2017. godine prema podacima Državnog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, potvrđene štete na usjevima i nasadima iznosile su 1,7 milijardi kuna. Pogledajte primjere usjeva pogodeđnih elementarnim nepogodama i dokaz da miran san doista nema cijenu.
Jeste li znali da je oko 95% neosiguranih poljoprivrednika, a da je osigurano samo oko 40% korištenog poljoprivrednog zemljišta? Većinom se osiguravaju velike pravne osobe koje prepoznaju važnost osiguranja, rekla nam je Ivana Žugaj, savjetnica za Croatia osiguranje.
2017. godine prema podacima Državnog povjerenstva za procjenu šteta od elementarnih nepogoda, potvrđene štete na usjevima i nasadima iznosile su 1,7 milijardi kuna. Od toga 120 milijuna kuna šteta poljoprivrednicima je nadoknadila država (raspoređeno na 111 jedinica lokalne samouprave prema odluci Ministarstva financija), a 103 milijuna kuna šteta poljoprivrednicima nadoknadili su osiguratelji! Dakle, 1,5 milijarde kuna šteta u 2017. pada na teret poljoprivrednika!
Kolika je važnost osiguranja svojih usjeva, objasnila nam je Ivana Žugaj na nekoliko primjera.
Na prvom primjeru možemo vidjeti kako je korisnik osigurao jabuke od tuče i proljetnog mraza, 1 ha. Premija koju plaća poljoprivrednik iznosila je 3.500 kuna, subvencija (-70%) je iznosila 11.000 kuna, a šteta od tuče procijenjena je na 77.000 kuna.
Na idućoj fotografiji prikazan je osiguran kukuruz od oluje, 100 ha. Premija koju plaća poljoprivrednik iznosila je 8.000 kuna. Subvencija (-70%) je iznosila 26.000 kuna, a šteta od oluje iznosila je 660.000 kuna!
Na sljedećem primjeru poljoprivrednik je osigurao 5 ha jabuka (pod mrežom) od proljetnog mraza. Premija koju plaća poljoprivrednik je 8.000 kuna, subvencija (-70%) je 23.000 kuna, a šteta od mraza iznosila je visokih 330.000 kuna!
Očekivanja koja poljoprivrednici imaju od države u sanaciji šteta od elementarnih nepogoda opterećuju državu koja često nema resurse ni sustave putem kojih bi provodila potpunu sanaciju šteta, naglasila je Žugaj.
Rizici od kojih se osiguravaju usjevi i nasadi:
Predmet osiguranja usjeva i nasada su dijelovi biljke koji se mogu gospodarski (ekonomski) koristiti:
Predmet osiguranja ne može biti:
Rokovi za ugovaranje osiguranja usjeva i nasada:
Od 01.01.2018. u pravilniku M17 "Upravljanje rizicima" novost je:
Predmet osiguranja nije nadoknada izgubljene dugotrajne imovine, odnosno vrijednost poljoprivrednog potencijala (višegodišnji nasadi, osnovno stado, zemljišni pokrov) već prosječna vrijednost poljoprivredne proizvodnje (prinos, urod, grlo, kljun, proizvod).
Za nepovoljne klimatske prilike, elementarnu nepogodu proglašava župan i/ili vlada RH, a ako se ne proglasi elementarna nepogoda, potrebna je potvrda DHMZ o evidentiranoj nepovoljnoj klimatskoj prilici na pogođenom području!
Ako ste zainteresirani za informativnu i neobvezujuću ponudu za osiguranje vaših usjeva ili nasada, ispunite kratki obrazac te će vas kontaktirati savjetnik Croatia osiguranja u najkraćem roku.
Tagovi
Autorica
Partner
Vatroslava Jagića 33,
10000 Zagreb,
Hrvatska
tel: 0800 1884,
fax: +385 1 63 32 020,
e-mail: info@crosig.hr
web: http://www.crosig.hr