Pretraga tekstova
Domaće ribare i s ribarnica tjera uvozna konkurencija
Riba, riba i opet riba - jedino je “meso” koje će se na Veliki petak naći na preduskrsnom stolu većine Hrvata. U potrazi za što boljim komadom, mnogi za ribu na tržnicama i šoping-centrima neće žaliti izdvojiti i više nego što u mesnici košta kilogram teletine.
Dapače, kilogram XL škampa ili zubaca ni u recesiji ne stoji manje od 200-tinjak kuna po kilogramu premda će, već poslovično, najbolje “kuriti” srdele, šaruni, lokarde za 20-ak kuna. Još kad bi u sveopćoj pomami i pozivima na “kupovanje” ili “konzumiranje” hrvatskog bili sigurni da barem ribu jedemo domaću - iz hrvatskog Jadrana - sve te škarpine, šanpjeri, cipli, orade, listovi... čak i svježi, prije su iz nekih sjevernoafričkih ili sjevernoeuropskih zemalja - upozorava Petar Baranović, predsjednik Sindikata hrvatskih ribara.
Uvoz ribe u Hrvatsku je velik. Samo smo lani u Hrvatsku uvezli ribe i mekušaca za 113 milijuna dolara, dok tek desetak milijuna dolara veći izvoz trebamo zahvaliti 85 milijuna dolara vrijednom izvozu tune uzgojene za japanska nepca.
Apsurdno ali istinito, u današnjoj ponudi, koja ne odstupa ni drugih dana i mjeseci u godini, u prosjeku je samo 40 posto domaće, a čak 60 posto uvozne ribe, čak i onih vrsta koje sami kavezno uzgajamo, kaže Baranović, ističući kako je u pitanju baš sva riba koja podnosi avionski prijevoz. Iako ribari uoči Uskrsa lakše plasiraju ribu, činjenica je da pred ribarnicama primat uzimaju šoping-centri.
Suočeni s uvoznom konkurencijom, domaćim je ribarima tu teško ući. Tako u trgovačkim lancima poput Metroa jadranska riba čini zanemarivih 20-ak ili nula posto, a kad je u pitanju zamrznuti asortiman, situacija je još gora.
- Pitajte u Ledu što su zamrznuli od jadranske ribe - kaže Baranović. Ispada da ni deset kilograma ribe per capita u Hrvatskoj, dok u EU pojedu i 24 kilograma, nije “domaće”. Procjene su da hrvatski ribari iz Jadrana godišnje izlove oko 45.000 tona, s neprofesionalnim ribarima i 70.000. A Talijani? - Pitajte Sanadera i Friščića. Računamo da 800 talijanskih brodova iz ZERP-a izvuče minimalno 50.000 tona - odgovara Baranović.
Autor: J. Rak Šajn, B. Karakaš
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Sjeti se ja kako to bolje unovčiti, bereš lišče i prodaješ na moru kao kupače gače ili bade kostim od lista suncokreta pa nam možda i turizam Više [+] procjeta 😂😂😂😂😂. Ako su mogli Adam i Eva što nibi mogli i mi prodavati turistima novi Hrvatski brend sa nazivom KOSTIM BADE smirisom ulja. Vedran će biti honorarno zaposlen na fiksnoj blagajni, da nemamo problem sa poreznom 🤔. Maja nek udara turistima Q ar-kod ako Vedran zabrlja oko naplate 😂😂😂😂😂.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Karolina ja sam ti svaki dan sada u njemu sa kčerkom poslije 18:00. Ima gdje koja ambrozija i koji grm divljega sirka da to počistimo. Previše Više [+] hodanja, grebe po nogama i rukama ali to moramo počisti ali vragec još nije procvijetao. Na svakoj parceli jedan cvijetič, kao da me zeza a ja jedva čekam da polje bude u punom cvatu da vidim što sam to zasadio.
Damir Senjan
prije 1 tjedan
Syngentinom NK Neoma tu sam se ja dvoumio Syengeta Neoma ili Lidea , pa kod tebe to izgleda odlično. U mom kraju tko pasadio Neoma ni sličan tvome na Više [+] slici ili mome na polju. Imate bolje zemlje nego mi ovdje. Dobro da sam se ja predomislio pa uzeo Lidea od svih u okolici i okolnih sela bar za ovaj moj dio tvrde škrte ilovače, odlično izgleda kao da sam posadi šumu sa ogromnim listovima za pokriti pračni krevet. Hvala ti na infu Karolina i samo da nebude tuče poslije ovih užasnih vručina da bolje zaulji.
Karolina Rastija
prije 1 tjedan
Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu Damire, radi se o Syngentinom NK Neoma sjemenu
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Karolina Rastija Daj pitaj ja sam tek danas u svome primjetio da ima naznake kroz nekih 7 dana da bi pustio cvjetiče. Ja sam skoro na vrhu Bilogore Više [+] pa kod nas inače sve malo kasnije procvjeta. Jedan dio oko sorti znam Srednje rani, Srednje rani kasno dozrijevanje i Kasni sa kasnim dozrijevanjem. Ja udari baš ono što ovdje kod mene niko nema Lideino sjeme sa Srednje kasno dozrijevanje. Bilo je problema sa sjemenom svih kultura, sorte koje slabije imaju prinose koliko hočeš, a sa večim prinosima na kapaljku. Inače sam izabrao s bratom Aromatic Lidea ali stigao odgovor da to neče poslati jer staro sjeme upitna klijavost. Vidjet čemo što će biti samo da nebude kombajniranje za Božić ili novu godinu. Nama je teško ovdje izabrati sorte ili ti dođe prerano prinos nikakav, pa se bira malo da je kasnije i da se ostvare prinosi. Ali i zbog ovih velikih vručina pogotovo ako je suša, dolazi u obzir samo OSSK SJEME. Ostali hibridi ne ali ovo što vidim na slici DA za ovaj moj dio pa makar i kasnije malo dođe nekih mjesec dana u dozrijevanju.
Karolina Rastija
prije 2 tjedna
Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :) Cijeli je već procvao, jučer sam ga baš fotkala, objavit ću u novom postu. Ne znam koja je sorta točno, pitat ću muža :)
Damir Senjan
prije 2 tjedna
Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić. Pa koja ti ovo sorta, meni nikako da procvate iako malo vegetacijski moj kraj kasni ali več je trebao pustiti neki cvijetić.