Zapošljavanje na privremenim/povremenim sezonskim poslovima u poljoprivredi ima svoje specifičnosti i regulirano je zakonskim propisima. Evo detalja.
Način zapošljavanja na privremenim, odnosno povremenim sezonskim poslovima u poljoprivredi reguliran je Zakonom o tržištu rada, s tim da su za obavljanje tih poslova relevantni i podzakonski propisi, odnosno Pravilnik o sadržaju i obliku ugovora o sezonskom radu u poljoprivredi i Odluka o najnižem dnevnom iznosu plaće sezonskog radnika u poljoprivredi za 2024. godinu.
Navedeni poslovi se mogu obavljati u sljedećim područjima poljoprivrede:
Poslodavac koji u ovom slučaju može zapošljavati je fizička ili pravna osoba koja obavlja registriranu poljoprivrednu djelatnost, fizička osoba nositelj obiteljskog poljoprivrednog gospodarstva evidentiranog u odgovarajućem upisniku i fizička osoba (građanin).
S druge strane, sezonski radnik u poljoprivredi može biti nezaposlena osoba, korisnik mirovine ili tražitelj zaposlenja koji, na temelju ugovora o sezonskom radu, obavlja privremene, odnosno povremene sezonske poslove u poljoprivredi.
Korisnik mirovine je osoba koja je ostvarila pravo na mirovinu prema propisima Republike Hrvatske, države članice Europske unije ili države s kojom je RH sklopila ugovor o socijalnom osiguranju. Tražitelj zaposlenja je osoba koja se želi zaposliti na privremenim, odnosno povremenim sezonskim poslovima u poljoprivredi.
Osobe koje se ne mogu zaposliti na sezonskim poslovima u poljoprivredi su:
Poslodavac (osim fizičke osobe – građanina) može s radnikom sklapati ugovor o sezonskom radu i za obavljanje onih poslova u poljoprivredi koji se odnose na prodaju na malo izvan prodavaonica, vlastitog sezonski sakupljenog ili proizvedenog uroda, proizvoda ili kulture, odnosno ulovljene ili uzgojene ribe i drugih vodenih organizama.
Ugovor se sklapa prije početka rada, za svaki radni dan, predajom i prihvatom vrijednosnog kupona, te njegovim evidentiranjem na propisanom obrascu ugovora o sezonskom radu u poljoprivredi.
Isti mora sadržavati sljedeće podatke: ime, prezime, osobni identifikacijski broj i adresu stanovanja sezonskog radnika u poljoprivredi; dan, mjesec i godinu rada sezonskog radnika; naziv, OIB i sjedište poslodavca; dnevni iznos, način i rok isplate plaće; evidentiran (nalijepljen) vrijednosni kupon; naznaku o najdužem trajanju redovitoga radnog dana sezonskog radnika kao i naznaku o najkraćem trajanju stanke, dnevnog i tjednog odmora.
Predajom i prihvatom vrijednosnog kupona, te njegovim evidentiranjem (lijepljenjem), smatra se da su radnik i poslodavac suglasni sa sadržajem ugovora o sezonskom radu za obavljanje privremenih, odnosno povremenih sezonskih poslova u poljoprivredi.
Treba naglasiti da je sezonski radnik u poljoprivredi za vrijeme rada obvezan kod sebe imati ugovor. Njegov rad može trajati najduže 90 dana tijekom kalendarske godine, te ne mora biti u neprekinutom trajanju. U slučaju potrebe za dužim radom potrebno je sklopiti ugovor o radu.
Poslodavac za sezonske radnike u poljoprivredi nema obvezu voditi evidenciju o radnicima, niti im dostavljati isprave o plaći prema općim propisima o radu. U obavljanju istih osobama mogu pomagati njihovi članovi obitelji, bez obveze sklapanja gore spomenutog ugovora, a kojima se smatraju: supružnik, srodnici po krvi u ravnoj lozi i njihovi supružnici (djedovi i bake, roditelji, djeca, unuci i praunuci), srodnici po krvi u pobočnoj lozi i njihovi supružnici (braća i sestre, te njihovi potomci, braća i sestre oca i majke, te njihovi potomci), srodnici po tazbini i njihovi supružnici (roditelji supružnika, braća i sestre supružnika, te njihovi potomci), pastorčad i posvojenici i njihovi supružnici, korisnik udomiteljstva kojem ta fizička osoba pruža uslugu udomiteljske skrbi, osoba koju je ta fizička osoba dužna uzdržavati, te osoba s kojom je ta fizička osoba u izvanbračnoj zajednici.
Ako je poslodavac fizička osoba, tada mu mogu pomagati prijatelji i susjedi, bez obveze sklapanja ugovora o sezonskom radu, ako taj rad obavljaju bez plaćanja i druge materijalne koristi.
Poslodavac unaprijed plaća dnevni iznos doprinosa za obvezna osiguranja kupnjom vrijednosnog kupona kojim se dokazuje da je za sezonskog radnika u poljoprivredi uplatio propisane doprinose. Naime, doprinosi se plaćaju za mirovinsko osiguranje na temelju generacijske solidarnosti (20%/15%) i mirovinsko osiguranje na temelju individualne kapitalizirane štednje (5%) na propisanu dnevnu osnovicu. Dnevna osnovica za obračun doprinosa sezonskim radnicima u poljoprivredi u 2024. godini iznosi 20,80 eura.
Na vrijednosnom kuponu iskazuje se iznos plaćenog dnevnog doprinosa.
Dnevna svota doprinosa, odnosno vrijednost kupona za sezonski rad u poljoprivredi za 2024. godinu iznosi 4,16 EUR.
Ministar nadležan za rad uz prethodnu suglasnost ministra nadležnog za financije, za svaku sljedeću kalendarsku godinu, a najkasnije do 31. prosinca tekuće, odlukom propisuje najniži dnevni iznos plaće. Odluka o najnižem dnevnom iznosu plaće sezonskog radnika u poljoprivredi za 2024. godinu objavljena je u Narodnim novinama br. 153/23., i stupila je na snagu 1. siječnja 2024.
Sukladno tome, najniži dnevni iznos neto plaće koju je poslodavac dužan isplatiti sezonskom radniku za 2024. nakon obračuna i obustave poreza na dohodak sukladno propisima koji uređuju oporezivanje dohotka, ne može biti niži od 16,64 EUR.
Na navedeni iznos, odnosno iz tog iznosa plaće, ne obračunavaju se i ne uplaćuju doprinosi za obvezna osiguranja po stopama prema posebnom propisu, jer su isti uplaćeni unaprijed kupnjom vrijednosnog kupona.
Dnevni iznos plaće, kao i svi ostali primici koje poslodavac isplaćuje sezonskom radniku smatraju se primicima od kojih se utvrđuje drugi dohodak, te se obračunava porez na dohodak. Naime, poslodavac je dužan obračunati i uplatiti porez na dohodak po stopi od 10% do posljednjeg dana u mjesecu u kojem je izvršena isplata ili davanje. Također, poslodavci su obvezni podnijeti Poreznoj upravi Obrazac JOPPD za isplaćenu plaću i uplaćeni porez, do posljednjeg dana u mjesecu u kojem je primitak ostvaren, odnosno isplaćen ili najkasnije sljedeći radni dan.
Poslodavac može ugovoreni dnevni iznos plaće sezonskom radniku u poljoprivredi isplatiti u gotovom novcu.
Istekom razdoblja sezonskog rada u poljoprivredi, a najkasnije na kraju kalendarske godine, radi utvrđivanja staža osiguranja provedenog na tim poslovima prema posebnom propisu, radnik je dužan Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje dostaviti podatak o sezonskom radu u poljoprivredi tijekom te kalendarske godine.
Na temelju tih podataka HZMO evidentira svojstvo osiguranika u mirovinskom osiguranju.
Na sezonskog radnika u poljoprivredi na odgovarajući način primjenjuju se propisi kojima se uređuje zaštita zdravlja i sigurnost na radu, a na zaštitu njegovih prava na odgovarajući se način primjenjuje opći propis o radu, odnosno Zakon o radu.
Tagovi
Autor