Pretraga tekstova
Agencija za plaćanja u poljoprivredi odradila je sve pripremne radnje i spremno čeka zeleno svjetlo za isplatu poticaja!
Po prilici 100 tisuća poljoprivrednika koji očekuju toliko potrebne poticaje odnosno izravna plaćanja, ni nakon prijedloga Državnog proračuna ne mogu znati kada će početi isplata izravnih plaćanja.
Naime, prijedlog proračuna je tek prijedlog, a ništa se ne može sa sigurnošću tvrditi sve do njegovog izglasavanja odnosno prihvaćanja u Saboru RH. Ono što je bilo sigurno i prije, da oni moraju biti isplaćeni do 31. lipnja.
Sigurna je i činjenica da će Europska unija, koja je prošle godine u poticajima participirala sa 35%, ove godine participirati sa 40%, dok će se ostatak namiriti iz Državnog proračuna. Tako stoji i u prijedlogu Državnog proračuna RH.
Ono što može razveseliti poljoprivrednike je činjenica da je Agencija za plaćanja u poljoprivredi, ruralnom razvoju i ribarstvu spremna. Sve pripremne radnje su pri kraju i kad se spusti novac u APPRRR, trebat će vrlo kratko vrijeme za izračunavanja prava za svako pojedinačno plaćanje, nakon čega slijedi isplata.
Podsjećamo i da je dio novca koji za izravna plaćanja dolazi iz EU proračuna poljoprivrednicima već u studenom prošle godine isplaćen i to u iznosu od 750 milijuna kuna predujma. Također, izravna plaćanja vršit će se po istom principu odnosno pravilima kao i prošle godine.
Foto: bigstockphoto.com
Tagovi
Autorica
Više [+]
Novinarka s dvadesetogodišnjim iskustvom u Večernjem listu, s agronomskim obrazovanjem. Njezin moto je: Novinarstvo nije zanat već način života! :)
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Đuro Japaric
prije 2 tjedna
Samo su kiše i hladno je za pčele , danas je toplije pa su u većem broju vani . Na fotografiji je bagrem sa kojeg se može dosta meda sakupiti ako se Više [+] poklope klimatski uvjeti i da imamo jaku košnicu , 40 do 60 TISUĆA pčela !