Pretraga tekstova
Jedinstven model solarne elektrane spojit će poljoprivredu i proizvodnju energije - zemlja na kojoj je elektrana postavljena potpuno je iskoristiva za uzgoj poljoprivrednih kultura.
Početkom prosinca u Slatini će započeti gradnja viseće solarne elektrane "Sinerot" vrijedne 6,6 milijuna kuna. Gradnju elektrane sufinancirao je Fond za zaštitu okoliša s 5,28 milijuna kuna, dok Virovitička županija sudjeluje s 1,32 milijuna kuna što je 20 % vrijednosti projekta.
Riječ je o jedinstvenom modelu spajanja i korištenja obnovljivih izvora energije i poljoprivrede, a zemljište na kojoj je elektrana postavljena u potpunosti će biti iskorišteno za uzgoj poljoprivrednih kultura poput kelja, kineskog kupusa, paprike, tikvice i peršina. U samo dvije godine ovo je treći projekt obnovljivih izvora energije u Virovitičko-podravskoj županiji baziran na iskorištavanju sunca.
Ova će poljoprivredno-energetska cjelina imati još jednu funkciju - poljoprivredna površina će biti ustupljena srednjoj školi u Slatini za praktičnu nastavu, a sav višak energije koju "Sinerot" proizvede, Virovitičko-podravska županija će koristiti za osnovne i srednje škole u županiji. Sunčana elektrana također će služiti i kao pokazni školski objekt namijenjen učenicima srednjih škola koji se školuju za zanimanja vezana uz obnovljive izvore energije.
Energija proizvedena u elektrani jačine 500 kW bit će upotrijebljena za sustav kojim će se parcela od 2,5 hektara navodnjavati. Svi strojevi potrebni za obradu te površine bit će na električni pogon, a stanice za punjenje biti će postavljene na samoj parceli i također će koristiti solarnu energiju. Solarni paneli bit će postavljeni na stupove visine četiri metra, s razmakom od osam metara što omogućava nesmetan rad poljoprivrednim strojevima i potpunu poljoprivrednu iskoristivost zemlje.
"Ovakvi projekti su iznimno bitni za Slavoniju, ali i za cijelu Hrvatsku jer objedinjavaju energetiku, poljoprivredu i edukaciju. Koristimo obnovljive izvore energije na inovativan način i pri tome čuvamo najveće blago koje Slavonija ima - plodne poljoprivredne površine. Iznimno smo ponosni što je značaj i važnost ovog projekta prepoznat u Fondu za zaštitu okoliša", istaknuo je virovitičko-podravski župan Tomislav Tolušić.
Za kraj jedna zanimljivost: Solarna elektrana "Sinerot", naziv je dobila po Svetom Sinerotu, zaštitniku vedrog sunčanog vremena, vrtova i vrtlara.
Tagovi
Slatina Solarna elektrana Sinerot Virovitičko-podravska županija Tomislav Tolušić Navodnjavanje Plodne poljoprivredne površine Fond za zaštitu okliša Obnovljivi izvori energije Iskorištavanje sunca Uzgoj poljoprivrednih kultura
Vrijeme je za raskićavanje božićne jelke?
Iza nas je blagdan Sveta Tri kralja koji tradicionalno označava završetak božićnog vremena. U nekim kršćanskim tradicijama ono se produžava na još jedan tjedan, do Kršten...
Maja Celing Celić
prije 2 tjedna
I naš će biti do vikenda, ali cemo ga spremiti u kutiju za naredne godine jer je plasticni ;) I naš će biti do vikenda, ali cemo ga spremiti u kutiju za naredne godine jer je plasticni ;)
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Raskićujemo ga nakon Krštenja, do nedjelje će biti u kući :) spalimo ga u peći Raskićujemo ga nakon Krštenja, do nedjelje će biti u kući :) spalimo ga u peći
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
pege25
prije 10 godina
Kad bi imao 7 miliona kuna iste bi uložio bolje u predsjedničku kampanju nego u solarnu elektranu ..Biće bolje