U odnosu na devedesete, stanje na terenu se promijenilo značajno na bolje. Izgradili su se novi objekti, promijenio se odnos prema okolišu i poljoprivredi. OP-ovi su proširili svoja znanja i iskustva, a samim time porasla im je i proizvodnja.
Svi su zamjenjivi, jedino je Ana Grgas nezamjenjiva, komentirala je rukovoditeljica podružnice Savjetodavne službe Zadarske županije Gordana Dragun odlazak u mirovinu svoje dugogodišnje kolegice i savjetodavke s terenskim predznakom, Ane Grgas. Ima pravo Dragun, malo je savjetodavaca koji su ostavili toliki obol u svom radu na ovom prostoru kao Ana Grgas. Grgasica, kako je ponekad OPG-ovci zovu, svojim znanjem i iskustvom pomogla je poljoprivrednim proizvođačima, posebno stočarima od Srba u Ličkom djelu Zadarske županije do Dugog otoka.
Ana Grgas radi i kao stalni vještak za štetu od napada divljih zvijeri, a tu će svoju dužnost obavljati i nakon odlaska u mirovinu. Ističe kako joj je upravo u njenim počecima savjetovanja od velike koristi bilo što je radila i kao vještak.
"U odnosu na moje prve obilaske 1997. godine na danas, stanje na terenu se promijenilo značajno na bolje. Izgradili su se novi objekti, promijenio se odnos prema okolišu i poljoprivredi OPG-ovaca. Oni su proširili svoja znanja, povećali iskustva, a samim time porasla im je i proizvodnja. Reakcije na savjete bile su različite u samim početcima. To je ovisilo o njihovoj dotadašnjoj razini znanja. Oni s nekim znanjima i iskustvima lakše su prihvaćali nove ideje, a drugi su se držali tradicije i s njima nije lako ni danas", kaže Grgas.
U samim početcima velika pomoć je bila suradnja s organizacijama civilnog društva koje su u svom programu imale razvoj ruralnih dijelova Hrvatske. Uz pomoć njih Grgas je pronalazila sredstva za pomoć seoskim domaćinstvima i čak organizirala ekskurzije u razvijene europske zemlje poput Nizozemske, Austrije na kojima su se Bukovčani i Ravnokotarci upoznavali s najnovijim europskim dostignućima. Nakon jedne takve ekskurzije Luka Mitrović Zorko izradio je modrenu štalu u Zelengradu, danas se prisjeća Ana Grgas.
Ljudi su tražili mene da im obavim vještačenje. Puno je lakše pristupiti nekome kao savjetodavac kada vas on pozove na svoje gospodarstvo, kaže Grgas.
Kada govorimo o proizvodnji sira, dosta je reći da Anini učenici od Netake u Lici do Žmana na Dugom otoku osvajaju priznanja za kvalitetu sira. Grgas je radila na zaštiti dalmatinske tuke, donijela je kokoš Hrvaticu u Zadarsku županiju, doprinijela procesu zaštite češnjaka s prostora Bukovice.
Ona daje svoju prognozu za budućnost stočara: "U budućnosti će opstati samo oni koji budu poštovali europske kriterije. To znači poštivanje zakona o dobrobiti životinja, a morat će imati i adekvatne štalske prostore. Opstat će oni s većim brojem grla. Neće opstati gospodarstva s trideset i pet grla u prosjeku. Kontrole će biti učestalije kako s nacionalne razine tako i razine EU. Morat će se uredno voditi dokumentacija s čime već danas problema imaju staračka domaćinstva. Onima koji ne budu zadovoljavali propisane uvjete, obustavljat će se isplata poticaja", kaže Ana Grgas te dodaje za kraj: "Kako to obično biva, uvijek se na kraju, godine, epohe, radnog staža prave analize, zbrajaju rezultati i propusti, a povuku nas sjećanja u daleku prošlost, u sam početak bitisanja i dok trepneš zbir je 65.
Obitelj i odrastanje ostavljaju žig koji starenjem ne blijedi dapače, jača i sjećanja iz prošlosti su razabranija nego ona od jučer. Nažalost, to razumijemo tek kada se nađemo u toj fazi priče. Ja sam imala sreću da sam odrasla na imanju na kojem su se uzgajale gotovo sve domaće životinje: 200 ovaca, 10 – ak konja sa ogromnim koralom, 10 – ak krava, svinje i sva moguća peradarija, a ja sam naravno od kada pamtim imala svoje zadatke. To je jedan od najbitnijih čimbenika zašto sam s dušom prihvatila i nadam se dostojno odradila posao savjetodavca, ali i vještaka tijekom svih ovih proteklih godina diljem županije, ali i drugih područja Lijepe naše."
Povezana stočna vrsta
Pod peradarstvom se prvenstveno podrazumijeva uzgoj kokoši, pura, gusaka i pataka. Od peradi se dobivaju izuzetno kvalitetne glavne namjernice poput jaja i mesa, ali uz njih tu su... Više [+]
Tagovi
Autor
95
Glasova: 10
Da, komora je nužna. 10,5%
Glasova: 78
Ne, što će nam takva komora. 82,1%
Glasova: 7
Ne znam niti me zanima. 7,4%