Pretraga tekstova
Projekt izgradnje distributivnog centra za voće i povrće za područje Slavonije i Baranje, projekt izgradnje solarne elektrane te tvornice za proizvodnju agro peleta, planovi su kandidata za gradonačelnika Osijeka, Kristijana Šimičića.
Kristijan Šimičić, mladi uspješni poduzetnik, a sada i kandidat za gradonačelnika Osijeka želio bi pomoći Slavoncima i Baranjcima kroz razvojne projekte. Cilj je gospodarski pokrenuti Osijek i okolicu. Projekti su samo početak razvoja na području poljoprivrede, očuvanja okoliša i korištenja obnovljivih izvora energije.
Projekt izgradnje distributivnog centra za voće i povrće za područje Slavonije i Baranje prvi je među njima. Hladnjača, naglašava, ne bi bila u vlasništvu trgovaca čime bi se omogućilo malim OPG-ovima da svoje proizvode skladište prema uvjetima koje ne diktiraju trgovci. Mogu konkurirati uvoznoj robi, ali i potrošačima nuditi domaće proizvode provjerene kvalitete tijekom cijele godine. Vrijednost projekta je 26.000.000 kuna kod kapaciteta 3.000T (može se izgraditi manja od 1.500T s mogućnosti nadogradnje). Primjer jedne takve hladnjače je u Velikoj Gorici.
Grad Osijek teži prema obnovljivim izvorima energije stoga je, smatra, moguće izgraditi solarnu elektranu uz pomoć fondova iz Europske unije. Pozitivni primjeri ovakve gradnje su u Orahovici i Medincima, gdje koriste energiju za napajanje javne rasvjete što može učiniti i grad Osijek. Investicije se kreću od 7.000.000 do 11.000.000 kuna. Partner u projektu može biti Poljoprivredni fakultet u Osijeku (bili su partneri u projektu izgradnje solarne elektrane Medinci).
Pelet tehnologija je vrlo isplativa u usporedbi s konvencionalnim energentima čija cijena iz godine u godinu sve više raste. Mogu se smanjiti troškove grijanja za 50%. 1 litru ulja za loženje zamjenjuje cca 2 kg peleta. Uz cijenu loživog ulja od 6,54 kn/lit te cijenu peleta od 1.60 kn/kg ili cijenu prirodnog plina koja je 2,84 kn/m2 jednostavno se dolazi do računice da se može uštedjeti i više od 50% prelaskom na sustav grijanja na agro pelete.
"Ovaj sustav grijanja planiramo uvesti u svih 26 vrtića, 18 srednjih i 16 osnovnih škola. Ekonomski i ekološki isplativo, a vrijednost gradnje tvornice je oko 2.600.000kn. Povezano s ovime tvornica će otkupljivati biomasu od poljoprivrednika Slavonije i Baranje pogodnu za proizvodnju peleta (slama, stabljike, drvo), te sav bio otpad od Unikoma", zaključuje Šimičić.
Tagovi
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Nakon kiše 🥰🥰🥰
Maja Celing Celić
prije 4 dana
Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;) Kod nas nakon petka nije padala, a prema prognozi ni neće. Ovo su fotke od jučer i od petka ;)
Đuro Japaric
prije 5 dana
Nije nakon kiše , baš pada u brdskom dijelu Sl. Broda ! Samo kajsije mi smrznule u drugom valu , trešanja i nešto višanja ima , na 2 kruške , grožđe Više [+] nije ubijeno , jučer i danas sam vršio odbacivanje dijela izbojaka , ostavim više pupova a onda dio bacim ! Dobro je došla kiša da rastopi pokoricu , a i za puževe !