Suzbijanje ovog korova je otežano, jer raste skoro svuda i niče u dugom periodu. Možemo provoditi mehaničke, agrotehničke i kemijske mjere
Najviše prozivana alergena biljka je ambrozija Ambrosia artemisiifolia ili poznata pod mnogo drugih naziva: fazanka, partizanka, limundžik, Krausova trava, prijedorčanka, strankinja, pšenična trava. Jednogodišnja je zeljasta biljka koja može narasti do 1,5 m u visinu.
Suzbijanje ove biljne vrste je složen proces, jer se javlja na širokom području. Vrlo je invazivna, a njeno sjeme ostaje vitalno u zemlji sljedećih 40 godina. Raste u ratarskim i povrtlarskim kulturama, na strništima, u vrtovima, cvjetnjacima, pored puteva i riječnih vodotoka, kanala, željezničkih pruga.
Izuzetno je alergena biljka koja uzrokuje velike zdravstvene teškoće osobama koje ne podnose njen pelud. Alergija se očituje u pojavi kihanja, curenja iz nosa, svrbeži sluzokože, suzenja i otečenih očiju. Dužina polinacije se kreće od 74 do 94 dana i za to vrijeme stvori puno peludi. Dokazano je da njegova koncentracija raste s povećanjem temperature, dok rast količine vlage izaziva smanjenje. Koncentracija je najveća ujutro, a najmanja navečer i poslije kiše.
Svaka pojedinačna biljka može stvoriti oko 100 milijuna peludnih zrnaca koja imaju izgled poput lopte sa šiljcima, a na jednoj se formira 170.000 cvjetova. Osim toga, lako se raznose vjetrom i mogu biti prenijeta i do 300 km udaljenosti od mjesta nastanka. Najveća koncentracija je na 100 m u blizini biljaka. Zrna su pronađena čak na visini od 3 km.
Suzbijanje ovog korova je otežano, jer raste skoro svuda i niče u dugom periodu. Možemo provoditi mehaničke, agrotehničke i kemijske mjere.
Pojedinačne, mlade biljke možemo čupati uz obavezno nošenje rukavica. Okopavanje, međuredna kultivacija, malčiranje, košnja, prašenje strnjišta su samo neke od mehaničkih i agrotehničkih mjera koje se provode.
Kemijsko suzbijanje se primjenjuje upotrebom registriranih herbicida za širokolisne korove ili "totalima". Obično se provodi na neobradivim površinama uz puteve i željezničke pruge.
U mnogim zemljama je propisano obavezno uklanjanje ambrozije, a nesavjesnim vlasnicima zemlje na kojoj raste izriču se kazne zbog neuklanjanja.
Najbolje je ukloniti ju prije cvjetanja kako bi se smanjilo stvaranje peludi i sjemena koje će osigurati novi rast u sljedećim godinama.
Najbolji način je da izbjegavate kontakt s ambrozijom ako imate alergijsku reakciju. To je teže postići. Vrijeme provoditi u zatvorenim, klimatiziranim prostorijama. Potrebno je jačati imunitet konzumacijom namirnica bogatih vitaminima B i C i flavonoidima. Pomoći će održavanje higijene lica i nosnica, inhalacije kamilicom i hajdučkom travom, kao i čajevi od matičnjaka, koprive, kamilice i drugog ljekovitog bilja.
Kako se poljoprivrednici mogu zaštititi od alergije na pelud?
Sve navedeno ima učinka kada se radi o blažim alergijskim reakcijama, a za jače simptome neophodna je upotreba lijekova koje vam prepiše liječnik.
Tagovi
Autorica