Pretraga tekstova
Poljoprivrednici igraju bitnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti i bez njih teško da će se ona održati. U rješavanju ovog problema ih moramo imati na umu i njihove brige shvaćati ozbiljno, poručio je Sinkevičius.
Nijedna zemlja članica Europske unije ne može koristiti krizu Covid-a kao izgovor za slabiju zaštitu lanca opskrbe hranom kao i brigu za okoliš, poručio je u intervju-u za Euractiv, europski povjerenik za okoliš, oceane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius.
"Komisija je učinila sve što je u njezinoj moći i pružila je svu moguću fleksibilnost pogotovo gdje je to stvarno bilo potrebno. Sve institucije su već prilagodile svoj program rada za 2020. godinu te ih preusmjerile na aktivnosti vezane za oporavak Europe“, rekao je povjerenik.
Međutim, naglasio je i kako izazovi vezani za zaštitu okoliša i klimatskih promjena nisu nestali ovom krizom te da se pogotovo na njih mora obratiti velika pažnja. "Klima se sve više pogoršava, promjene su sve izraženije i donose veliki pritisak na našu već krhku prirodu i biološku raznolikost."
No, Sinkevičius također ističe i zabrinutost građana oko korištenje plastične ambalaže kao što su to čaše, tanjuri, pribor za jelo, štapići za uši, plastične vrećice i brojne druge, čija bi se upotreba u određenom vremenu trebala potpuno ukinuti.
Podsjećamo, najnovija strategija za kružno gospodarstvo, objavljena tik prije izbijanje epidemija ima za cilj da do 2030. godine sva ambalaža koja se koristi za hranu i piće bude ponovno iskoristiva te da se može reciklirati na ekonomski održiv način.
Sva ambalaža za hranu i pića do 2030. moći će se reciklirati
"Uvijek će nam trebati ambalaža i vjerojatno će i ova plastična imati neko svoje mjesto. Pozivam sve tvrtke koje se bave takvom proizvodnjom da osmisle inovacije koje će prihvatiti i društvo, ali i političari“, poručio je te dodao kako će se takve investicije sigurno isplatiti i otvoriti nova tržišta.
U intervjuu se dotaknuo i teme mikroplastike koja stvara ozbiljne probleme u vodenom svijetu. Priznao je kako EU radi na novoj studiji koja će analizirati tri kategorije njezinih izvora, a to su proizvodnja plastičnih pelata, sintetičkog tekstila te automobilskih guma. Cilj istraživanja je dobiti rješenja koja će smanjiti emisiju mikroplastike za oko 500 tisuća tona u sljedećih 20 godina.
Prema riječima povjerenika, pridržavanje ambicioznih ciljeva Zelenog plana osim same zaštite okoliša znači i stvoriti uvjete kojim će se gospodarstvo moći oduprijeti krizama koje dolaze.
Ministri poljoprivrede EU: mjere osiguranja proizvodnje i očuvanje zajedničkog tržišta
"Očuvanje zdrave prirode i obnavljanje prirodnog kapitala srž je održivog rasta. Investiranje u radnu snagu znači ulagati u proizvodnju, a automatski i u prirodu. Vrijeme visoke nezaposlenosti i niskih kamata idealan je trenutak za ulaganje u projekte poput obnove prirode, zaštićenih područja, ekološke poljoprivrede te zelene i plave infrastrukture“, pojašnjava Virginijus.
Najbitnija stvar koju je napomenuo je briga za poljoprivrednike. "Poljoprivrednici igraju bitnu ulogu u očuvanju bioraznolikosti i bez njih teško da će se ona održati. U rješavanju ovog problema ih moramo imati na umu i njihove brige shvaćati ozbiljno“, zaključio je povjerenik.
Tagovi
Virginijus Sinkevičius Europska unija Zeleni plan Hrana Plastika Poljoprivrednici Okoliš
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/