Vlasnici Petrokemije, država s više od 40 posto te INA i PPD bez ikakvog obrazloženja i dalje priječe pokretanje proizvodnje nanoseći štetu ne samo tvrtki i njenim radnicima nego hrvatskoj poljoprivredi te gospodarstvu u cjelini, poručuju sindikati.
Svaki dan odgađanja pokretanja proizvodnje mineralnih gnojiva izravno ide na štetu interesa Republike Hrvatske, poručili su sindikati EKN i DEMOS-HUS Petrokemije.
Kako navode čelnici ovih sindikata, Željko Kraus i Davor Rakić, nakon što postrojenja nisu radila godinu dana zbog cijene plina, sada kad su se cijene spustile i stabilizirale, ne postoji niti jedan razlog da se proizvodnja ne pokrene.
"Na žalost vlasnici Petrokemije, država s više od 40 posto te INA i PPD zajedno s više od 54 posto bez ikakvog obrazloženja i dalje priječe pokretanje proizvodnje nanoseći štetu ne samo tvrtki i njenim radnicima nego hrvatskoj poljoprivredi, gospodarstvu u cjelini i svim građanima, povećavajući, svojim nemarom, ionako preveliku ovisnost Hrvatske o uvozu hrane", stoji u priopćenju.
Istodobno, kažu, Vlada RH još uvijek nije odlučila hoće li se i na koji način privesti kraju proces prijenosa vlasništva nad dijelom dionica ove tvornice za koje već dvije godine interes iskazuje Yildirim Group, tvrtka turskih vlasnika sa sjedištem u Amsterdamu, koja se, između ostalog, bavi proizvodnjom i trgovinom mineralnim gnojivom.
"Držimo da kad već nije do sada, odluku o tome treba donijeti čim prije i bez daljnjih odgađanja, kakva god odluka bila", poručuju.
Petrokemija nakon gotovo godinu dana pokrenula proizvodna postrojenja
Zaključno, sindikati traže od Uprave tvornice da donese odluku o pripremi postrojenja za pokretanje i o rokovima za početak proizvodnje pojedinih čim je prije moguće. Od Vlade RH, kao najvećeg pojedinačnog vlasnika da odmah, zahtijevaju da u najkraćem roku donese odluku kojom će se završiti proces promjene vlasništva nad dijelom dionica jer je svako daljnje odgađanje neprihvatljivo.
Nadalje, od Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja traže hitno organiziranje sastanka na kojem će, osim ministra, biti predstavnici INA-e, PPD-a, Yildirim Group i reprezentativnih sindikata Petrokemije.
"Kao predstavnici radnika imamo pravo znati tko i zašto odgađa odluke koje su već trebale biti donešene", napominju.
Tagovi
Autorica
SASA FRANIC
prije 2 mjeseca
oni slusavu Brisel. to je neki Briselski plan da se sto vise unisti proizvodnja hrane u Evropi