Pretraga tekstova
Samo 120 traktora u prva četiri mjeseca je izuzetno teška situacija za sve trgovce. Ni oni na prvom mjestu ne mogu biti zadovoljni...
Uf. Slabo. Jako loše. To sve govori kada kažemo da se radi o tržištu novih traktora u prva četiri mjeseca 2013.godine. Da li je na pomolu nova katastrofalna godina za dilere i prodavače traktora.
Trgovci su prodali 120 traktora, ako se tako nastavi do kraja godine bit će prodano 380 traktora što je užasno loše i daleko manje od svih godina prije. Inače se situacija popravi kada dođe do isplate pšenice, a ako ostane ovakva cijena teško da će se netko odlučivati ulaziti u nove investicije.
Programi Europske unije tako, tako. A o nekakvim poticajima od ove Vlade ne treba ni očekivati. Najviše je prodano traktora marke John Deere pa je s 26 komada on vodeći ispred Case kojih je prodano 13 komada. Zasigurno ni Ivo Brzica, zastupnik John Deere i Darko Aračić, zastupnik Case i Steyr ne mogu biti zadovoljni što su prvi, ali i nikako brojem prodanih traktora.
Rajko Štula, čelni čovjek Agrarie slovenskog Itroa je na trećem mjestu s 10 traktora. Poslije njega slijedi s devet prodanih traktora Vedran Tometić i Deutz fahr. Po osam traktora imaju marke Claas i IMT, dok je prodano i šest traktora Same.
Claas prodaju tri tvrtke i teško nam je sada reći kome pripada minus, a kome plus, ali IMT što je prodano - prodano. Od 1.srpnja 2013. oni više ne smiju ići na tržište Hrvatske jer u EU ne mogu njihovi motori. Same je sa ovih šest sigurno zadovoljan jer je već blizu planiranim rezultatima, a u Hrvatskoj ga prodaje Michael Corsi sa svojim tvrtkama Maco agrar iz Đakova i Agria u Čakovcu.
Lateran je prodao pet Landinija, dok su po četiri traktora prodali Steyr, Zetor, Carraro i YTO. Kod velikih traktora ističemo i dvije velike Valtre i dva Fendta koji idu na račun Interexporta koji je zastupnik za obje marke, s tim da Valtru i dalje u Hrvatskoj jedini prodaje PMT.
Kada govorimo o ostalima tu je ništa. A kao što je vidljivo uopće nema Massey Fergusona koji je i dalje bez zastupnika i bez dilera. Jako neozbiljno i od jednog Fergusona ali i AGCO-a kod kojega dolazi i pitanje njihovog uopće uplitanja u prodaju koja im je bila dobra.
Ovako tko prodaje Masseya, prodaje i Chalangera koji ne ide i teško da će se itko uhvatiti u koštac. Jako je malo prodano vinogradarskih i voćarskih traktora. Na prste jedne ruke možemo izbrojati. Kada govorimo o traktorima iznad 131 konjske snage za koje i držimo da su za prave i velike ratare tada pored navedenih Fendta i Valtre dodajemo još pet John Deere, dva Case i jedan Steyr. Samo deset pravih, velikih ratarskih traktora u prvih četiri mjeseca. U našim međusobnim kontaktima spominju se tržitšta ova i ona, ali i po ovim rezultatima vidljivo je gdje je glavnina poljoprivredne proizvodnje.
Najviše traktora je prodano u Osječko - baranjskoj čak 19 i Vukovarsko - srijemskoj županiji 16 traktora, dok je 14 prodano u trećoj slavonskoj županiji, Virovitičko - podravskoj. Zanimljivo je i da je u Zagrebačkoj županiji prodano 12 traktora, a od toga su tri Claasa i dva Same-a. Kuriozitet je i samo četiri prodana traktora u Požeško slavonskoj, i to tri John Deere i jedan Steyr. A i zanimljivo je kako je odlična prodaja Case gdje je u Mirkovačkoj podružnici Agronoma Darka Aračića prodano devet ovih traktora.
Tagovi
Case Steyr Traktor Farmal CVT Tier Agronom John Deere Valtra Fendt
Autor
Više [+]
Diplomirani agronom, dugogodišnji dopisnik, novinar i urednik u Glasu Slavonije, osnivač i urednik AgroGlasa od 2000. do 2008. Urednik EU Agro Info od 2008 do 2013., urednik Agrotehnike, izdavač brojne stručne poljoprivredne literature. Kolumnist Agrokluba od 2008.godine. Nekadašnji suradnik Gospodarskog lista, Nove Zemlje. Član Hrvatskog novinarskog društva od 1993.godine i član Izvršnog odbora Zbora agrarnih novinara HND.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”? Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, ko... Više [+]
Poljoprivreda kao poduzetništvo: što možemo očekivati od 3. konferencije “Biznis je na selu”?
Dok Europa najavljuje rezove u poljoprivrednom proračunu, domaći proizvođači traže rješenja. Upravo zato, treća konferencija Biznis je na selu, koja će se održati u utorak, 29. travnja 2025. u zagrebačkom prostoru WESPA Business&Lounge, stavlja u središte pozornosti ključna pitanja opstanka i razvoja poljoprivrede u suvremenom tržišnom okruženju.
Konferenciju suorganiziraju IPS Konzalting, konzultantska tvrtka specijalizirana za rad s poljoprivrednicima i Mojnovac.hr, poslovni edukacijski portal, uz podršku Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva koje je prepoznalo važnost ove inicijative.
„Poljoprivreda danas ne može opstati bez poduzetničkog pristupa. No, isto tako, poduzetništvo mora naučiti razumjeti dinamiku, sezonalnost i probleme poljoprivrede. Naš je cilj da ova konferencija postane točka spajanja ta dva svijeta,“ izjavila je Ana-Marija Špicnagel, direktorica IPS Konzaltinga i jedna od govornica na događaju.
Od agromenadžera do generacijskih izazova
Ovogodišnji program tematski je usmjeren na izazove i prilike koje donosi tržišno usmjerena poljoprivreda - od digitalizacije i menadžmenta, do međugeneracijske suradnje.
Konferenciju će otvoriti Marijana Petir, saborska zastupnica i predsjednica Odbora za poljoprivredu, koja će dati strateški pregled stanja hrvatske poljoprivrede kroz temu “Poljoprivreda jučer, danas, sutra”. Nakon toga slijedi izlaganje „Agromenadžer, ne (samo) poljoprivrednik“ u kojem će Ana-Marija Špicnagel objasniti što u praksi znači profesionalizacija poljoprivrede, a o digitalnoj transformaciji poljoprivrede govorit će Igor Frljužec iz Digital Agro.
Program uključuje i dva panela. Prvi je s predstavnicima financijskog sektora na temu “Financijski instrumenti za poljoprivrednike” koji donosi konkretne informacije o različitim izvorima financiranja za modernizaciju i rast poljoprivrednih gospodarstava. Jedna od sudionica ovog panela je i Martina Durman iz Raiffeisenbank Hrvatska, koja će predstaviti bankarsku perspektivu kreditiranja u poljoprivredi. Drugi panel okuplja poljoprivrednike koji će iznijeti vlastita iskustva i izazove poslovanja u svakodnevnoj praksi. Sudionici ovog panela dolaze iz različitih regija i sektora - od tradicionalnih OPG-ova do inovativnih brendova.
Konferenciju će zaključiti izlaganje Marije Đeldum iz tvrtke Stogaj na temu “Osiguranje u poljoprivredi - opcija ili nužnost?”, čime se dodatno otvara prostor za promišljanje o otpornosti i dugoročnoj održivosti poslovanja na selu.
Zašto je Biznis je na selu važan?
Kroz protekle dvije konferencije Biznis je na selu pokazao je kako postoji jasna potreba za prostorom u kojem se ne priča samo o poticajima, već o stvarnim izazovima proizvodnje, tržišta, zapošljavanja i inovacija u ruralnim sredinama.
U zemlji gdje je veliki broj OPG-ova još uvijek okrenut samo proizvodnji, ova konferencija šalje jasnu poruku - vrijeme je za sljedeći korak: jačanje tržišne konkurentnosti, brendiranja i strateškog upravljanja poljoprivrednim resursima.
„U razgovorima s našim klijentima sve češće čujemo isto pitanje: Što nakon poticaja?. Upravo zato je fokus konferencije na dugoročnom pristupu - kako napraviti održiv, profitabilan i profesionalan poljoprivredni biznis, bilo da ste mladi OPG, obiteljska farma ili veći proizvođač,“ dodaje Špicnagel.
Prijave su još uvijek otvorene
Sudjelovanje je besplatno, ali zbog ograničenog kapaciteta prostora potrebna je obavezna prijava putem obrasca na stranici.
Zaokret d.o.o.
prije 2 tjedna
Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/ Više informacija na: https://mojnovac.hr/product/3-konferencija-biznis-je-na-selu/