Pretraga tekstova
Jedan OPG u prosjeku obrađuje šest hektara zemlje
Osječki Poljoprivredni fakultet jučer je bio domaćin znanstveno-stručnog skupa pod nazivom Okolišno prihvatljiva proizvodnja kvalitetne i sigurne hrane.
Skup, koji je okupio eminentne znanstvenike i stručnjake, predstavnike Ministarstva poljoprivrede i Osječko-baranjske županije, organiziralo je Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku, Poljoprivredni fakultet, Poljoprivredni institut, Prehrambeno-tehnološki fakultet, Hrvatska agencija za hranu i Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti.
Akademik Franjo Tomić govoreći o mogućnostima razvoja hrvatske poljoprivrede u vrijeme pristupanja Europskoj uniji kazao je kako je poljoprivreda u EU jedna od najznačajnih sastavnica gospodarstva, te da je bitno da nove članice imaju uređenu poljoprivredu kako bi se lakše prilagodile njezinom tržištu. “Međutim, naša poljoprivreda nije još riješila sve probleme, te u ovom pretpristupnom vremenu moramo ubrzano raditi na njihovom rješavanju. Još uvijek, naime, imamo nedovoljnu poljoprivrednu proizvodnju zbog čega je Hrvatska visoko uvozna zemlja. Trenutačno približno 50 posto poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda dolazi iz uvoza te nam vanjskotrgovinski deficit hrane iznosi od 800 milijuna do milijardu dolara”, naveo je Tomić. Zaključio je da se takvo nepovoljno stanje mora mijenjati, te da prije svega treba provesti okrupnjavanje zemljišta.
Državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Josip Kraljičković u svom je obraćanju iznio trenutačno stanje hrvatskog agrara. “U Hrvatskoj se poljoprivredom bavi 232.000 subjekata, od čega 99 posto čine OPG-i, a prosječno obrađuju šest hektara. U Upisniku poljoprivrednih gospodarstava je 200.000 OPG-a koji obrađuju milijun hektara zemlje. Od toga samo četiri posto OPG-a ima više od 20 ha, a obrađuju više od 50 posto od ukupnih obradivih površina. Držimo da je u Hrvatskoj okrupnjavanje poljoprivrednog zemljišta teklo bolje nego u nekim članicama EU, izjavio je Kraljičković, te dodao da je najviše poljoprivrednih površina okrupnjeno u Slavoniji, gdje je prosjek 12 ha po gospodarstvu, što je na razini zemalja EU.
Zamjenik osječko-baranjskog župana Željko Kraljičak u svom se predavanju o ulozi i značaju agrarne politike na održivi razvoj poljoprivrede i proizvodnje hrane dotaknuo, između ostaloga, i nedostatka poljoprivredne strategije i tržišta. “Držimo da je nužno oblikovati nacionalnu strategiju razvoja poljoprivrede i s njom povezane prehrambene industrije, vodeći računa o zahtjevima globalnog tržišta. U sklopu ovoga valja reći da otkupljivači poljoprivrednih proizvoda imaju značajan utjecaj, jer cijenom reguliraju obujam proizvodnje. Međutim, u Hrvatskoj je izostala realizacija institucija robne burze, kao dopunskog regulatora punude i potražnje”, rekao je Kraljičak.
Autor: Zdenka RUPČIĆ
Tagovi
Poljoprivredno zemljište Poljoprivredna proizvodnja Okrupnjavanje zemljišta
Povrće OPG Jasna Pranić bavi se 3️⃣0️⃣ godina proizvodnjom povrća i presadnica povrća. 🫑🥦🥬🥒🍓 Uzgajaju sve vrste kupusnjača (kupus bijeli, crveni, kasni, varaždinsko zelje, kelj, cvjetača, brokula), 1️⃣3️⃣ različitih rajčica, sve vrste... Više [+]
Povrće OPG Jasna Pranić bavi se 3️⃣0️⃣ godina proizvodnjom povrća i presadnica povrća. 🫑🥦🥬🥒🍓
Uzgajaju sve vrste kupusnjača (kupus bijeli, crveni, kasni, varaždinsko zelje, kelj, cvjetača, brokula), 1️⃣3️⃣ različitih rajčica, sve vrste paprika (babura, rog, paradajzerica, feferone ljute, slatke, mini papričice), krastavce, lubenice, dunje, tikvice, kikiriki, jagode mjesečarke (3️⃣ vrste), batat (4️⃣ vrste), začinsko bilje i mnoge druge vrste povrća.
Sve presadnice koje prodaju, iste sade za sebe, koje prodaju kao gotov proizvod. 🪴🫑🥦🥬🥒
OPG JASNA PRANIĆ
Ive Tijardovića 37, 43000 Bjelovar
043 217 373
099 316 4231
opgjasnapranic@gmail.com
#bjelovarskisajamgudovac #sajamcvijeća #bjelovarskisajam #cvijeće
Opg Goran
prije 13 godina
u ovoj drzavi ide sve naopako,,pa i rijesavanje poljoprivrede,,nema reda,,jednostavno receno,,kako okrupnit posjed???kad zemlja nije sredjena,zemlja glasi na pokojne,,ja uzeo par hektara u najam,,al djabe nemogu ju prijavit ni uzet poticaj kad ne glasi na vlasnika,,ili nije prenesena sa pokojnika,,takvezemlje ima dosta i sta sa time??? to se prvo trebalo rijesit,,a ne sad navrat,na nos,,sve ubrzano,,a vidjet cemo kud ce nas to dovest,,