Pretraga tekstova
Japanski dvornik je prijetnja ekosustavu, usjevima ali i građevinskim konstrukcijama. Unatoč herbicidima koji se i nisu pokazali učinkoviti kada je u pitanju ovaj korov, znanstvenici su otkrili potpuno novi pristup.
Invazivna biljka Japanski dvornik (Reynoutria japonica) nije samo ozbiljna prijetnja ekusustavima i usjevima, a koliko su snažni rizomi ove biljke govori podatak da mogu u potpunosti uništiti beton, asfalt, spomenike, betonske ograde, brane, nasipe.
Opasnost od ove biljke je izuzetna. Ona podiže i uništava asfaltirane puteve, zbog nje pucaju vodovodne cijevi i druge instalacije položene u zemlju. Kada su u blizini kuće ili nekog objekta vrlo brzo bi njihovi rizomi mogli ugroziti temelje objekta, a mogu se pružati 7 m u širinu i 3 m u dubinu tla. U Velikoj Britaniji prisutnost ove biljke u dvorištu umanjuje cijenu nekretnine za čak 20%.
Japanski dvornik: Invazivna vrsta koja uništava asfalt i kuće
Kada je suzbijanje u pitanju, vlasti u Africi, Australiji, Kanadi i Novom Zelandu još od 1890. godine, zahvaljujući psima, postižu impresivne rezultate, navodi invasivespecies.org. Psi tragači su njihov alat broj 1 u otkrivanju invazivnih vrsta. Nijedna druga metoda nije tako brza, točna, jeftina i ekološka.
Psi se oslanjaju na identifikaciju mirisom, a ne vizualne metode kako to čine ljudi. Također, njihov njuh je do 100.000 puta jači od našeg. U Irskoj su psi tragači uvježbani za otkrivanje bilo kojeg dijela biljke japanskog dvornika u svim dijelovima tla, čak i kada korov još nije izniknuo iznad površine, uključujuči dubinu do 1 m.
No, ovo nas i ne bi trebalo čuditi s obzirom na dresirane pse za otkrivanje narkotika koji rade na carinama. K tome, Ministarstvo obrane SAD-a je koristilo pse i za otkrivanje eksploziva u Afganistanu, a tu su i psi koji pomažu pri spašavanju ljudskih života nakon potresa ili pak, u otkrivanju trupla.
Psi su brzi i mogu se educirati. Uglavnom dođu do cilja 40 puta brže nego što je to moguće s bilo kojom drugom metodom. Ispitivanja pokazuju da ono što 5 ljudi u ovakvim slučajevima napravi za 8 sati, pas učini za samo 1 sat. Daju rezultate odmah, s gotovo savršenom točnošću. Također mogu pretraživati ista mjesta s više ciljeva istovremeno, bez smanjenja učinkovitosti.
Uključivanje pasa bi trebao bit pametan alat koji će na temeljit i isplativ način nadopuniti i ubrzati posao biologa, geodeta, programera, ekologa i istraživača, ali i smanjiti upotrebu herbicida.
Tagovi
Japanski dvornik Psi tragači Invazivna vrsta Upotreba pesticida
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Moj ispušni ventil 💚🌸🪻 najdraže godišnje doba 🥰