Rijeka Po je na najnižoj razini. Smanjeni su prinosi poljoprivrednih proizvoda te napravljen plan izgradnje akumulacijskih jezera.
Italiju pogađa novi toplinski val, a najviše su na udaru područja koja su već pogođena sušom, navodi nacionalna konfederacija Coldiretti.
Posljedice će osjetiti skoro polovica, oko 46 posto talijanskih poljoprivrednika što je ukupno 332 tisuće imanja i farmi. Organizacija upozorava da je ovo alarm, jer toplinski val s temperaturama do 40ºC pogađa cijeli poluotok. U dolini rijeke Po je zbog nedostatka vode ugroženo više od 30 posto talijanske poljoprivredne proizvodnje.
U posljednjih nekoliko desetljeća razina rijeke Po je na najnižoj točki. Velika sjeverna jezera imaju vrlo malu količinu akumulirane vode. Jezero Maggiore je napunjeno samo 10 posto akumulacije, a Garda tek 30 posto. Poljoprivrednici se suočavaju s padom proizvodnje. Prinosi kukuruza su manji za 45 posto, a manji su i kod pšenice.
Durum ili tvrde pšenice, koja se koristi za izradu tjestenine, je manje za 30 posto, a krušne čak za jednu petinu. Manje je riže za 30 posto i voća za 15 posto. Zbog nedostatka razmjene vode u delti rijeke Po prinos dagnji i školjki je niži za 20 posto. Na desetine tisuća hektara su opustošili kukci, a poseban problem su štete koje izazivaju skakavci. Stočne hrane je manje.
Berba grožđa je počela, a očekuje se manji prinos za 10 posto. Ista situacija se predviđa i za masline.
Iz organizacije objašnjavaju da se suočavaju s razornim posljedicama suše i utjecajem na proizvodnju. Šteta za sada iznosi 10 posto nacionalne proizvodnje što je 6 milijardi eura.
Italija nije samodostatna i ovisna je o drugim državama kada su u pitanju razne sirovine, od krušne pšenice, stočnog kukuruza do durum pšenice i ječma. Sve to mora uvoziti.
"Neophodno je hitno intervenirati mjerama kako bi se spasili usjevi i farme koje će u budućnosti biti u ozbiljnim poteškoćama", rekao je predsjednik Coldiretti Ettore Prandini. Naglasio je da su Italiji potrebne nove akumulacije za prikupljanje prijeko potrebne vode, koja je neophodna za građane i gospodarstvo. Posebno je u poljoprivredi izražena ta potreba kako bi se povećala proizvodnja hrane.
U pet talijanskih regija proglašeno vanredno stanje zbog suše
Prandini kaže da su s nacionalnim meliracionim udruženjem Anbi razvili projekt i da se odmah može krenuti sa izgradnjom mreže akumulacijskih jezera za prikupljanje 50 posto vode iz kiše. Kako je naveo, jezera će biti napravljena od lokalnog kamena, bez betona, i iskopane zemlje, a služila bi za prikupljanje kišnice i njeno korištenje u slučaju potrebe.
Tagovi
Autorica
KOŠTICA
prije 2 godine
Nesmiju objaviti ništ. Zvali su me i dao sam im interviju što se tiče prava mladih,što se dešava sa poticajima,sa dodjelom državne zemlj,kako se Dukat hvali da je podigao otkupne cijene mlijeka a na terenu situacija drugačija,itd... ali ništa nije objavljeno jer nesmiju objaviti. Totalna cenzura
Đuro Japaric
prije 2 godine
Prvo u Slavoniji nije bilo ni snijega , možda ukupno 15 cm visine od Nove godine , a snijeg natapa zemlju i stvara zalihe vode ! U šestom mjesecu bilo je nešto kiše i to je pomoglo dijelu ratarskih kultura ! Nije bilo ni gljiva , osim poneke ! MOŽDA je ovo i dobro , da dignemo ruke od obrade zemlje , jer sa pogledom u nebo i čekanjem vode putem transporta sa oblacima , prevelik je RIZIK ! JOŠ je problem u smislu PRIPREME zemlje za JESENSKU sjetvu ! KOŠTICA objavi što znaš na ovom tekstu , VALJDA će poštivati neke članke Ustava ove kvazi državice u kojem piše i ; zabranjena je CENZURA , tako piše u Članku 38 kao i ; Novinari imaju pravo na slobodu izvještavanja i pristupa informaciji > Pa ako su informacije KOŠTICE zanimljive objavite !
KulGony
prije 2 godine
A Slavonija? Kukuruz i soja prakticki ne postoje... Kisa nije padala mjesecima, bude ponegdje lokalno na par minuta i to je to... Ako ostanu ove trenutne cijene soje i kukuruza nece biti dobro. Potpore za mineralna gnojiva jos uvijek nisu isplacene a evo sada i susa, i to ne bilo kakva, svaki dan 35-40C, sve je sprzeno. I jos jedna stvar, imamo u ovom dijelu kanale koji su prije sluzili za odvodnju, sada prakticki ne sluze nicemu a mogli su se produbiti tako da dođe voda iz rijeke i da svi mozemo navodnjavati.
KOŠTICA
prije 2 godine
Još niste skužili zašto su takve godine bez padalina? Ili vi novinari imate zabranu pisanja o tome? Kao što niste niti objavili nikad istinite činjenice koje sam Vam dao. Tuga,jad i žalost kamo ste svi mediji zalutali i za koga radite
Marta Radić
prije 2 godine
Nasadi kukuruza propadaju , ogroman novac je uložen...inputi boli glava....biti će to vrlo sušna godina za selo , bez razlike s koje strane gledali.
asd gfd
prije 2 godine
A da napišete koja je patnja i jad kod nas. Imamo i mi susu, a ne samo talijani. Za njih cr se ionako drzava pobrinuti, a ovi nasi sto su sad tri mjeseca na godisnjem nece
slobodan rajić
prije 2 godine
Između Vukovara i Osijeka Hrvatske vode čiste kanale i to stvarno dobro rade. Mali je problem što su to kanali koji su služili za odvodnju prema Dunavu, a i kao zarasli nisu u ovoj suši već koliko godina imali nikakve svrhe. Bilo bi jako dobro kada bi se sada očišćeni kanali uz pomoć nekoliko pumpi i manjih ustava koristili za nekakvu vrstu navodnjavanja, malo bi pomoglo samo da sa napune kanali vodom iz Dunava koji protiče pored nas, ali ,mislim to Hrvatske vode ne zanima.
Đuro Japaric
prije 2 godine
Nikada u životu nisam vidio ovakvu sušu u SLAVONIJI pod okupacijom HDZ ! Još sam prije 25 godina javno govorio o NUŽNOSTI izgradnje malih i velikih akumulacija u brdskoj SLAVONIJI ! Ali komunisti i udbaši koji su zamijenili knjižice SKH u HDZ i SDP , troše novce u mrtve kapitale i kupnju francuskih ol tajmera koji ne mogu pomoći SLAVONIJI u slučaju da srpski migovi iz Batajnice krenu u napad na ciljeve u Slavoniji !