Pretraga tekstova
MATE BOSNIĆ uložio veliki novac u povratak nekadašnje delicije na trpeze
Davne 1962. godine, na inicijativu Poljoprivredne zadruge koja je djelovala u sklopu nekadašnjeg imotskoga trgovačkog diva “Napredak”, u Studencima u općini Lovreć sagrađena je mljekara. Počeo se tada proizvoditi i sir.
Zbog iznimne kvalitete i posebnog postupka njegove izrade postao je vrlo tražen na ondašnjem tržištu. Dapače, u inozemstvu su ga kao suvenir nosili Studenčani pa se njegova kvaliteta pročula i izvan granica ondašnje Jugoslavije.
S vremenom mu je potražnja rasla i nikad nije gubio na kvaliteti. Nakon “Napretka”, siranu u Studencima preuzela je “Agrokoka” iz Imotskog. I tada je potražnja za sirom bila iznimna, iako se jednim dijelom proizvodio i u Imotskom. Privatizacijskim krahom “Agrokoke” otišla je i studenačka sirana. Ponos Studenaca godinama je zjapio prazan i napušten.
I onda se, nakon tri natječaja za njezinu prodaju, našao čovjek koji je ponovno oživio proizvodnju čuvenog sira. Mate Bosnić, rodom iz Ciste Provo, po zvanju inženjer strojarstva, vlasnik vrlo uspješne tvrtke u Splitu, odlučio je kupiti staru zgradu mljekare u Studencima i kao početnik početi s proizvodnjom sira.
- Moram priznati da sam se ovoga posla prihvatio iz čistog hobija. Netko ima lov, sport, automobile ili nešto drugo za zanimaciju, a ja sam odlučio uložiti svojih pola milijuna eura, urediti i opremiti siranu u Studencima i obnoviti proizvodnju sira čiji mi je okus ostao u ustima još od djetinjstva - veli nam Mate Bosnić.
- Mnogi su mi govorili da griješim, ni od koga nisam dobio ni kune, a imao sam podmetanja. No ustrajao sam. Današnjim kapacitetom od dvije tisuće litara mlijeka uskoro krećemo s većom proizvodnjom. Tu mislim i na razvoj stočarstva, koje je nekad krasilo Studence i okolna sela. Studenački sir već je našao tržište u restoranima od Cavtata do Umaga, traže ga na sve strane.
- Zapošljavam i četiri radnika, uredna im je i dobra plaća, no ne mogu se oteti dojmu da neuspješno već mjesecima tražim stručnog tehnologa iz mljekarsko-prehrambene branše koji bi mi vodio posao. Ma nigdje takvog profila stručnjaka ni za lijek - govori Bosnić.
Sirana u Studencima sada je opremljena suvremenim uređajima ne samo za proizvodnju sira, nego i jogurta, raznih vrsta kajmaka i ostalih mliječnih proizvoda. Kompletno je obnovljena, samo je ostao stari podrumski prostor gdje sazrijeva sir. Upravo tu i leži tajna njegove kvalitete. Po onome što smo vidjeli i čuli u studenačkoj sirani, potez Mate Bosnića pun je pogodak.
Autor: Braco Ćosić / Epeha
Izvori
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku. Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu... Više [+]
Maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato
Hrvatsko maslinovo ulje Cultus osvojilo zlato na najprestižnijem svjetskom natjecanju u New Yorku.
Hrvatski proizvođač OPG Trk-Ulja iz Šibenika postigao je izvanredan uspjeh na svom debitantskom nastupu na najvažnijem svjetskom natjecanju maslinovih ulja – NYIOOC World Olive Oil Competition u New Yorku – osvojivši zlatnu medalju za svoj brend Cultus.
Riječ je o najprestižnijem i najutjecajnijem međunarodnom natjecanju ekstra djevičanskih maslinovih ulja, koje svake godine okuplja najbolje proizvođače iz više od 30 zemalja sa šest kontinenata. U tako snažnoj konkurenciji, hrvatski Cultus – srednje intenzivno monosortno ulje sorte Oblica – zaslužio je najviše priznanje za kvalitetu, aromu i autentičnost.
“Ovo je potvrda da se tradicija, održivost i suvremena tehnologija mogu uspješno spojiti, a aroma naše najstarije dalmatinske sorte, Oblice, sačuvati i dodatno istaknuti.” izjavio je vlasnik Zoran Trkulja, koji je već pri svom prvom sudjelovanju na natjecanju osvojio zlato.
Brend Cultus, što se s latinskog, među ostalim, prevodi kao “briga za Zemlju”, odražava filozofiju održive i prirodne proizvodnje. Ulje se proizvodi u obiteljskom masliniku u blizini Šibenika, s naglaskom na ranu berbu koja počinje već 1. listopada i hladnu preradu unutar samo dva sata od branja. Takav pristup osigurava visok sadržaj polifenola, snažnu antioksidativnu aktivnost i prepoznatljive arome.
Cultus je ulje koje se odlikuje oštrijim, pikantnijim okusom, što ga čini idealnim za svakodnevnu upotrebu, ali i za gurmanske prilike. Za proizvodnju jedne litre ovog visokokvalitetnog ulja potrebno je čak 15 kg maslina, što dodatno potvrđuje njegovu vrijednost i koncentriranu kvalitetu. Arome podsjećaju na svježe pokošenu travu, zelene bademe i artičoke, s pikantnim završetkom.
U izazovnoj 2024. godini, obilježenoj dugotrajnim vrućinama i sušom, Trkulja je očuvao nasade korištenjem ekoloških metoda – poput prihrane morskim algama – bez primjene štetnih kemikalija. Time je proizvedeno ne samo vrhunsko gastronomsko ulje, već i funkcionalna prehrambena namirnica s dokazanom zdravstvenom vrijednošću.
Uz osvajanje zlatne medalje, ulje Cultus je uvršteno i na službenu listu najboljih maslinovih ulja svijeta za 2025. godinu, čime dodatno potvrđuje svoje mjesto među samim vrhom svjetske produkcije ekstra djevičanskog maslinovog ulja.
Ovaj uspjeh ne predstavlja samo osobno postignuće, već i važan korak za jačanje međunarodne prepoznatljivosti hrvatskih maslinara i kvalitete domaće proizvodnje.
Pripremio: Tomislav Radić