Pretraga tekstova
Učestale i obimne kiše utjecale su negativno na prinose pšenice, te su oni takvi kakvi su...
Na poljima u Vukovarsko-srijemskoj županiji završila je ovogodišnja žetva pšenica u kojoj su ostvarene prinose između pet i sedam tona po hektaru poljoprivrednih površina, što u Poljoprivredno-savjetodavnoj službi te županije smatraju dobrim ostvarenjem s obzirom na nepovoljne vremenske prilike kojima je proljetos i početkom ljeta pšenica bila izložena.
"Prinosi su relativno dobri. Mogli su biti i bolji, ali i gori. Najveći utjecaj na prisnose imale su vremenske prilike. Učestale i obimne kiše utjecale su negativno na prinose pšenice, te su oni takvi kakvi su", kazao je viši stručnjak za ratarstvo u županijskoj Poljoprivredno-savjetodavnoj službi Luka Lešić dodajući kako je slaba gnojidba drugi razlog lošije žetve na pojedinim poljma te se ne treba čuditi što su prinosi šarenoliki od njive do njive. Prema njegovim riječima, uz vlagu gnojidba je od presudne važnosti za urod pšenice, a činjenica je da pristisnuti neimaštinom sve manje poljoprivrednika u punom obimu prihranjuje i gnoji zasijane kulture.
"Tu se odmah vidi tko je kakav proizvođač i koliko je tko uložio u sjetvu, zaštitu, prihranu i gnojidbu", navodi taj stručnjak dodajući kako je ogorčen na informacije koje se mogu čuti iz žetve kako ima poljoprivrednika i koji su ostvarili prinos pšenice od samo četiri tone po hektaru.
"Da mi je samo vidjeti takvoga. To jednostavno nije istina, Ne znam kome i za čije interese se plasiraju takve dezinformacije. Ako je kojim slučajem i istina, tome odmah treba oduzeti zemlju, jer ako je dobio samo četiri tone pšenice po hektaru, taj se ne zna baviti poljoprivredom i bolje je da se okane toga posla, a zemlju da nekome tko zna raditi", kazao je Lešić dodajući .
Posljednja kiša koja je prije nekoliko dana pala u istočnoj Slavoniji dobro će, kako kaže, doći kukuruzu i soji koja je ušla u cvatnju i voda joj je potrebna za oplodnju, ali ne i suncokretu koji voli stabilno vrijeme. "Krenula je i žetva uljane repice i urod za sada iznosi između 3 i 4 tone po hektaru što je vrlo dobar urod za tu kulturu", napominje Luka Lešić dodajući kako u procjeni ostvarenja u poljoprovrednoj proizvodnji nikada ne treba izgubiti iz vida dobro poznatu činjenicu da je poljoprivreda "tvornica pod otvorenim nebom" i da često puta od samog čovjeka (ratara) i njegovog sudjelovanja jako malo ovisi što će u u kojoj mjeri uroditi.
Autor: Alen Kuns
Tagovi
Žetva Pčenica Polja Njive Prinos Hektar Vukovarsko-srijemska županija Luka Lešić
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar sa više od dvadeset godina staža na temama vezanim uz poljoprivredu, selo i ruralni razvoj. Dugogodišnji suradnik glasila Hrvatske gospodarske komore (HGK) Hrvatsko gospodarstvo, Gospodarskog lista te niz novina poput Glasa Slavonije i Vjesnika.
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/
ERNEST PAJDLIN
prije 11 godina
Uvijek neki biser ukaka motku po seljački,pa normalno da onaj tko je odradio punu agrotehniku na idealnoj zemlji da ima vrhunski prinos,ali sve ovisi o ovima stvarima odozgor,jer ako je nečija pšenica bila u 3 i 4 mjesecu pod vodom tu nikakva agrotehnika nije uspjela spasiti prinos,bože sačuvaj ovakvog stručnjaka,ovo je garant Todorićev neki glasnogovornik