Pretraga tekstova
Ministrica Marija Vučković reagirala je na pisanja o povijesnim pravima na plaćanja i navela što je pokazala analiza u procesu izrade nacrta Strateškog plana.
"Ukoliko izjednačimo prava u 2023. godini, gubitak će osjetiti stočari koji drže 62 posto grla stoke u Hrvatskoj, a korist oni koji drže 38 posto te oni koji su nositelji prava, a više nemaju stoku", stoji između ostalog u reakciji ministrice poljoprivrede Marije Vučković na tzv. povijesna prava na plaćanja.
Ta prava, o kojima je Agroklub prvi pisao, a koja odgovaraju na pitanje zašto susjed prima veći poticaj, podsjetila je, datiraju iz vremena ulaska u EU. Stočari koji nisu imali dovoljno zemlje, a na temelju podataka o stočarskoj proizvodnji iz 2011. i 2012., dobili su veća prava na plaćanje po hektaru - ne po grlu, već po hektaru, kao i svi ostali. Pri tome, piše ministrica na facebooku, nositelji tih prava su imali obvezu zadržati najmanje 50 posto stoke u naredne dvije godine. Danas nemaju tu obavezu i dio njih, cca 7.800, nema stoku.
"Nisu oni prestali biti poljoprivrednici, bave se drugim vrstama proizvodnje ili održavanja zemljišta što se kontrolira po akreditiranim procedurama. To im je omogućio ispregovarani sustav nekih davnih dana. Onih drugih", navodi.
Kaže i da su u procesu izrade nacrta Strateškog plana napravili analizu i postavili pitanje: treba li Hrvatska u idućem programskom razdoblju nastaviti proces smanjivanja razlika u vrijednosti prava do 2026. ili prekinuti s različitim pravima odmah, 2023.
"Znači, nije se nitko pobunio nego smo mi samoinicijativno predočili podatke i započeli sektorske dijaloge", kaže i pojašnjava da bi uvođenje i kontrola jednakih plaćanja po hektaru bi značajno olakšalo obradu i kontrolu Agenciji za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju. Dakle, u slučaju da ih se izjednači iduće godine, gubitak će osjetiti stočari koji drže 62 posto grla stoke u Hrvatskoj.
No, ukoliko nastave s postupnim smanjivanjem razlika do 2026. (što je u sadašnjem prijedlogu) korist će imati najosjetljiviji dio hrvatskog stočarstva, ali i neki drugi koji se više ne bave stočarstvom, a imaju veća plaćanja po hektaru od prosjeka.
Koliki je njihov plus? Svakako, kaže, nije 135 ili 132 milijuna kuna, kako se pogrešno zaključuje. Ministrica navodi da iznos od oko 130 milijuna kuna obuhvaća sva njihova plaćanja. Trenutni izračuni pokazuju da bi, u slučaju prelaska na sustav jednakih plaćanja u 2023., ova kategorija primala oko 10 milijuna kuna manje. "Naravno, potpuna analiza dostupna je onima koji o ovoj temi žele znati više", napominje u reakciji.
Među brojnim napisima koji koriste termine o „oduzimanju stotina milijuna kuna iz poljoprivrednih fondova“, „odbijanju...
Objavljuje Marija Vučković u Subota, 7. svibnja 2022.
Tagovi
Povijesna prava Potpore Plaćanja Izjednačavanje Marija Vučković
Autorica
Više [+]
Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dva i pol desetljeća dugim iskustvom u novinarstvu, od lokalnih medija preko Večernjeg lista do uređivanja portala civilnih udruga. Urednica je portala Agroklub, predsjednica ogranka dopisnika HND-a, članica Društva agrarnih novinara Hrvatske (DANH) i Međunarodne udruge agrarnih novinara (IFAJ). Dobitnica je nagrade "Zlatno pero".
U hladnjači kod Osijeka
Marta Radić
prije 2 godine
Povjesna prava koristi samo dio zemalja EU. Pogrešno je tumačiti da će dio stočara biti oštečeno ukidanjem tih prava. Povjesna prava su nepravedni poticaji , jer favoriziraju dio poljoprivrede. Država ima mehanizme da stočarima nadoknadi razliku , samo onima koji imaju stoku Pravedno bi bilo da svi imaju jednako pravo po hektaru.. a neka se bave s onim proizvodnjama koja su na tržišti isplativiji.
Marko Perković
prije 2 godine
Ta povjesna plaćanja još valjd idu od kraljevine Jugoslavije. Dokad pitam vas ja?
Stjepan Jelenčić
prije 2 godine
Mnogi poljoprivrednici nisu niti razumjeli što su to "povijesna plaćanja" uključujući i mene osobno, dok portal Agro kluba nije komentirao tu temu i tako javnosti čini mi se približio mnogima i pojasnili o čemu se radi! Obzirom da još mnogi nosioci OPG-a do danas nisu shvatili o kojoj se namještaljci radi, jer nigdje nisu o tome pročitali, pa kako da se bune, na koji način, jer niti to ne znaju a sve ide u korist propalim stočarima (špekulantima)! Poticaji u proizvodnji imaju nedvosmisleno značenje i to treba pod hitno dovesti u red bez ikakve dvojbe, pod hitno staviti van snage "povijesna plaćanja!
SASA FRANIC
prije 2 godine
treba ukinuti i Ruralni Razvoj i sva ta sredstva dati u izravna placanja. tako da svo zaradjuju vise, jer sada je zarada u poljoprivredi nista. posebno u usporedbi sa poticajima koje drugi dobivaju u evropi