Pretraga tekstova
Riječ je o značajnoj količini metana jer je inače njegove emisije teško izmjeriti, komentiraju u GHGSat. U kojem dijelu svijeta su uočene?
Tvrtka GHGSat koja se bavi globalnim praćenjem emisija stakleničkih plinova objavila je kako su njihovi sateliti otkrili emisije metana koje podrigivanjem izlučuju krave na jednoj kalifornijskoj farmi. Ovo je prvi puta da se emisije koje ispušta stoka, a koja je glavni faktor proizvodnje metana u poljoprivredi - mogu izmjeriti iz svemira, stoji u njihovu priopćenju.
Oni su prošlog mjeseca analizirali podatke koje su prikupljali njihovi sateliti te utvrdili kako je u veljači izvor metana došao s tovilišta u blizini Bakersfielda.
Treba napomenuti kako su ova hranilišta - tovilišta (engl. Feedlot) ogromne farme na otvorenom koje se koriste za intenzivan uzgoj životinja, uglavnom goveda, ali i svinja, konja, ovaca i peradi. Uglavnom se nalaze u Australiji, SAD, Kanadi i EU. Mogu imati tisuće životinja u nizu obora. Stoka ondje provodi vrijeme prije nego će ići na klanje, a kako bi dobila na težini.
Dakle, ovakav način uzgoja je neusporediv s onim koji se provodi na našim prostorima.
U GHGSat su komentirali kako je riječ o značajnoj količini metana jer je inače njegove emisije teško izmjeriti. Potrebno je precizno mjerenje na temelju kojih bi se postavili provedivi ciljevi njegova smanjenja u govedarstvu.
Agriculture is responsible for 27% of methane emissions in the United States in 2020. GHGSat detected and measured five separate methane emissions ranging in size from 361 to 668kg/h from feedlots in California ?️
— GHGSAT (@ghgsat) May 2, 2022
Press Release: https://t.co/Db5Oz2jP6W pic.twitter.com/9LYs0vI3ot
Pojasnili su da bi količina metana kojega su zabilježili na tom hranilištu rezultirala emisijom od 5.116 tona ako bi se zadržao tijekom godine. A ako bi se "uhvatio", mogao bi napajati preko 15.000 domova.
Poljoprivreda je glavni izvor metana, stakleničkog plina 84 puta snažnijeg od CO2. Uzgoj goveda je odgovoran za 3,7 posto svih emisija, pri čemu 1,4 milijarde krava u svijetu podriguje do 500 litara CH4 dnevno, zbog probavnog procesa poznatog kao enterična fermentacija.
U priopćenju ističu kako je zagađenje iz ovakvih tovilišta veliki problem. Najveće može imati više od 120.000 životinja, a 1,4 milijuna krava u mliječnoj industriji Kalifornije najveći su izvor metana, a što država pokušava zakonski riješiti. Tako su 2017. na snagu stupila nova pravila s ciljem smanjenja razine metana i fluoriranih plinova u atmosferi i to za 40 posto do 2030., a u usporedbi s vrijednostima iz 2013. godine.
Kažu kako se testiraju razne tehnike za smanjenje ovih emisija, uključujući dodavanje manjih količina morskih algi u njihovu hranidbu.
Tagovi
Metan Metan iz stočarstva Podrigivanje krava Staklenički plinovi Satelit GHGSat
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s iskustvom rada u lokalnim i specijaliziranim medijima. Nekadašnja dugogodišnja urednica Agrokluba, danas u nešto slobodnijem 'freelance' modu publiciranja agrarnih tema.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
HRANA IZ PRIRODE - DIVLJA VINOVA LOZA (Vitis silvestris) - šumska loza,vinjaga,pastrica,trtovina - sve su ovo nazivivi za divlju vinovu lozu.Divlja loza raste po vlažnim šumama i na obalama rijeka i potoka,pretežno u nizinama.Plodovi dozrij... Više [+]
HRANA IZ PRIRODE - DIVLJA VINOVA LOZA (Vitis silvestris)
- šumska loza,vinjaga,pastrica,trtovina - sve su ovo nazivivi za divlju vinovu lozu.Divlja loza raste po vlažnim šumama i na obalama rijeka i potoka,pretežno u nizinama.Plodovi dozrijevaju od augusta do oktobra.Kiseli su s malo soka.Mogu se jesti svježi ili se suše i upotrebljavaju kao grožđice.Mladi listovi su takođe jestivi.Mogu se jesti skuhani kao varivo ili za zavijanje sarme.