Zadovoljni poljoprivrednici s osmjehom na licu je slika kojoj PIP pristup teži. Integrirana planirana proizvodnja hrane (franc. Plan Intégré du Paysan) potiče proizvođače hrane i sirovina na dugoročno održivo gospodarenje svim resursima vezanih uz proizvodnju.
Zadovoljni poljoprivrednici s osmjehom na licu je slika kojoj PIP pristup teži. Integrirana planirana proizvodnja hrane (franc. Plan Intégré du Paysan) potiče proizvođače hrane i sirovina na dugoročno održivo gospodarenje svim resursima vezanih uz proizvodnju.
Metode PIP-a su namijenjene manjim obiteljskim gospodarstvima, a uključuju vertikalni i horizontalni sustav agrosektora u koji pripadaju svi sudionici lanaca opskrbe hrane i ostalih poljoprivrednih proizvoda. Drugim riječima, povezana gospodarstva u lokalnoj zajednici, lokalna zajednica, škole i ostale povezane institucije rade na boljitku uvjeta za život cjelokupnog stanovništva ciljanog prostora.
Strategija obuhvaća ispunjavanje osnovnih ciljeva raznim održivim metodama. Iskustva i tehnološka dostignuća u sektoru uglavnom se prenose horizontalno. To znači dijeljenje znanja između poljoprivrednika unutar lokalne zajednice. Konkurentnost pojedinca se uzima u obzir, no važnija je konkurentnost lokalne zajednice. Jednostavnije rečeno, svaki poljoprivrednik ima pravo iznositi svoje ideje, iskustva i dostignuća kako bi pomogao razviti svoje selo. Integriranjem vertikalnih sustava dolazi do razvijanja sektora usko vezanih uz primarnu proizvodnju.
Vertikalni sustav sudionika lanaca opskrbe hrane i ostalih poljoprivrednih proizvoda obuhvaća razne institucije, savjetnike, dobavljače, prijevoznike, prerađivače, poljoprivrednu politiku i dr. Prenošenjem znanja unutar vertikalnog sustava poljoprivrednici lakše sude daljnjim koracima u svom poslovanju. PIP obuhvaća jednostavno crtanje (prikazivanje) trenutne situacije i priželjkivanog stanja.
Danas, PIP se najviše koristi u poslovanju obiteljskih gospodarstava. Analizom trenutnog stanja, u pogledu održivosti po ekonomskim, društvenim i prirodnim kriterijima, pronalaze se propusti koji su se radili te koji se čine. U obzir se uzimaju makroekonomski i mikroekonomski faktori koji imaju izravan odnosno neizravan utjecaj na definiranu djelatnost. Najvažnije u korištenju ove metode je uključivanje cijele obitelji u analiziranje i planiranje željenog stanja. Razmjenom ideja i različitih pogleda na obiteljsko poslovanje i kvalitetniju sutrašnjicu pronalazi se orijentir za daljnje razvijanje planova gospodarstva.
Primjerice obitelj želi postići smanjivanje troškova u poslovanju, urediti imanje, smanjiti štetne utjecaje po okoliš, započeti novi oblik djelatnosti i sl., a ne zna kako to sve prezentirati, te kako bi svim članovima obitelji bilo jasno u kojem smjeru će se zapravo kretati. PIP pristup će olakšati razumijevanje i definirati ciljeve i jasnu strategiju. Na primjer, obiteljsko gospodarstvo ima plan urediti okućnicu. Obično, najčešće jedan ili dva obiteljska člana donose sve odluke. Neuključivanjem ostalih članova često dolazi do nepredviđenih problema i neslaganja u radu. Ako se djeca, također, uključe u dizajniranje imanja ona će se osjećati vrjednijim, te će mariti biti dio projekta. Tako svi sudionici projekta će dugoročno biti vezani u ostvarivanju ciljeva.
Generacijske raznolikosti doprinose boljim rezultatima i to kombiniranjem iskustva, svježine i ambicije. Poljoprivreda je dugoročna djelatnost. Stoga je vrlo bitno planirati za deset i više godina.
Mnogi poljoprivrednici se osjećaju kako vlada beznađe. Nebrojeni propusti odgovornih i trenutna slika poljoprivrede kao neželjenog zanimanja dovode ljude do "zida“ te utječu na odluke o prestanku bavljenja poljoprivredom i života na selu. Trendovi prestanka bavljenja poljoprivredom u nekim zemljama su izraženiji u odnosu na Hrvatsku. Zakomplicirani sustav politika je izravan uzrok aktualnih problema. No, u drugim državama poljoprivrednici se suočavaju s više ili manje sličnim problemima.
Obiteljska gospodarstva su temelj poljoprivrede mnogih zemalja. Upravo PIP pristup poslovanju daje važnost snažnoj obitelji. U svojoj okolini možete primijetiti kako su, uglavnom, uspješna gospodarstva gdje je struktura obitelji od najveće važnosti. Na takvim gospodarstvima zadaci su razdijeljeni, a važne odluke i planiranje se donosi uključivanjem svih članova. Uzroci problema su svuda oko nas. Zajedništvo obitelji i u najtežim trenutcima jednostavnije dolazi do rješenja.
Motiviranjem poljoprivrednika na zajedništvo unutar obitelji daje se dodatni poticaj ostanka u ruralnim sredinama i bavljenju poljoprivredom. Zdrava zemlja počiva na zdravom i održivom gospodarenju svim resursima. PIP obuhvaća poticanje poljoprivrede riječima i djelima (dijeljenjem znanja) u odnosu na moderne pristupe novčanih subvencija. Financijske subvencije su materijalnog oblika i uglavnom kratkoročne. S druge strane PIP pristup poticanja je dugoročan, a vezuje se uz primjenu znanja.
Diljem svijeta poljoprivrednici su motivirani o vođenju brige o gospodarenju resursima. Osnovni resursi u poljoprivredi su znanje, zemlja, rad i kapital. Uspješna promjena PIP- a je u Burundianu (Afrika), gdje su poljoprivrednici podigli plodnost tla te time povećali održivost proizvodnje kvalitetne hrane. Sve više poljoprivrednika vidi rezultate svog rada što pokazuju s osmjehom na licu. PIP posebnu pozornost posvećuje upravljanju zemljištem, brzi o životinjama, ali i o aktivnostima koje se tiču poslovanja i zadovoljavanja potreba kućanstva i lokalne zajednice. Poljoprivrednici u tom području uvažavaju suvremena znanja o primjerice; korištenju komposta, pokrovnih usjeva, kontroli erozije, plodosmjeni i ekološkim principima zaštite bilja.
Tri osnovna principa PIP poljoprivrede:
Može li se PIP primijeniti u ruralnom području Republike Hrvatske?
Tagovi
Autor