Pretraga tekstova
Lani je zatvoreno 3.000 OPG-ova, a Hrvatska je uvezla hrane u vrijednosti 2,5 milijarde dolara. Voće proizvodimo na 3% površine, a povrće na 0,41%
Zelena mreža aktivističkih grupa ZMAG zajedno sa 43 OPG-a i udruge za proizvodnju hrane u Hrvatskoj, nedavno je poslala otvoreno pismo premijeru Zoranu Milanoviću i ministru poljoprivrede Tihomiru Jakovini. Podaci koje je iznijela u njemu, alarmirajući su. "Kako je moguće osigurati naše osnovno ljudsko pravo na zdravu, lokalno proizvedenu hranu ako se cjelokupni prehrambeni sustav temelji na uvozu?", stoji u pismu.
U Hrvatskoj je od prošle godine zatvoreno 3.000 obiteljskih poljoprivrednih gospodarstava. Uvoz hrane u iznosu od 2,5 milijarde dolara smanjio je proizvodnju za 9,9 posto. Na samo tri posto površine proizvodimo voće, a na 0,41 posto povrće. Od prehrambenih proizvoda kojih imamo dovoljno za naše potrebe su samo meso peradi, pšenica, kukuruz, jaja i vino.
"Uvozimo hranu dok nam je u proizvodnji ostala neiskorištena polovina poljoprivrednih površina. Linearni sustav poticaja ne štiti mala gospodarstva pa 1 posto velikih gospodarstava ubire 40 posto sredstava bez efekta na povećanje produktivnosti domaće proizvodnje", rekla je Sunčana Pešak, koordinatorica programa za hranu ZMAG-a za Index.hr. Ističe kako su cijene uvezenih proizvoda znatno niže, dok su cijene domaćih proizvoda puno više kako bi se pokrili troškovi proizvodnje što nepovratno štetiti obiteljskoj poljoprivredi. I dok uvozimo čak i organsko voće i povrće, naš potencijal leži neiskorišten.
"Čeka nas skupa hrana koju siromašni Hrvati neće moći kupovati". Od premijera i ministra poljoprivrede traže da odgovore kojim mjerama se može postići diverzifikacija proizvodnje, očuvanje tradicije i iskorištavanje činjenice da Hrvatska sjedinjuje na svom teritoriju čak četiri bio-regije. Hrvatska trenutno ne daje financijska sredstva za rad banke biljnih gena, a zakonodavnim okvirima nije predviđena mogućnost izdvajanja tradicijske proizvodnje od strogih i često nepotrebnih higijenskih propisa. "Takva pravila onemogućavaju postizanje izvornosti i zbog prevelikih ulaganja prijete njezinom opstanku."
Francuska je primjerice zahvaljujući jakim sindikatima uspjela HACCP sustav za higijenu u proizvodnji tradicijskih prehrambenih proizvoda učiniti neobaveznim. Hrvatska ne može biti konkurentna na otvorenom tržištu, a naša posebnost leži upravo u tradiciji. Međutim, vrlo mali broj proizvoda nosi oznaku izvornosti. Zbog krize, sve više županija prestaje financirati troškove nadzora ekološke proizvodnje, a proizvođači su prepušteni sami sebi, od proizvodnje pa do marketinga i prodaje.
"Austrija je napravila dobar potez, povezala je OPG-ove i kupce. Kod njih ljudi odlaze na obiteljska gospodarstva i direktno od njih kupuju proizvode", rekla je Pešak. "Vlada bi trebala poduzeti sve da se smanji opsežna papirologija za otvaranje i razvoj OPG-a koja je dosta skupa te na taj način potaknu ljude da otvaraju, a ne da zatvaraju svoje OPG-ove, čime bi se i smanjivala nezaposlenost te obrađivala neiskorištena poljoprivredna zemljišta."
Tagovi
OPG ZMAG Prehrambeni sustav Sunčana Pešak Tradicija HACCP Papirologija Uvoz
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Što jest, jest.
Karolina Rastija
prije 6 dana
Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄 Mene boli od sekiracije, od rakije nije nikad 😄
Damir Senjan
prije 6 dana
Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔 Karolina Rastija Ajme majko mila koja rakija, pij vodu od rakije boli glava, za ostale nus pojave neznam kakve su od rakije 🤔