Pretraga tekstova
Među državama članicama EU najveća stopa rasta prosječne cijene poljoprivredne proizvodnje zabilježena je u Litvi. Hrvatska s još dvije zemlje bilježi pad indeksa cijena
Ruska invazija na Ukrajinu značajno je poremetila globalna poljoprivredna tržišta, posebice zato što su ove dvije zemlje bile glavne izvoznice žitarica, pšenice, kukuruza, uljarica (osobito suncokreta) i gnojiva. To je doprinjelo nestabilnosti na tržištima te rezultiralo naglim porastom cijena ključnih poljoprivrednih proizvoda i inputa.
Eurostat donosi usporedbu prvog tromjesječja 2022. kada je prosječna cijena dobara i usluga koje se troše u poljoprivredi (tj. inputi koji nisu povezani s ulaganjima) porasla je za 9,5 posto u usporedbi s istim razdobljem 2021., poduprta snažnim rastom za cijenu gnojiva i poboljšivača tla (+21,2%), energiju i maziva (+17,4%) i stočnu hranu (+9,2%). U međuvremenu, prosječna cijena poljoprivrednih proizvoda u cjelini porasla je za 6,0%.
Najnoviji trendovi se nadovezuju na povećanja zabilježena u prvom tromjesječju 2021. Na godišnjoj razini, prosječna cijena poljoprivrednih inputa koji nisu povezani s ulaganjima skočila je za 27,4% za EU između spomenuta dva razdoblja. Konkretno, cijena gnojiva i poboljšivača tla gotovo je udvostručen u prosjeku u EU (+96,2%), a prosječna cijena energije i maziva porasla je za nešto više od polovice (+55,6%). Viši troškovi za žitarice i energiju prelili su se i na stočnu hranu (+22,9%).
Prosječna cijena poljoprivredne proizvodnje porasla je za 19,9% za EU. Osobito su snažni porasti cijena žitarica (u prosjeku +41,5%) i uljarica (+51,7%), kao i goveda ( +24,2%), peradi (+22,2%) i mlijeko (+21,4%), između ostalih.
Među državama članicama EU najveća stopa rasta prosječne cijene poljoprivredne proizvodnje zabilježena je u Litvi (+18,1% u prvom kvartalu 2022. u usporedbi s četvrtim kvartalom 2021.), a slijede Rumunjska (+14,4%) i Nizozemska (+13,9%). Hrvatska (-5,8%, potaknuta padom cijena krmnog bilja), Slovačka (-0,8%) i Grčka (-0,4%) jedine su zemlje s padom indeksa cijena u ovom razdoblju.
Bilježimo pad biljne i rast stočarske proizvodnje? Tako kažu podaci DZS-a
Najveću stopu rasta prosječne cijene inputa koji nisu povezani s ulaganjima također je zabilježila Litva (+24,5%), a slijede Latvija (+18,9%) i Slovačka (+14,6%). U svim zemljama članicama se dogodio rast, a najmanji je bio u Malti (+4,7%), Sloveniji i Portugalu (obje +6,2%).
Tagovi
Poskupljenje Ukrajina Tržište žitarica Poljoprivredna proizvodnja Cijene inputa
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Naveliko se radi 🚜🌾
Damir Senjan
prije 6 dana
Goran Vizintin Ma ja sam ti takav od rođenja, uvjek nekako iako problem to prebaciti na neki šaljivi dio, pa si od problema malo i uveseliš dan. Od Više [+] tolikoga gledanja u nebo i nebo me prevarilo, pa udri Mujo u polje brže bolje da se nešto zasadi evo do današnje kiše ako ne i sutrašnje, ako nebo da pa do 1.5 bit ću gotov sa sadnjom.
Goran Vizintin
prije 1 tjedan
Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍 Damire, kod tebe uvijek veselo.....🤣🤣💪💪👍
Damir Senjan
prije 3 tjedna
U mom kraju se to radi nabrzaka, pretežno naporno negledajuči koliko je naveliko, već gledajuči u nebo. Previše kiše i teško u polje. Eto i ja Više [+] nabrzaka u dva dana uspio izvoziti stajnjak uz jedno izvlačenje trakotra sprikolicom punom iz muljavoga polja i samo jedno prevtanje pune prikolice, ali ovaj put ne ja već sinček.