Pretraga tekstova
Čak 83 posto vode za javnu opskrbu dolazi nam iz podzemnih voda. Suša u podzemlju je nevidljiva, ali itekako zabrinjava
Ovih dana sigurno niste jednom čuli kako je nekome presušio bunar pa ne može navodnjavati svoje usjeve ili pak obavljati uobičajene poslove na imanju. Poštene kiše nije bilo mjesecima, a posljedice suše najvidljivije su na biljkama i niskim vodostajima rijeka. No, ono što nas posebno treba zabrinuti je to da se aktualna suša odrazila i na razine podzemnih voda koje zbog svoje zaštićenosti i kvalitete predstavljaju najbolji izvor vode za piće.
Naime, u Hrvatskoj čak 83 posto vode za javnu opskrbu dolazi iz podzemnih voda.
Državni hidrometeorološki zavod u svom ptiopćenju piše kako se kvaliteta i količina podzemnih voda prati pijezometarskim bušotinama (odnosno zdencima malog promjera) na kojima se mjeri njihova razina, a DHMZ kroz mrežu 703 hidrološke postaje istražuje, analizira i prati ovaj nezamjenjiv i dragocjeni resurs.
Informacije koje su iznijeli ovih dana ne ulijevaju nadu.
Šest hidroloških postaja podzemnih voda, dvije uz rijeku Savu, u okolici Zagreba (Borovje, Mičevec) te četiri postaje uz rijeku Dravu (Repaš, Gornja Šuma, Gornji Miholjac, Čađavica), ukazuju na opadanje razine podzemnih voda tijekom lipnja i srpnja 2022. te sugeriraju kako će se taj trend nastaviti i u mjesecima koji dolaze.
Na postaji Gornji Miholjac već su u lipnju zabilježeni novi apsolutni minimumi razine podzemne vode (RPV). Dosadašnji je iznosio 103,08 m n.m., a izmjeren je 6. 12. 1990. Tijekom lipnja 2022. je iznosio 103,07 m n.m., a srpnja 102,84 m n.m. "To ukazuje da je apsolutni minimum RPV niži za 24 cm te se očekuje, obzirom na aktualne sušne prilike, da će nastaviti padati", upozoravaju.
Razine podzemnih voda na sva četiri dravska pijezometra bile su ispod mjesečnih srpanjskih minimuma za referentno razdoblje 1991. - 2020. i to 12 cm na Repašu, 13 cm na Gornjoj Šumi, 57 cm na Gornjem Miholjcu i 37 cm na Čađavici gdje je i u lipnju bila ispod prosječnih lipanjskih.
Na Borovju je izmjerena RPV 2 cm niža od mjesečnog minimuma za referentno razdoblje 1991. – 2020. s vjerojatnim nastavkom opadanja.
Suša u podzemlju‼️
— DHMZ (@DHMZ_HR) August 16, 2022
Apsolutni minimumi podzemnih voda uz Savu i Dravu u lipnju i srpnju 2022.
➡️https://t.co/CnQ45hUbaa#UčinimoNevidljivoVidljivim #suša#Groundwater #MakingtheInvisibleVisible pic.twitter.com/edU9Q7Gowa
Važno je istaknuti da je na svim ovdje prikazanim hidrološkim postajama (izuzev Mičevca) tijekom srpnja 2022. izmjerena razina podzemnih voda ispod mjesečnih minimuma razdoblja 1991. - 2020.
Pojašnjavaju da podzemne vode u inertnim aluvijalnim vodonosnicima središnje, sjeverne i istočne Hrvatske (tj. oko Save i sjeverno od nje) primarno ovise o podzemnom dotoku, površinskim vodama koje već dulje vrijeme bilježe minimume i o oborinama. U njima se suša duže razvija, ali i duže traje zbog sporijeg tečenja podzemljem. Njihovi minimumi u tom su dijelu Hrvatske bilježeni uglavnom krajem ljeta i tijekom jeseni.
Prognoza za jesen ne obećava mnogo - možemo li očekivati oborine?
"No, prikupljeni podaci za lipanj i srpanj 2022. pokazuju kako se suša razvija, ne samo na površini, nego i u podzemlju. Iako nevidljiva, ništa manje zanemariva", poručuju u DHMZ-u.
Tagovi
Podzemne vode Suša Niska razina Opskrba vodom Apsolutni minimum DHMZ
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
AJMOOO - Na 27. međunarodne Dane masline 25. i 26. u Zadar i na otok Ugljan. Bit će svega. Ića, pića, lipog druženja... Jedva čekam. A Vi?!
Nedjeljko Jusup
prije 1 tjedan
Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊 Vedrane pa Ti i Agroklub ste uvik dobrodošli. Rado viđeni. Dođi(te) drage volje😊
Đuro Japaric
prije 2 godine
Hrvatska ima svoje vode i sve manje vode koje dotječu iz inozemstva ! U jadranskom slijevu uglavnom su krš i kamene planine ! U crnomorskom slijevu , Drava , Sava , Dunav IMAJU SVE MANJE VODE , a vode koje padaju u slavonskom gorju isto je sve manje i u više navrata napisao sam da izvori presušuju kao i manji vodotoci , a VLADA nema PROGRAM izgradnje malih i velikih akumulacija , u KOJIM se moraju stvarati zalihe vode ! Da u podzemlju ima sve manje vode ZNAMO mi koji imamo bunare , a ovi uhljebi iz DHMZ ne predlažu NIŠTA !