Pretraga tekstova
Gnojivo je novi plin, izjavio je Svein Tore Holsether, direktor Yara International. Smatra da je paradoks u tome što Europa želi smanjiti ovisnost o Rusiji koja zapravo kontrolira proizvodnju hrane
Rusija je odredila kvote za izvoz mineralnih gnojiva od 1. lipnja do 30. studenog ove godine, objavila je tamošnja vlada na svom Telegram kanalu, a prenosi rg.ru.
Riječ je zapravo o produžetku odluke i kvote koje traju do 31. svibnja. Cilj im je zadržati dovoljne količine gnojiva na domaćem tržištu, a samim tim i prehrambenu sigurnost.
Ukupna izvozna kvota bit će veća od 19,7 milijuna tona, uključujući više od 12,4 mil. t za dušična i oko 7,3 mil. t za kombinirana. Ministarstvo industrije i trgovine dobilo je instrukcije da raspodjeli količine izvoznicima.
Kvote se neće odnositi na opskrbu ovom robom iz Abhazije i Južne Osetije.
Da Europa postaje ovisna o Rusiji, tvrdi Svein Tore Holsether, izvršni direktor Yara International, jedne od globalno najvećih proizvođača mineralnih gnojiva na bazi dušika, piše Financial Times.
Prema Eurostatu, EU je do lipnja 2023. uvezla dvostruko više uree iz Rusije, u usporedbi s godinom ranije. Uvoz je za tekuću sezonu nešto manji, ali još uvijek povijesno visok i čini trećinu ukupnog uvoza uree u EU.
Europska unija će zabraniti uvoz poljoprivrednih proizvoda iz Rusije?
Cijena gnojiva je drastično skočila nakon invazije Rusije na Ukrajinu u veljači 2022. budući da su sankcije nametnute Rusiji ograničile dostupnost prirodnog plina, glavnog inputa za proizvodnju amonijaka i uree.
Tagovi
Rusko gnojivo Ovisnost o Rusiji Yara Prehrambena sigurnost Kvote Svein Tore Holsether Yara International
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Kod nas vlada zimska idila, iako ne bi bilo loše da je još koji cm snijega. Ječam dobro napreduje :)
Agroklub® koristi internet kolačiće za pružanje boljeg korisničkog iskustva. Korištenjem stranica prihvaćate pravila privatnosti o kojima možete više saznati ovdje
Damir Senj
prije 8 mjeseci
Po evropi su zatvarali tvornice ali nisu ali tvornice umjetnih gnoiva nisu zatvarele vrata uvozu iz Rusije i Bjelorusije. Ovo je sve samo na papiru, a u stvarnosti i dalje će nam dolaziti umjetno gnoivo iz Rusije. Tako od početka rata u Ukraini i dalje imamo gnoivo iz Rusije. Tako i Petromemija Kutina proizvidi umjeno gnoivo a na vreči piše zemlja porijekla Med in Rusija unatoč svim sankcijama prema Rusiji. Nebrigajte i dalje će stizati umjetno gnoivo iz Rusije. Tako da naši vlastodršci i dalje mogu dobro oprati novac na seljaku kao i na drugim uvoznim robama.
SASA FRANIC
prije 8 mjeseci
nije mui jasno, u Evropi su sami zatvarali tvornice gnojiva, kao stete okolisu, a sada kazu da su ovisni o kupovini gnojiva i uz to i od rusje u ovom trenutku. pa lavi su onda to idioti u toj okupacijskoj EU vladi. i kakav je to poremeceni mozak i um jednog liberala, kakvi su postavljeni da vode Evropu. a sto je sa Petrokemijom? je li ovo nije prilika za nas i Petrokemiju ?
mali poljoprivrednik
prije 8 mjeseci
Pametnjakovići režu granu na kojoj sjede.Prave predstave za javnost,a ceh plaćamo poljoprivrednici.