulture više neće biti profitabilne. Istovremeno ukazati da ne možemo uništavati prirodno dobro, da višnji i trešnji, primjerice, ne treba navodnjavanje nakon berbe, a što su, opisuje, neke situacije na koje se nailazilo. I koje se i danas događaju jer se ne pita struka.
K tome, licencu će dobiti upravo za svoju specijalnost. "Moja uža specijalnost je ratarstvo, još uža sjemenarstvo i ja ne mogu govoriti i savjetovati o stočarstvu ili hortikulturi“, objašnjava Jukić.
Kao primjer zanemarivanja, ukazuje i koliko smo nedostatni u pojedinim granama. Dok imamo viška ratarskih kultura, s voćem smo u manjku 50 posto.
"S jabukama smo na 50 posto samodostatnosti, a krušaka imamo toliko da pokriva tek 12 posto hrvatske potrošnje. Zar mi ne možemo proizvoditi kruške?, pita.
Dodaje i da imamo tisuće hektara pod orasima, a orah uvozimo iz Turske. No, dodaje, to je već problem i za neku drugu priču.
Oko ove struke bit će, naglašava, velikih promjena. Agronomi moraju dići glavu jer vidimo da se svjetska kriza reflektira na proizvodnju hrane.
"Moramo jasno reći što poticati, koje kulture kako bi ostvarili veći prihod", ističe.
Započeo upis u Hrvatsku agronomsku komoru, evo što je potrebno za učlanjenje
Ujedno, kaže, njihovi savjeti ne mogu biti besplatni, što u većini slučajeva jesu za razliku od drugih struka. I taj dio će se mijenjati.
Hrvatsku agronomsku komoru, inače, osnovao je Sabor. Iste već imaju šumari i veterinari odnosno postoje Šumarska i Veterinarska komora.
Tagovi
Autorica
Đuro Japaric
prije 9 mjeseci
Gospodine Grgić , još smo u Brozovoj Jugoslaviji , predlaže se JEDAN , bira se JEDAN ! Što se tiče agronoma dio ljudi koje poznajem poznaju sa stručne strane dio tehnologije ! Ali agronomi nisu ništa predložili u interesu OPG ! Agronom Jakovina išao je sa izmjenom Zakona za državnu zemlju uz PONIŽAVANJE OPG sa privremenim zakupom do 5 godina i PONIŽAVANJEM onih koji su htjeli kupiti državnu parcelu do 1 ha na kontinentu uz PONIŽAVANJE da su morali sakupiti 16 dokumenata i očitovanja ; Parcela 1 Grgić , Parcela 2 RH , parcela 3 agronom Jakovina ! Preko 20 telefonskih razgovora obavio sam tražeći adrese !
Grgić
prije 9 mjeseci
Dragi moji! Već drugi prilog o Hrvatskoj agronomskoj komori i na moje iznenađenje kolega Romeo Jukić je predstavljen kao predsjednik Komore. Svoje iznenađenje sam podijelio i s drugim, meni bliskima, te uvažavajući moju senilnost, a u to sumnjam, imam nekoliko pitanja: - kada je R. Jukić izabran za predsjednika - kada su provedeni izbori nakon "odlaska" bivšeg predsjednika - tko, kada i na koji način je odredio iznos članarine i ostalih pristojbi Mogao bih još, ali moram priznati da mi se ovo uopće ne sviđa. Ili sam stvarno senilan te oda i MOJA ISPRIKA. Prof.dr.sc. Ivo Grgić Agronomski fakultet Zagreb